Neznámí vandalové poničili na Evropské třídě reklamní poutače zážitkové výstavy...

Neznámí vandalové poničili na Evropské třídě reklamní poutače zážitkové výstavy Paměť národa. V pátek 8. května na ní mají vystoupit poslední váleční veteráni. Výstavu doprovodí koncert Anety Langerové nebo Wabi Daňka. | foto: Paměť národa

Vandalové poničili poutače výstavy, na které vystoupí váleční veteráni

  • 5
Plochy výstavy Paměť národa, na které mají v pátek v Praze vystoupit poslední žijící váleční veteráni, poničili v pondělí vandalové. V Evropské ulici poškodili a ukradli některé z panelů, které na akci zvaly.

Michal Demjan bojoval proti vlastnímu otci, Vítězslav Grebík strávil pět let pod podlahou stodoly, aby nemusel odjet do koncentračního tábora. Vlasta Trávníčková informovala domácí odboj o denním programu nacistického zločince Adolfa Eichmanna a šestnáctiletý Hanuš Adamec musel jako šestnáctiletý narukovat do wermachtu pár týdnů před koncem války.

Paměť národa - Osvobození 70

  • Zážitková výstava začíná 8. května od 13 hodin Koncertem pro hrdiny, který bude pokračovat i 9.5. Vystoupí na něm poslední váleční veteráni, Aneta Langerová či Wabi Daněk. Celá výstava potrvá až do 22. května.
  • Jejím cílem je ukázat ve veřejném prostoru příběhy přímých účastníků války ze sbírky Pametinaroda.cz.
  • Součástí jsou často hrdinné příběhy válečných veteránů, povstalců, odbojářů či přeživších holokaustu.
  • Na Dejvické ulici jsou při té příležitosti nainstalovány velkoformátové výstavní věže, které doplní Vlak paměti národa (historický železniční vagón) s multimediální zážitkovou instalací. Ten bude dostupný po celou dobu trvání výstavy (roh Dejvické a Vítězného náměstí).
  • Připraven je i doprovodný program v podobě přehlídky historické bojové techniky, dobrodružné hry, na návštěvníky čekají také přednášky a debaty. 
  • Pořadateli výstavy jsou společnost Post Bellum a Městská část Praha 6.

Právě jejich příběhy představí zážitková výstava Paměť národa - Osvobození 70, která se koná od pátku v pražských Dejvicích.

Součástí je vystoupení válečných veteránů a představení jejich příběhů z války. Předchází jí však nepříjemnost, která se udála v pondělí v Evropské ulici.

Vandalové tam poničili tři výstavní plochy sloužící jako poutače. Jednu ukradli, další posprejovali či rozstříhali.

Organizátoři kvůli tomu podali trestní oznámení.

„Komunikujeme s policií ČR. Ta v současné době prošetřuje a analyzuje záznamy z kamerových systémů, které jsou umístěny na Evropské. Zatím však těžko říct, zda na nich bude pachatel zachycen,“ uvedl mluvčí výstavy Filip Hrubý.

„Celou událost vyšetřujeme jako přestupek, jelikož škoda nepřesáhne pět tisíc,“ okomentoval to mluvčí policie Tomáš Hulan.

Odcizenou ceduli se prý organizátorům podaří nahradit během dvou až tří dnů. Uběhlo však jen několik hodin a vandalové poničili další dva billboardy. Celkově jich tedy zatím pět poškodili a jeden odcizili.

Vandaly možná provokují kontroverzní příběhy

Podle organizátorů výstavy ze společnosti Post Bellum, která již 14 let buduje sbírku vzpomínek pamětníků, se prý za celou dobu jejich působení nic podobného nestalo.

Mluvčí Filip Hrubý se však domnívá, že pozornost vandalů mohly přitáhnout kontroverzní příběhy.

Jedním z nich je vyprávění Michala Vasilko, partyzána a veterána z východní fronty. Právě billboard s jeho příběhem byl odcizen.

„Němci všechno kradli, všechny mlátili. Všechno pálili, jednu chatrč za druhou, bylo jim to jedno. Pamatuji si padesát vesnic, které spálili,“ říká Vasilko ve své výpovědi na videu.

Pan Hanuš Adamec byl zase šestnáctiletý sudetský Němec, který musel měsíc před koncem války narukovat do wermachtu.

„Přišli jsme tam 12. dubna. Co jsme tam mohli dělat? Tak jsme tam uklízeli. A najednou ta fronta byla blízko, dostali jsme kola, oblečení, pušky. Patrony už ale nebyly, jen ty pušky, no idiotismus. Mně bylo šestnáct, byl jsem až vzadu. Maminky stály na chodníku, plakaly a viděly tragédii válečného života,“ vypráví ve videu pan Adamec, jehož billboard byl také poškozen.

Kromě vandalských útoků ale organizátoři čelili nepříjemnostem i na sociálních sítích. Tam jim totiž přistála řada antisemitských příspěvků.

„V nedávné době jsme na Facebooku zaznamenali řadu antisemitských příspěvků, které napadaly přeživší holokaustu. Můžeme jen spekulovat, zda s vandalismem souhlasily. Mohly, ale nemusely,“ okomentoval to Hrubý.

Diskutující posléze organizátoři zablokovali, aby již podobné příspěvky nemohli na sociální síť umisťovat.