Thomayerově nemocnici chybí peníze zejména na léčbu pacientů s rakovinou.

Thomayerově nemocnici chybí peníze zejména na léčbu pacientů s rakovinou. | foto: MF DNES

Vážně nemocné nebude možné léčit, i pražským nemocnicím docházejí peníze

  • 4
Zdravotní pojišťovny nařizují nemocnicím, kolik operací mohou provést i kolik pacientů s konkrétní nemocí mohou léčit. V tuto chvíli jsou ve většině pražských nemocnic limity už překročené. Situace tak začíná být pořádně vyhrocená.

Pacienti, kteří se o své vážné chorobě dozvěděli na začátku roku, mají šanci se léčit a pravděpodobně se už léčí. Ti, co se musí se stejným faktem potýkat nově, třeba od září, jsou na tom hůř. Limity většiny zdravotních pojišťoven totiž už některé pražské nemocnice vyčerpaly, na léčbu zejména vážných onemocnění tak nemají peníze.

"Je to velmi stresující, když pacientovi řeknu, že má rakovinu a zároveň také to, že ho v nejbližších týdnech zřejmě nebudeme moci začít plně léčit," uvedl jeden z lékařů specializovaného onkologického centra v Thomayerově nemocnici v Krči. Jmenován však být nechtěl.

Dodal, že za této situace musí se zdravotní pojišťovnou vyjednávat o každém konkrétním pacientovi - zdůvodňovat, proč právě on by měl dostat výjimku a měla by u být něj zahájena léčba dřív než u druhého, stejně postiženého.

"Rozhodovat o tom, kdo má dostat přednost, když vidím, že léčbu potřebují všichni, je opravdu velice těžké. Myslím, že by bylo dobré, kdyby tuto roli za lékaře převzaly třeba právě zdravotní pojišťovny," povzdychl si onkolog. Dobře však ví, že na takovou situaci nedojde.

"Ony i ty pojišťovny jsou v nezáviděníhodné situaci. Tím, jak stoupá nezaměstnanost, klesají odvody od pojištěnců, a v kasách je tedy méně než v uplynulých letech. Je to prostě důsledek krize, se kterým se musí pojišťovny vyrovnat," myslí si Martina Štanclová, mluvčí Thomayerovy nemocnice.

Lékaři by zvládli až trojnásobek operací, chybí ale peníze

Právě krčská nemocnice přitom přiznává, že od začátku září tento problém hlavně s onkologicky nemocnými pacienty a pacienty s roztroušenou sklerózou denně řeší.

KDE PACIENT NARAZÍ

Při plastických operacích prsou po léčbě rakoviny (FN Bulovka)
Pojišťovna dovolí provést měsíčně jen dva oboustranné zákroky a pět jednostranných úprav.
Při operacích očí konkrétně šedého zákalu (FTN Krč)
Operovat je možné pouze 600 pacientů ročně, lékaři by operací zvládli daleko víc.
Při léčbě pacientů s rakovinou a roztroušenou sklerózou

"Za poslední tři roky, co tu pracuji, taková situace nenastala," shrnula Štanclová s tím, že limity předepsané zdravotními pojišťovnami jsou jinak dlouhodobým problémem všech nemocnic.

"Jako příklad lze uvést třeba to, že u nás může být ročně provedeno jen 600 operací šedého zákalu. I když by naši lékaři zvládli dvojnásobek, možná i trojnásobek, nemohou. Pokud by se limity překročily, nemocnice by za to musela platit pojišťovně sankce," uzavřela Štanclová.

Problém nedostatku peněz na léčbu trápí letos hlavně menší zdravotní pojišťovny. Největší pojišťovna u nás, Všeobecná zdravotní, garantuje do konce roku léčbu všem potřebným pacientům.

"Pokud přesto na problém v některém zdravotnickém zařízení narazí, měli by se na nás obrátit. Určitě pomůžeme hledat řešení - třeba v jiné nemocnici," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod s tím, že tato rada platí i pro pacienty pojištěné u ostatních pojišťoven.

Na léčbu začínají vznikat pořadníky

Nemocnice na Karlově náměstí v Praze se v těchto dnech kvůli omezením dohaduje s Oborovou zdravotní pojišťovnou. Nemocnice překročila limit, který stanovuje, kolik lidí s roztroušenou sklerózou smí léčit.

Přitom přicházejí noví pacienti a doktoři je musí posílat pryč. "Při vyčerpání zdrojů není jiná možnost než vytvořit pořadníky," uvedla k tomu zdravotní ředitelka pojišťovny Ludmila Plšková.

S problémy bojuje i motolská nemocnice. Situaci řeší tak, že k náročné léčbě přijímá pouze pacienty, kterým bylo onemocnění diagnostikováno u nich. "V případě rakoviny jsou lidé odesíláni do specializovaných onkologických center," uvedla mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Podle ministerstva zdravotnictví je třeba připravit se na to, že drahá léčba nebude dostupná pro všechny. Příští rok se deficit ve zdravotnictví kvůli nekončící krizi pravděpodobně ještě prohloubí.