V metru začala na zkoušku hrát hudba. Praha chce zpříjemnit cestování

  • 102
Půl roku bude hrát pouze na Můstku, časem možná i v jiných stanicích metra. Město chce Pražanům zpříjemnit cestování a tak se vestibulem přestupní stanice rozezněla instrumentální hudba. První tóny tu zazněly ve středu před polednem, inspirací jsou podobné projekty ze zahraničí.

Vestibul stanice Můstek na zelené lince A se stal zkušebním místem. Instrumentální hudba zde bude hrát každý den vždy v době provozu.

Osvědčí-li se projekt, rozšíří se do dalších stanic. Dopravní podnik si od projektu slibuje zlepšení nálady mezi cestujícími.

Projekt se rozjel v rámci kampaně Ladíme Prahu, v němž své síly spojuje samospráva metropole s aktivními uměleckými a občanskými iniciativami při hledání vize budoucího rozvoje Prahy.

"Moje vize je taková, aby v Praze hrály ve stanicích metra různé žánry hudby. Například podle toho, kde stanice je: tedy třeba Staroměstská je blízko Rudolfina, a tak by tam mohla znít vážná hudba. V blízkosti významných tanečních klubů zase taneční hudba," popisuje své plány primátor Tomáš Hudeček.

Jako v Mexiku či Madridu

Hudeček se prý inspiroval v zahraničí, hudbu v metru mají třeba v Mexico City nebo v Madridu.

"Ve francouzském Mulhouse pouštějí hudbu v tramvajích před ohlášením každé zastávky. Je to krátký hudební motiv, který hudebník vytvořil patrně přímo ve vztahu k názvu stanice," myslí si cestovatel Miroslav Penc, který sleduje v zahraničí veřejnou dopravu.

V Londýně mají v metru místo pouliční umělci, kteří tu hrají živou hudbu.

Líbí se vám nápad, aby ve vestibulech metra hrála hudba?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 2. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2334
NE
NE 533

Podle Hudečka má zavedení muziky do pražského metra jediný cíl: zpříjemnit lidem cestování v pošmourných stanicích. Na Můstku se bude pouštět hudba z CD. Zazní tu písně třeba z Růžového pantera či Strangers In The Night od Fausta Papettiho.

"Aparatura ve stanici Můstek už je. Nyní se jedná s Ochranným svazem autorským o výši autorského poplatku," řekla mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková. Podle ní by měl zkušební provoz na Můstku trvat až šest měsíců. "Rozšiřování o další stanice závisí na penězích. Aparatura by se tam musela zavést," upozorňuje Řehková.

Je v metru až příliš hlučno?

Eva Štrausová z České hudební společnosti si však myslí, že v metru je na poslech hudby velký hluk.

"Největším darem pro lidstvo je dneska ticho. Metro je samo o sobě hlučné, slyšíte eskalátory a tisíce dalších zvuků, které už vám ani nedocházejí. A do toho tam ještě bude znít jakákoliv hudba. Zvýší se hlavně hluková hladina," říká Štrausová.

"Lidé by pak mohli být nervóznější," dodává Štrausová, která působila i v hudebně-ekologickém sdružení Hudekos. To se zabývalo mimo jiné všudypřítomnou hudbou, kterou lidé poslouchají v obchodech, kavárnách. Teď přibudou i chodby metra.

Jakou hudbu byste v metru rádi poslouchali?

Zapojte se do diskuse na Facebooku - Praha DNES

Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR však připomíná, že i u všudypřítomného hluku záleží na intenzitě. "Při nižších intenzitách hluku se jedná především o obtěžování. Člověka může obtěžovat i hudba při nákupu v supermarketu, která by naopak měla zpříjemňovat prostředí. Nebo hluk sekačky na trávu, když člověk odpočívá v neděli na chatě a soused právě zastřihává svůj pažit," vyjmenovává Syka.

Podle něj přitom může být člověku nepříjemná i relativně nízká hladina hluku z dopravy. "Nebezpečný je však hluk především při velkých intenzitách překračujících osmdesát pět decibelů. Hluk hudebních akcí nezřídka překračuje sto decibelů i více," dodal Syka.

,