Dětská pohotovost nemocnice na Bulovce pacienty ze Středočeského kraje neodmítne

Dětská pohotovost nemocnice na Bulovce pacienty ze Středočeského kraje neodmítne | foto: František Vlček, MAFRA

Ve středních Čechách chybí dětské pohotovosti, pacienti končí i v Praze

  • 6
I několik desítek kilometrů musejí ujet někteří rodiče dětí ze Středočeského kraje, když hledají dětskou pohotovost. Stačila kulička z plastové pistole v uchu a rodiče malého chlapce z Mělníka měli na několik hodin co dělat. Než sehnali lékařskou pomoc, museli objet tři nemocnice. Pomohli jim až v Praze.

Stížnost rodičů řeší vedení mělnické nemocnice. Ta totiž nemá dětskou pohotovost a stejně je na tom většina zdravotnických zařízení v kraji.

"Tento problém skutečně existuje, dobře o tom vím, Mělník není zdaleka jediný. Rodiče se ne vždy dočkají ve svých nemocnicích pomoci," přiznala krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).

Co na to v nemocnicích

"Nikoho z rodičů, kteří přivezou své dítě na pohotovost, neodmítneme. Vzhledem k tomu, že byla zrušena rajonizace nemocnic, tak k nám můžou jezdit lidé za zdravotní péčí z jakéhokoliv místa. K nám jezdí mimo jiné pacienti z obrovského prostoru severovýchodu středních Čech."
Martin Šalek, mluvčí Nemocnice Na Bulovce

"My máme dětské oddělení a také dětskou pohotovost, vždycky to tady byla tradice, a tak tuto pohotovost udržujeme nadále."
Konstantinos Tsivos, mluvčí nemocnice Hořovice

"Když rodiče s dítětem přijdou, tak první ošetření dostane, ale pohotovost nemáme."
Miroslav Kadlec, ředitel nemocnice v Brandýse n. Labem

"Dětskou pohotovost poskytuje dvacet čtyři hodin naše dětské oddělení, určitě nikoho neodmítneme. Přestože je to nad rámec práce tohoto oddělení. Kde by jinak rodiče s dětmi jezdili? Od nás je to všude hrozně daleko."
Jitka Brabcová, nemocnice v Rakovníku

Oficiálně mají pohotovosti pro děti jen v pěti krajských nemocnicích - Kladně, Kolíně, Příbrami, Benešově, Mladé Boleslavi a ve třech dalších - Rakovníku, Nymburku a Hořovicích.

Pokud jde o další nemocnice, jejich zástupci MF DNES většinou ujistili, že by dítě v případě potřeby ošetřili. Praxe však často bývá jiná.

"Na řadu problémů nejsou nemocnice mimo běžnou pracovní dobu zařízené, takže by stejně dítě poslali jinam," uvedl lékař, který chtěl zůstat v anonymitě.

Lékařů je málo, vysvětluje kraj

Středočeští rodiče tak často využívají i pražské nemocnice, například Nemocnici Na Bulovce.

"Vzhledem k tomu, že byla zrušena rajonizace nemocnic, můžou jezdit lidé za zdravotní péčí kamkoliv. K nám jezdí většinou lidé ze sedmé, osmé a deváté pražské městské části a také lidé z obrovského prostoru severovýchodu středních Čech," potvrdil mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Podle něj proto lékaři neodmítnou ani toho, kdo přiveze dítě na dětskou pohotovost. "Pro nás je problém obsadit tuto pohotovost personálně, ale to je náš problém, se kterým se vždycky nějak vyrovnáme," dodal mluvčí.

Radní: Ať rodiče jezdí do krajských nemocnic

"Vím, že to není zdaleka ojedinělý případ, týká se i jiných nemocnic a řady dalších rodičů s dětmi," říká k případu rodičů, kteří hledali pomoc pro své zraněné dítě na několika místech, radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Jiřina Fialová.

Co mají rodiče dělat, jestliže v jejich nejbližší nemocnici není dětská pohotovost?
Záleží na tom, co dítěti je. Jestliže má problémy, které může řešit jejich nejbližší nemocnice, můžou tam, i já jsem to tak několikrát řešila se svými vnoučaty. Jinak musí na pohotovost do našich krajských nemocnic či do Prahy.

A kterou z těchto dvou možností byste doporučila víc?
Určitě krajskou nemocnici, tam se dětem dostane veškeré péče.

A co Nemocnice Na Bulovce, kam také Středočeši jezdí?
Tam můžou také, ale nemocnice si pak stěžuje, že je tam opravdu hodně lidí.

Právě nedostatek lékařů, ale i peněz brání tomu, aby mohlo být dětských pohotovostí v kraji víc. "Nám už dnes chybí třetina lékařů, nemáme je kde brát," upozornila Fialová.

Přesto teď ředitel soukromé mělnické nemocnice Tomáš Jedlička bojuje o to, aby kraj vznik dalších dětských pohotovostí podpořil.

"Občané chtějí, aby pohotovost měli blízko a nemuseli za ní jezdit i několik desítek kilometrů. Proč by mimo jiné z peněz daňových poplatníků z Mělnicka měla fungovat pohotovost někde jinde a neměla by být v Mělníku?" ptá se ředitel a má podporu i některých dalších kolegů.

"Já s ním souhlasím," uvedl například ředitel soukromé brandýnské nemocnice Miroslav Kadlec. V Brandýse nyní funguje systém "Pomůžeme, když to jde".

"Když rodiče s dítětem přijdou, tak první ošetření dostane, ale pohotovost nemáme," uvedl Kadlec. Pojišťovny proti takovému postupu nic nenamítají.

"Pokud dětský klient VZP potřebuje péči a některá ze smluvních nemocnic mu ji poskytne, VZP ji samozřejmě uhradí. To, jestli byla péče poskytnuta v běžných ordinačních hodinách, či mimo ně, a jestli má, či nemá daná nemocnice dětskou pohotovost, v tom prakticky nehraje roli," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podobně je to tedy i v dalších nemocnicích, kde oficiálně pohotovost pro děti nemají, třeba ve Slaném a v Čáslavi. "V Neratovicích nemáme dětskou pohotovost, ale když přijede děťátko se zlomenou rukou, tak ho samozřejmě ošetříme," poznamenala mluvčí neratovické nemocnice Tereza Mommčilová.

Rodiče to v zařízeních, kde pohotovost pro děti oficiálně není, mohou vždy zkusit, ale musí počítat se dvěma riziky: budou muset čekat, protože lékaři budou mít hodně práce na samotném oddělení, nebo rodičům můžou také sdělit, že nejsou na konkrétní zdravotní problém dítěte vybaveni.

Středočeské nemocnice