Výměna řidičských průkazů (ilustrační foto)

Výměna řidičských průkazů (ilustrační foto) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Středočechům se do výměny řidičáků moc nechce, úřady jsou poloprázdné

  • 1
Posílili směny, otevřeli více přepážek, ale nápor se nekoná. Řidičům ve středních Čechách, jimž na konci roku vyprší platnost jejich průkazů, se do výměny zatím moc nechce. Úřady na ně mnohde čekají zbytečně. Někde se tak výměny do konce roku nemusí stihnout.

Středočeské radnice se na nápor žadatelů o nový řidičský průkaz připravily poctivě. Jak se však zdá, zbytečně. Nápor se nekoná.

"Třeba minulý pátek přišlo zažádat pouze jedenáct lidí. Kdyby si pro nové průkazy do konce roku měli zažádat všichni, kterým platnost vyprší, tímto tempem to nemůžeme stihnout," varuje mluvčí kolínské radnice Jiřina Holubová. Právě Kolín zavedl úřední hodiny i v pátek, tudíž mohou řidiči přijít každý všední den.

Výměna se týká všech průkazů vydaných před rokem 2004. Čekací lhůta na nový je podle mluvčího středočeské policie Pavla Truxy kolem dvaceti dnů.

"Řidiči ale nemusí mít nový doklad ještě začátkem ledna fyzicky u sebe. Důležité je, že o jeho vydání požádali do konce roku," upozorňuje Truxa.

Když tedy řidič při kontrole předloží potvrzení, že o řidičák požádal včas, pokuta mu nehrozí. V opačném případě mohou policisté chtít 2 000 korun. Ve správním řízení až 2 500 korun. A žádné promíjení policie neplánuje ani v prvních lednových dnech.

Klid před bouří, míní úředníci

Podle statistik ministerstva dopravy zbývá třeba právě v Kolíně vyměnit ještě 1 990 řidičáků. Měsíčně jich ale úřad nevydá ani tři sta. Rozšířených úředních dnů naopak žadatelé často využívají v Mělníku. I tak se průměrný počet žádostí pohybuje pouze kolem dvaceti za den.

"Zbývá jich přibližně 450, takže když přijdou žadatelé včas, není důvod, aby nový řidičský průkaz neměli do konce roku hotový," uvádí vedoucí dopravního oddělení Renata Michňová.

Nízký počet zájemců, kteří si o řidičský průkaz přijdou požádat na úřad v Mělníku, má jednu výhodu. Nové doklady pracovníci stačí vyřídit i v poloviční době, než jakou ukládá zákon.

"Jejich výroba nám nyní trvá zhruba deset dní. V jednom případě to byly dokonce jen tři dny," poznamenala Michňová.

Zažádat jde také o expresní vydání, tedy do pěti dnů. Za tuto službu se ovšem na úřadech platí 500 korun. Tuto možnost zatím žadatelé skoro vůbec nevyužívají.

Také podle dalších městských úřadů v kraji nejsou návaly takové, jak si ještě minulý měsíc myslely.

"Předpokládáme ale, že všechny žádosti do požadovaného termínu stačíme vyřídit. Vycházíme ze zkušeností z obdobné situace v roce 2010, kdy velká část lidí nepřišla o výměnu vůbec požádat. A to ani v následujícím roce," tvrdí vedoucí odboru dopravy v Berouně Miroslav Šmíd.

Beroun má přitom ze všech krajských měst jeden z největších počtů průkazů, které svým majitelům příští rok budou už jen zbytečně zabírat místo v peněžence - téměř 2 200. Přesto podle Šmída ještě nebylo nutné žádná preventivní opatření, jež by výměny urychlily, zavádět.

"Část totiž tvoří lidé, kteří vozidlo, ať už z jakéhokoliv důvodu, již neřídí," vysvětluje.

V Benešově například fungovaly prodloužené úřední hodiny. Přes léto, kdy bylo žadatelů nejvíce, tam pracovníci vyřizovali až dvě stě žádostí denně. Jak uvedl Pavel Vohralík, šéf místního dopravního odboru, byly hodiny nad rámec pro malý zájem žadatelů už v říjnu zrušeny.

V Mladé Boleslavi, Nymburce, Rakovníku nebo Příbrami žádné posílené směny ani žádná jiná "urychlovací" opatření zavádět také vůbec nepotřebovali. A ani je zatím neplánují.

Úředníci se však vesměs shodují, že současný stav je spíš klidem před bouří a do konce roku nápor ještě zesílí. Spousta lidí, jak bývá zvykem, odkládá věci na poslední chvíli, proto největší příliv žadatelů očekávají během prosince. Krajní termín, kdy bude možné o nový doklad zažádat, je Silvestr.