Na voliče čekat nikdo nebude. Nenašlo se totiž dost lidí ani na sestavení kandidátek. Ilustrační snímek

Na voliče čekat nikdo nebude. Nenašlo se totiž dost lidí ani na sestavení kandidátek. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ve třech středočeských obcích se v říjnu volit nebude. Není koho

  • 3
Zajímají se o dění ve své domovině, přesto do vedení obce kandidovat nehodlají. Natož dělat starostu. Tři obce ve středních Čechách tak kvůli nezájmu svých obyvatel nesestaví nové zastupitelstvo. Říjnové komunální volby se jich tak netýkají.

Nádherný výhled! Podíváte se do dálky a kromě lesů vidíte jako na dlani Mladou Boleslav, která je odsud vzdálena pouhých deset kilometrů. Není divu, že tady na kopci stojí osamoceně na velkých pozemcích několik nových vilek, u nichž si není možné nevšimnout pořádku a čistoty. Ostatně jako u mnoha dalších domů po celé vesnici, stejně jako na veřejných místech.

„Myslím, že jsme opravdu pěkná obec, lidé mají zájem tady bydlet, přibývá mladých,“ pochvaluje si starosta David Marek, ale je to takřka jediná chvíle, kdy je z jeho hlasu slyšet spokojenost.

Důvod? Stačí se zastavit před místním obchodem. Je devět ráno a to se tady s železnou pravidelností v pondělí, ve středu a v pátek schází skupinka žen, které probírají místní dění, stejně jako osobní radosti a starosti.

Téma je jasné, v této malebné vesnici s téměř třemi stovkami lidí se nenašlo pouhopouhých sedm lidí, kteří by měli zájem spravovat obecní záležitosti.

„Každý ví, jak by se to mělo dělat, ale nikdo s ničím nepomůže, všichni sedí doma a zajímají se jen o sebe,“ lamentuje jedna z žen Věra Tůmová.

Její slova mají svou váhu, společně s dalšími ženami totiž chodí jako jedny z mála na zasedání zastupitelstva, navíc její syn Václav je jedním ze stávajících sedmi zastupitelů.

Jenže to je teď a za pár týdnů už to platit nebude. Ať místní počítají, jak počítají, Václav Tůma se rozhodl skončit, stejně jako velitel hasičů Martin Fuka a další hasič Marek Tůma. Minimálně tři nové zastupitele je tak nutné hledat. „Snažili jsme se lidi hledat, ale je to marné. Nemají chuť, a hlavně čas cokoliv pro obec dělat, maximálně tak nadávají,“ konstatuje Martin Fuka.

Kdyby současní zastupitelé pokračovali, volby by mohly proběhnout stejně jako všude jinde, ale oni jsou neoblomní.

„Fakt ne, jako řidič budu jezdit dlouhé cesty a neměl bych na to čas,“ tvrdí Fuka. „Také mám moc práce. Navíc mi vadí různí kritici, kteří umí jen nadávat,“ přidává se Tůma.

Když oba mluví, stačí se podívat za jejich záda na zeď, která svědčí o tom, že v Petkovech rozhodně nežijí jen pasivní a apatičtí lidé. Na zdi je totiž přes dvě stě pohárů, které získali místní hasiči, od těch malých až po dospělácká družstva mužů i žen. Však zrovna se děti byly zeptat, jestli bude odpoledne trénink.

„Všechno je to tady o několika velmi málo aktivních lidech. Většina se bohužel k ničemu nepřidá. Ať jde o brigády, různé akce nebo třeba o jednání zastupitelů,“ lituje jedna z maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno.

V náhradním termínu

Podobně jsou na tom s letošními komunálními volbami ještě ve dvou středočeských obcích - v Bukovanech na Příbramsku a Prodašicích na Mladoboleslavsku.

Volby tam budou, ale v náhradním termínu. Stejně jako v Petkovech. Nové starosty přitom čeká spousta práce. V Petkovech třeba budování vodovodu i kanalizace – právě toto citelně obci jako jediné chybí. „Čtyřikrát jsme kraj marně žádali o dotace,“ povzdechne si starosta.