Noroviry (na snímku) byly poprvé objeveny v roce 1972 v americkém městě...

Noroviry (na snímku) byly poprvé objeveny v roce 1972 v americkém městě Norwalk. Proto se dříve označovaly také jako norwalkské viry. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nakažení jsou i lidé, kteří vodu z Dejvic nepili. Může za to vir

  • 311
Zjištění pražských hygieniků ukázalo, že špatně může být i lidem, kteří závadnou vodu z Dejvic vůbec nepili. Může za to vir, který byl ve vodě nalezen spolu s bakteriemi. Člověk, který vodu vypil, pak mohl nevědomky nákazu předat jinému například kýchnutím.

Na nevolnost si stěžují i lidé z jiných městských částí než Dejvic a Bubenče. Ti, kteří kontaminovanou kohoutkovou vodu vůbec nepili. Přesto za jejich špatným zdravotním stavem stojí s velkou pravděpodobností právě voda z Dejvic.

„Ve vodě a také u některých pacientů se vyskytovaly takzvané noroviry,“ potvrdila MF DNES vedoucí odboru epidemiologie pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Noroviry

(Norwalkský virus, anglicky winter vomiting bug) byly poprvé objeveny v roce 1972 ve městě Norwalk v USA, a proto se tyto viry dříve označovaly také jako norwalkské viry. Jsou to neobalené jednovláknité RNA-viry.

Nakažení, způsob šíření infekce:
Virem se nakazíme konzumováním kontaminovaných potravin a nápojů či přímým kontaktem s infikovaným člověkem (kapénková infekce), rychle se proto šíří v uzavřených komunitách (školy, školky nemocnice, domovy důchodců nebo pečovatelská centra) a může přejít až ve stav epidemie, kdy je nutné postupovat dle protiepidemických opatření.

Léčba:
Terapie se odvíjí dle příznaků. Většinou spočívá pouze v hrazení ztrát tekutin, ke kterým dochází během průjmů a zvracení. Očkování proti norovirům neexistuje. Organismus je po prodělané infekci imunní (chráněn) jen velmi krátkou dobu, která činí přibližně 8 týdnů. Důležité je proto dodržování hygienických návyků.

Zdroj: www.priznaky-projevy.cz

Noroviry mohou u člověka vyvolat průjmy, horečku a nevolnost. Stejné zdravotní potíže způsobuje i bakterie Escherichia coli, která se ve vodě také nacházela.

Zásadní rozdíl mezi zmíněnou bakterií a virem je v tom, že člověk, který v sobě nosí norovir, může nakazit ostatní. Právě to je s velkou pravděpodobností důvod, proč nyní trpí střevními potížemi také lidé, kteří nejsou z Dejvic ani z Bubenče.

„Evidujeme více než čtyři sta pacientů, kteří byli ošetřeni v nemocnicích. Podle hrubého odhadu může být lidí, kterým je špatně ať už kvůli bakterii E.coli, či norovirům, i desetkrát více. A je pravděpodobné, že při tomto množství se nakazí i další lidé, kteří vůbec nepřišli do styku se závadnou vodou,“ vysvětluje Jágrová.

Inkubační doba v případě norovirů trvá 24 až 48 hodin. To podle hygieniků vysvětluje důvod, proč k pražským lékařům i nadále chodí lidé se střevními potížemi.

„V noci z úterý na středu na pohotovost s těmito potížemi přijelo zhruba dvacet lidí. Právě v noci řešíme nejvíce případů,“ říká Jitka Zinke, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice. Právě do ní mají lidé z postižené oblasti nejblíže.

Informovali jsme hned, brání se hygienici

Redakce iDNES.cz má k dispozici e-mail odeslaný ve středu z Hygienické stanice hlavního města Prahy, který naznačuje, že hygienici věděli o norovirech ve vodě už z kraje týdne. „Nedělní výsledky rozborů vody ještě ukázaly u některých vzorků zvýšené hodnoty koliformních bakterií a záchyt norovirů,“ píše se v něm.

Nejpozději v úterý už hygienikům také telefonovali lidé, kteří měli podezření na virové onemocnění. „Volala jsem na hygienickou stanici v úterý ráno a bylo mi řečeno, že zdaleka nejsem s podezřením na virovou infekci první a že mám vše poslat písemně,“ řekla redakci žena z Prahy 6.

Veřejnost se o novém problému dozvěděla až ve středu v podvečer. Že by hygienici tento fakt zadržovali, ale Jágrová razantně odmítla.

„Informaci o norovirech jsme zveřejnili ve středu, což byl první den, kdy jsme měli definitivně potvrzené výsledky. V tomhle hygienici nepochybili. V neděli jsme to nemohli vědět, neboť v ten den odebrané vzorky ještě v laboratoři nebyly,“ vysvětlila Jágrová.

Dětská lékařka, jež si nepřála zveřejnit jméno, redakce je ovšem zná, si stěžovala, že ještě ve středu dopoledne neměla z úřadu ani od hygienické stanice žádné nové informace, přitom už podle vlastních slov ošetřila řadu dětí, které vedle střevních problémů měly i příznaky ukazující na virové onemocnění. 

Virus zpochybnil teorii o potrubí se stojatou vodou

Podle Jágrové se dají lidé, kterým je nevolno z vody, rozdělit na dvě skupiny. První tvoří lidé, kterým bylo špatně už o víkendu, v tomto případě jde zpravidla o obyvatele Dejvic a Bubenče, u kterých průjem takřka okamžitě vyvolala bakterie E.coli.

Druhou skupinu tvoří lidé, kteří začali navštěvovat lékaře až začátkem nového týdne. Ti se nejspíše nakazili virem, a to ať už prostřednictvím kontaminované vody, nebo kontaktem s již nakaženou osobou.

Kontaminaci v Dejvicích mohla způsobit voda ze slepého ramene z roku 1925

Přestože proti norovirům neexistuje žádné očkování, lékaři ubezpečují, že se nakažení nemusí ničeho bát. Norovir snadno porazí pomocí léků, které bojují s průjmem a se ztrátou tekutin. Vhodné jsou také prášky na snižování teploty.

Jak bakterie E.coli, tak noroviry mohou být nebezpečné především lidem se slabou imunitou a kojencům. „Je třeba říct, že noroviry nejsou v Česku nic nezvyklého,“ vysvětluje Jágrová s tím, že často se na ně nepřijde, protože řada lidí, které trápí průjem, ani k lékaři nejde a čeká na uzdravení doma.

Otázkou však zůstává, jak se viry dostaly do vodovodního potrubí. Doposud Pražské vodovody a kanalizace předpokládaly, že příčinou byla takzvaná slepá přípojka, ve které se hromadila stojatá voda. Ve chvíli, kdy pak v potrubí poklesl tlak, dostala se tato voda do vodovodní sítě a kontaminovala zdravou vodu.

Tato teorie sice vysvětluje možný vznik bakterie E. coli, která se tvoří právě ve stojaté vodě, ne však takzvaných norovirů.

„Ty ve stojaté vodě nevznikají. Navíc jsou přímo napojené na člověka, takže by tam ani dlouho nevydržely,“ vysvětluje Jágrová. Podle ní se musely noroviry do vodovodního potrubí dostat jinou cestou. Jak, to se snaží zjistit vodohospodáři.

Podle nejnovější teorie mohla zapříčinit znečištění vody porucha, kvůli níž se z kanalizace dostaly do pitné vody splašky. Tuto možnost podle informací MF DNES právě nyní vodohospodáři prověřují jako jednu z možných variant. Porucha - nejspíše prasknutí trubky - přitom nastala v úseku, kde atypicky vede kanalizace nad vodovodem. Obvykle to bývá obráceně.

Zdrojem mohlo být slepé rameno ležící mezi ulicemi Patočkova a Střešovická. „Je to odbočka z roku 1925 a v 60. letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy. Celý řad je odstaven z provozu,“ řekl šéf PVK Petr Mrkos.

Nejčastějším výskytem norovirů kromě samotných nakažených jsou jejich zvratky a výkaly. Na rozdíl od bakterie E.coli jsou noroviry více odolné proti chlorované vodě. Zcela rezistentní však nejsou.

Od neděle bez pitné vody

  • Přestože PVK původně očekávaly, že z kohoutků v Dejvicích a Bubenči poteče pitná voda již ve středu, výsledky rozborů vody je nakonec donutily slib odvolat. Pitná voda nepoteče 32 tisícům postižených obyvatel ani dnes odpoledne. Je možné, že to bude až v sobotu.
  • Zatím ji mohou používat na sprchování a také na mytí nádobí. Ve druhém případě je však potřeba nechat vodu nejprve odtéct a následně ji ohřát minimálně na 65 stupňů.
  • Lidé, kteří mají zdravotní potíže způsobené kontaminovanou vodou, mohou PVK žádat o odškodnění. Mají nárok na pět tisíc korun.
  • Podmínkou je ovšem předložení lékařské zprávy o zdravotních potížích. O odškodnění mohou žádat i poškození majitelé restaurací, ti tvrdí, že denně tratí desetitisíce.
  • Praha 6 se kvůli znečištění vody rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele.
, , ,