Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vedení Středočeského kraje vyčkává s rušením lůžek v nemocnicích

  • 0
Středočeské hejtmanství narozdíl od ostatních krajů zatím váhá s rušením akutních lůžek v nemocnicích. Zrušení tisíců lůžek má vyřešit například problém s malou obsazeností některých oddělení. Pro pacienty to bude znamenat, že budou léčeni rychleji a půjdou z nemocnice dříve domů.

V první fázi plánoval kraj do konce letošního roku přeměnit 44 lůžek v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově a 66 lůžek v nemocnici v Kladně. Ředitelé nemocnic se však obávají snížení plateb od zdravotních pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) kraji garantovala nesnižování plateb pouze letos.

"Taková garance je pro Středočeský kraj strašně málo, nevíme, co bude příští rok a ten další. Nikdo do takového hazardu nepůjde. Ačkoli je vše připravené, bez garance pojišťovny to kraj neudělá. Nikdo nemůže mít nemocnicím jejich opatrný postoj za zlé," říká mluvčí krajských nemocnic Patrik Tomšů.

Některé nemocnice přitom už s přeměnou a rušením lůžek začaly. "Pokud máme informace, tak většina krajů má v současné době svou určitou představu a na optimalizaci intenzivně pracuje," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Podle mluvčího největší zdravotní pojišťovny VZP Jiřího Roda už například Jihomoravský kraj odsouhlasil, že zruší 563 akutních lůžek, v Jihočeském jednají o 358. "Hrubý odhad pro střední Čechy je, že by mohlo dojít k přeměně deseti až patnácti procent lůžek," říká náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl. Ve středočeských nemocnicích je téměř šest tisíc lůžek.

Pacient půjde dříve domů, jeho léčba bude však dražší

Podle Seidla by se opatření mělo týkat především pro nemocnice ekonomicky nevýhodných oddělení, jako je oční nebo ORL. S přeměnou lůžek by souviselo i posílení ambulantní péče a jednodenní chirurgie. Pacient by po zákroku odešel domů, případně v nemocnici zůstal do dalšího dne.

Zrušením akutních lůžek by docházelo k tomu, že pacient v nemocnici zůstane jen nezbytnou dobu, případně se přesune na levnější ošetřovatelská lůžka. Ta plánují rozšířit právě v Benešově. V benešovské nemocnici navrhují zrušit celé jedno oddělení interny a 44 lůžek přeměnit v lůžka ošetřovatelské péče (LOP).

"Je to podobné léčebnám dlouhodobě nemocných, ale pacient prakticky nepozná rozdíl. Spíše je to jiné administrativně, funguje tu trochu jiný režim," vysvětluje Milič Řepa, ředitel benešovské nemocnice.

Podle něj se v důsledku přeměny akutních lůžek na následná změní především práce zdravotníků, naopak pacient se domů dostane rychleji. Jeho léčba však podle něj bude dražší, protože bude intenzivnější.

"To musí pojišťovna zohlednit a o tom teď jednáme. Pacienty dokážeme vyléčit a propustit rychleji. A ty, které nebudeme moci propustit do domácího ošetřování, můžeme přeložit na lůžka ošetřovatelské péče, kde můžou být jeden nebo i třicet dnů," uvedl Řepa.

Benešov čeká změna od září

Benešovská nemocnice je na přeměnu připravená, může nastat hned v září, aby si "pilotní projekt" do konce roku vyzkoušela. "Jinak než uzavřít celé oddělení to udělat nemůžeme. Po jednotlivých lůžkách by to nevedlo k úsporám a my máme vysokou obsazenost lůžek. Nejde to u nás jako v jiných krajích, kde některá lůžka už vůbec nefungovala," dodává Řepa.

Podle náměstka Seidla nechce kraj jít cestou úplného rušení lůžek. "Spíš je chceme přeměnit na lůžka péče následné, kterých je nedostatek. Jsou však oddělení, která jsou, ačkoli mají nízkou obsazenost lůžek, nezbytná. To jsou infekční a dětská oddělení," doplňuje Seidl.