Domov Petruška v Šestajovicích

Domov Petruška v Šestajovicích | foto: František Vlček, MAFRA

Falešný domov nesehnal pečovatele, kraj seniory ubytoval jinde

  • 4
Z nelegálního domova v Šestajovicích u Prahy už bylo do jiných zařízení předáno dvanáct seniorů ze sedmnácti. Vedoucí domova přiznal, že nemocným obyvatelům není schopen potřebnou péči zajistit. Provozovateli přesto dál hrozí až milionová pokuta.

Ještě před pár týdny provozovatel Ondřej Brož ujišťoval, že pro obyvatele nelegálního domova důchodců zajistí pečovatelskou službu. Jenže podle zjištění MF DNES nikde nepochodil.

Nejprve se obrátil na službu v nedalekých Úvalech. „Nemáme dostatek lidí a času do domova zajíždět. Navíc, původní provozovatelka obrala jednu z našich klientek o dvě stě tisíc, takže s tím máme i morální problém,“ vysvětluje sociální pracovnice Ilona Hošková.

Naráží na to, že před Brožem vedla domov Petra Brožová, už jednou odsouzená za okrádání seniorů. Letos v létě to opakovala právě na obyvatelích domova a skončila ve vazbě se svým bývalým přítelem. Když její nástupce neuspěl v Úvalech, obrátil se na charitu v Neratovicích. Problém byl tentokrát hlavně ve financích.

Kauza Šestajovice

O Domov Petruška se už letos zajímala ombudsmanka. Její kancelář konstatovala, že v budově chybí potřebné vybavení pro seniory.

Navíc se neškolený personál staral o těžce nemocné. V létě zadržela policie provozovatelku domova, protože měla s expřítelem okrádat klienty.

„Zjistilo se, že klienti nemají dostatek peněz a na některé je uvalená exekuce. Neměli by si z čeho služby hradit,“ popisuje manažerka charity Hana Jarská, proč se nedomluvili.

Samotného Brože se MF DNES kontaktovat nepodařilo.

Podle všeho ale vyčerpal všechny pokusy, když se koncem září obrátil na krajský úřad. Sdělil mu, že nejspíš zařízení bez potřebného povolení uzavře.

Úřad, který se původně zdráhal proti nelegálním sociálním službám v domově zasáhnout, jednal překvapivě rychle.

Začátkem minulého týdne přemístil dvanáct ze sedmnácti obyvatel do svých zařízení, většinu ubytoval v domově pro seniory v Sedlčanech.

„Jen pro upřesnění, pouze dva klienti měli bydliště ve středních Čechách. Třináct jich bylo hlášeno v Praze,“ upozornil středočeský hejtman Miloš Petera. Podle něj bude jejich budoucnost řešit kraj s pražským magistrátem.

Zbylých pět obyvatel v domově zatím zůstalo. Se čtyřmi z nich řeší městská část Praha 4, jestli nechtějí využívat její služby.

V srpnu, kdy policie informace o okrádání seniorů v domově zveřejnila, kraj novému správci jen doporučil, aby si sociální služby zaregistroval. Až poté, co se o případ znovu zajímala MF DNES, radní pro sociální věci Zdeněk Syblík připustil, že je načase jednat.

V polovině září dorazila do domova další kontrola, která už konstatovala porušení zákona o sociálních službách.

Nedostatečné vybavení a nevyškolený personál v Domově Petruška přivedly úředníky k tomu, že začali uvažovat, jestli nejde o porušení zákona.

Navrhli proto pražskému magistrátu zahájení správního řízení. Současný provozovatel má totiž v hlavním městě trvalé bydliště.

Mluvčí magistrátu Petra Hrubá potvrdila, že řízení skutečně běží, nechce kvůli tomu sdělovat žádné podrobnosti. Ani to, kdy by mohlo být rozhodnuto. Ze zákona vyplývá, že za poskytování nelegální sociální služby může Ondřej Brož dostat až milionovou pokutu.

Co bude s budovou bývalého motelu dál, není zcela jasné. Podle údržbáře, kterého MF DNES v Šestajovicích zastihla, sem Brož s manželkou stále jezdí. „Nikdo jiný tady teď nepracuje,“ prohlásil muž. Podle něj má v místě fungovat dál klasická ubytovna.