Mobilní Metro.cz

Velorex v Národním technickém muzeu. | foto: Národní technické muzeum, Metro.cz

Muzeum vystavilo hadraplán Velorex, vozítko pro invalidy i hrdinu filmů

Vydáno 12.04.2016
Jednomu z nejkurióznějších vozítek, které kdy brázdilo a ­brázdí české silnice, se věnuje nová výstava v Národním technickém muzeu. Až do 25. září muzeum vystaví legendární motorovou tříkolku české minulosti - vozítko značky Velorex.

Výstava jedinečného vozítka vznikla ve spolupráci Národního technického muzea a Velorex clubu. Vystavena bude desítka vozítek, vedle známějších tříkolových strojů Velorex budou součástí výstavy také ojedinělé prototypy jako například stroj HOBA II. nebo nákladní Velorex 435 D.

„Díky láskyplné péči svých majitelů mohou lichostopá vozítka Velorex stále šířit po našich i zahraničních silnicích pozitivní atmosféru. V dnešní době plné stresu je to více než třeba,“ říká Arnošt Nezmeškal, ředitel Muzea dopravy Národního technického muzea.

Mezi majiteli velorexů se udržuje jedna krásná tradice.

„Vozítka se jmenují podle křestního jména prvního majitele, pokud se dochoval technický průkaz. Takže můj se jmenuje Hugo,“ přibližuje jeden z hrdých majitelů vozítka, lékař Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk.

Tříkolek Velorex vzniklo patnáct tisíc

Popularity stroje využili také ­filmaři. Nezapomenutelnou roli odehrál tříkolový velorex ve filmu Vrchní, prchni!. Naopak čtyřkolová varianta si zahrála v dětském filmu Ať žijí duchové.

Podle ředitele Nezmeškala nebyly osudy vozidla vždy veselé. Ve složitém období na počátku padesátých let 20. století, kdy skončilo mnoho zajímavých projektů, konstruktéři bratři Stránští dokázali všechny přesvědčit, že právě jejich tříkolka je tím nejvhodnějším vozidlem pro invalidy.

S reklamním heslem „Tělesně vadní do šťastné budoucnosti!“ vzniklo za více než dvacet let zhruba patnáct tisíc tříkolek a ­k ­tomu ještě necelých patnáct set čtyřkolových modelů.

Výstava v ceně vstupného do muzea se nachází ve velké dopravní hale.

Sdílet článek

Komentáře