Vyznamenaní váleční veteráni Alexandr Beer, Vasil Korol a Leopold Färber (28.

Vyznamenaní váleční veteráni Alexandr Beer, Vasil Korol a Leopold Färber (28. října 2012) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Ministerstvo věnovalo okradenému veteránovi od Dukly repliky vyznamenání

  • 2
Válečný veterán Vasil Korol, jemuž v létě zloděj ukradl jeho vyznamenání, dostal nové metály. Na shromáždění veteránů mu repliky předali zástupci ministerstva obrany a Československé obce legionářské.

Jednadevadesátiletému Vasilu Korolovi ukradli zloději letos v létě sako, na němž měl připnuto celkem osm řádů a vyznamenání. Pod záminkou opravy toalety se vetřeli do jeho pokoje v domově pro válečné veterány v prostorách pražské Ústřední vojenské nemocnice. Dosud nebyli dopadeni (o krádeži jsme psali zde).

Korol se za druhé světové války účastnil bojů u Kyjeva i karpatsko-dukelské operace, v které přišel o ruku. Za své hrdinství byl vyznamenán mnoha vojenskými vyznamenáními, loni mu byl propůjčen Řád Bílého lva.

"Jsem rád. První (vyznamenání) mi dal pan prezident (Václav) Havel a oni mi to ukradli. Měl jsem tam i ruské, polské a ukrajinské vyznamenání. Je to krásná vzpomínka," řekl Korol po předání nových medailí při setkání veteránů bojů o Duklu a Dunkerque.

Veterán se tak znovu může pyšnit mimo jiné Řádem rudé hvězdy, válečnými kříži, medailemi Za chrabrost, Za zásluhy, Za osvobození Prahy i sovětskými oceněními. V některých případech mu musely být vyrobeny repliky, protože například Řád Bílého lva není možné propůjčit dvakrát.

Zhotovení replik iniciovalo ministerstvo obrany. "Už proto, že se krádež stala v prostorách Ústřední vojenské nemocnice, jsme cítili povinnost panu Korolovi pomoci. Proto jsme udělali maximum, aby svá vyznamenání dostal zpět," komentoval krok ministerstva obrany mluvčí Jan Pejšek.

"Pro zloděje je to kus bezcenného kovu, pro pana Korola naopak kus osobních vzpomínek na dobu, kterou strávil osvobozováním naší vlasti," dodal mluvčí.

Major Korol uprchl po nacistické okupaci Československa do Sovětského svazu. Tam byl zatčen a prošel útrapami sibiřských pracovních táborů. V roce 1943 byl propuštěn a vstoupil do řad československé armády. Jako dělostřelec se účastnil bojů u Kyjeva, karpatsko-dukelské operace a řady dalších bitev. Po válce byl v roce 1949 z armády propuštěn, je členem Československé obce legionářské.

"Já jsem prožil nejenom Duklu, byl jsem tři roky na Sibiři, kde bylo 40 stupňů mrazu. Do Buzuluku jsem přišel, tam brali každého. Ale tam (nás) dávali na váhu a já jsem měl 20 roků a vážil jsem 43 kilo, tak mě nevzali," vzpomíná Korol. Nakonec ho ale přijali. "Pak jsme osvobodili Kyjev," dodal Korol. Dnes se těší také z toho, že má čtyři vnuky.

,