(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Většinu chodníků v Praze pokryje sůl, i když nebude kalamita

  • 11
Pražské chodníky se při sněhu a náledí budou znovu solit. A nemusí být ani kalamita, rozhodli radní. Solit se podle nich může zhruba 60 procent všech chodníků v hlavním městě. U zbylých 40 procent bude záležet na počasí.

Zatímco ještě minulý týden město slibovalo, že metaři budou pražské chodníky sypat solí pouze při kalamitách, radní nakonec rozhodli úplně jinak. Souhlasili totiž s tím, že se více než polovina chodníků bude solit automaticky.

Chemický posyp se smí používat na chodnících, které se čistí strojově, a také na všech schodištích a lávkách. Strojově čištěných chodníků je přitom v Praze asi šedesát procent.

Neznamená to však, že zbylých čtyřicet procent zůstane ušetřeno. Jakmile bude ledovka, mrznoucí mrholení, bude pršet či vytrvale sněžit, smí se solit i ostatní chodníky.

Primátor Bohuslav Svoboda však znění vyhlášky mírní: "Ono je to tak, že pod většinou chodníků jsou uloženy inženýrské sítě, takže se tam běžně solit vůbec nesmí. Sůl se bude používat pouze v případě, že tam bude velké množství sněhu nebo jiná silná vrstva, aby nedošlo k poškození sítí," popsal návrh Svoboda.

Nestíhali uklízet, tak budou solit. Přibylo totiž úrazů

Magistrát se ke znovuzavedení solení uchýlil kvůli dva roky starému zákonu, který nařizuje, aby se o chodníky staral jejich majitel. Do té doby měli tuto povinnost majitelé přilehlých budov. Dokonce nesli zodpovědnost, pokud se na kluzkém chodníku někdo zranil. A to i přesto, že jim chodník vůbec nepatří.

Nejčastější otázky ohledně solení

* Odkdy se smí v Praze solit?
Od 17. ledna.

* Co všechno se smí solit?
Silnice, zastávky MHD a strojově čištěné chodníky. Zbylé chodníky pouze při kalamitách.

* Kdo odpovídá za schůdnost chodníku?
Jeho majitel. Zhruba polovinu chodníků vlastní magistrát a zbytek městské části.

* Čemu sůl škodí?
Ničí obuv a oblečení, základy domů, inženýrské sítě, leptá zvířatům tlapky, škodí stromům a další zeleni.

* V čem je lepší než posyp?
Déle účinkuje, rozmrazí i ledovku.

"Poslední dvě zimy byly vzhledem k vývoji počasí na úklid chodníků náročné a přibylo i úrazů. Kvůli zajištění schůdnosti se pak snesla na magistrát řada stížností od obyvatel i návštěvníků Prahy," odůvodňuje magistrát rozhodnutí v tiskové zprávě.

Ředitel Technické správy komunikací Vladislav Dostál už dříve vysvětlil, že sůl na chodnících účinkuje delší dobu, protože nezapadá jako obyčejný posyp.

Návrh magistrátu na solení však pobouřil část Pražanů. Například majitelé psů si stěžují, že sůl zvířatům leptá packy. Jiným zase vadí, že tato chemická látka ničí boty i oblečení. Jisté újmy se dočká i zeleň v okolí chodníků. Pokud se totiž sůl dostane například ke kořenům stromů, přestanou přijímat vodu a časem uschnou.

Nová pravidla pro údržbu chodníků začala platit hned, jak je rada odhlasovala - tedy v úterý dopoledne. Přesto byly některé chodníky a především ostrůvky MHD zasypány solí už ráno. Ostrůvky jsou totiž podle zákona považovány za silnici, takže se solit směly.

"Zastávky byly v úterý ráno ošetřeny preventivním posypem kvůli předpokladu vyššího spadu sněhu," vysvětlila mluvčí Dopravního podniku Ilona Vysoudilová.