Vizualizace plánovaných věžáků na Lužinách.

Vizualizace plánovaných věžáků na Lužinách. | foto: Magistrát hl.m.Prahy

Praha 13 by mohla mít novou dominantu s 26 patry. Nikdo ji ale nechce

  • 23
Před dvěma lety se obyvatelé z okolí pražské stanice metra Lužiny bouřili proti rekonstrukci tamního obchodního centra. V těsném sousedství totiž investor plánoval vystavět mnohapatrové věže plné bytů a kanceláří. Nyní se začínají ozývat znovu. Projekt byl totiž obnoven.

Jsou to asi dva roky, co se lidé z okolí Lužin prakticky náhodou dozvěděli, že při rekonstrukci obchodního centra nezůstane jen u butiků a kaváren. Bránili se peticí, kterou podepsalo hodně přes tisíc lidí.

Od té doby byl v okolí Lužin relativní klid. Až doteď. Investor si pro zmiňované výškové budovy požádal o posouzení vlivu na životní prostředí EIA, přičemž připomínky úředníci sbírají do této středy. A že jich nebude málo, se dá odhadnout s téměř stoprocentní jistotou.

Projektanti v předložené dokumentaci oproti původnímu návrhu ještě přitvrdili a stavbu zvýšili. Namísto pěti- až šestnáctipatrových věží se v jedné ze dvou předložených variant počítá se třemi budovami, přičemž jedna z nich by měla být rovnou šestadvacetipatrová.

„Západní objekt bude tvořen čtyřpatrovou podnoží, na které bude v její severní části vyrůstat obytná věž, která bude mít 26 nadzemních podlaží a bude tvořit výškovou dominantu území,“ píše se ve veřejně dostupné dokumentaci.

Petice proti stavbě znovu ožila

„Samozřejmě že se postavíme proti. Původní návrh se nám nelíbil, a tento už vůbec ne,“ říká Markéta Klocová, předsedkyně občanského sdružení, které proti výstavbě bojuje.

„Jedná se o další zahušťování místa, které je kapacitně už teď na hraně. Když to tu postaví, cena okolních bytů dozajista klesne, a to ani nemluvím o tom, že okolní výrazně nižší zástavba bude prakticky bez slunce kvůli stínu,“ vypočítává. Podle ní nespokojení obyvatelé začali znovu přidávat podpisy pod nesouhlasnou petici, kterou se bránili před dvěma lety.

„Nespokojenost je mezi místními velká,“ říká zastupitelka za Stranu zelených Prahy 13 Zuzana Drhová. Částečně je podle ní problém v tom, že nikdo s místními projekt neprojednal a detaily se dozvídali většinou neoficiálními cestami.

„Majitel stavebního pozemku obecně komunikuje s okolím tak, jak mu ukládá zákon,“ hájil již dříve investora jednatel společnosti OC Lužiny Radek Menšík s tím, že obyvatelé Lužin budou mít prostor pro vyjádření právě v rámci veřejného projednávání EIA. To by mohlo proběhnout koncem léta.

Redakce MF DNES se pokoušela získat vyjádření, co stálo za tím, že se investor rozhodl v jedné z variant pro navýšení budovy o deset pater. Do pátku se však odpověď nepodařilo získat.

Své nesouhlasné stanovisko už městská část zaslala i na Odbor životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Stanovisko obsahuje výhrady z hlediska životního prostředí, dopravy i stavebního.

„Se stavebním záměrem v navrhované podobě rozhodně nesouhlasím. Zejména varianta s objektem o 26 podlažích je v daném místě sídliště Lužiny nepřijatelná. Objekty jsou objemné a vysoké a došlo by také ke zhoršení dopravní situace na místních komunikacích,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Lidé z okolí Martina Romana

Není zcela bez zajímavosti, že projekty v okolí stanice metra Lužiny jsou spojovány s blízkými osobami bývalého šéfa ČEZ Martina Romana. Konkrétně ve zmiňované společnosti OC Lužiny, která rekonstruovala a loni znovu otevřela stejnojmenné obchodní centrum, má podle obchodního rejstříku padesátiprocentní podíl Romanova manželka Lenka.

Jako investorské společnosti jsou v dokumentaci k projektu výškových staveb uváděny společnosti Lužiny Alfa a Lužiny Beta. V obou má minoritní podíl Karel Kopp. I jeho jméno dávají média do souvislosti s Martinem Romanem, hlavně s jeho aktivitami v devadesátých letech. Karel Kopp zároveň figuruje i ve společnosti EUDI Invest, která je společně s Lenkou Romanovou vlastníkem společnosti OC Lužiny.

Zda projekt získá kladné stanovisko, zatím není jisté. I když územní plán takto rozměrné stavby v místě umožňuje, projekt se bude muset vypořádat i s připomínkami městské části. Ta je, alespoň podle slov tamního starosty Davida Vodrážky (ODS), také proti.

„Jako samospráva jsme loni na podzim přijali usnesení, že nesouhlasíme s objemem hmoty staveb a s tím, jak je to koncipované. Tento názor by se měl odrazit v odborných připomínkách, které teď zpracovávají příslušné odbory úřadu městské části,“ dodal Vodrážka.