Vězně ve výkonu trestu ve věznici Oráčov na Rakovnicku v roce 2015 zaměstnávalo...

Vězně ve výkonu trestu ve věznici Oráčov na Rakovnicku v roce 2015 zaměstnávalo kompletování druků. Odsouzení často sestavují i píšťaly do kukačkových hodin. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vězni ve středních Čechách musí pracovat. Třídí druky a ladí hodiny

  • 5
Vězni ve středních Čechách tráví čas za mřížemi smysluplně, prací. Na jednotlivá pracoviště jsou rozřazováni podle kritérií odborné komise. Ne každému se však podaří najít vhodné místo.

O drobných černých drucích se vězňům z věznice v Oráčově musí i zdát. Ráno je na stolech najdou vysypané na hromadách a musí je nejdříve roztřídit na vrchní a spodní část.

Teprve pak je mohou přicvaknout na kartonová platíčka. Podle normy by jich každý vězeň měl za hodinu zkompletovat přes třicet.

„Jak vám to jde, pánové,“ ptá se vedoucí zaměstnávání odsouzených Věra Hejdová.

„Pořád hodně kazových,“ zvedá hlavu od přebírání jeden ze skupinky deseti vězňů, kteří v zamčené místnosti od šesti hodin slouží ranní osmihodinovou směnu.

„Ženský ve Světlý dělaj‘ aspoň čokoládu,“ postěžuje si s nadsázkou další z nich.

Co naplat. Přišla zakázka a ta se musí dokončit. Druků je však tolik, že na čas zastavily i oddělení kukaček. Tedy místnosti, kde už více než dvacet let odsouzení sestavují píšťaly do kukačkových hodin.

Ty pak jeden soukromník vyváží do celého světa. „Když kukají špatným tónem, musíme je rozebírat a znovu skládat, dokud nezní správně,“ říká o zdánlivě jednoduché montáži jeden ze tří odsouzených, kteří v této sekci pracují.

Když komise rozhodne, vězeň jde do práce

Povinnost zapojit se do pracovního procesu mají ze zákona všichni odsouzení v každé věznici. Ovšem za podmínky, že pro ně odborná komise najde vhodnou práci.

Věznice v kraji

Jiřice – pouze pro dospělé muže; s ostrahou s oddělením pro výkon trestu s dozorem.
Kde: obec Jiřice, Nymbursko
Počet vězňů: 740. Pracující: 254 (157 pracujících, 76 učňů, 21 v terapeutických programech).

Oráčov – s ostrahou a oddělením s dozorem, je určena pro výkon trestu odnětí svobody odsouzených mužů s oddělením bezdrogové zóny.
Kde: obec Oráčov, Rakovnicko
Počet vězňů: 505 včetně odsouzených na eskortě. Pracující: 328 (někteří vězni jsou vybráni na práci mimo věznici).

Příbram – věznice pro výkon trestu odnětí svobody mužů, zřízena oddělení s dohledem, dozorem, ostrahou či specializovaným pro odsouzené s poruchou osobnosti a chování, způsobenou užíváním psychotropních látek.
Kde: obec Dubenec, Příbramsko
Počet vězňů: 776 (stav na začátku ledna), počet pracujících neuveden.

Velké Přílepy – ženská věznice byla zakonzervována v roce 2013 po amnestii bývalého prezidenta Václava Klause, v únoru 2015 se pobočka vazební věznice v Ruzyni znovu otevřela.
Kde: obec Velké Přílepy, Praha-západ
Počet vězňů: kapacita je pro 151 žen, v současné době je z poloviny plná, počet pracujících neuveden.

Vinařice – pro odsouzené muže s ostrahou a s dozorem.
Kde: obec Vinařice, Kladensko
Počet vězňů: 893. Pracující: necelých 58 %

„Jedním z hlavních kritérií při výběru a následně zařazení odsouzeného do zaměstnání je posouzení jeho nebezpečnosti. To znamená vyhodnocení a posouzení všech rizik - závažnost jeho trestné činnosti, závislost na drogách a alkoholu či opakované nedodržování norem -, která by mohla vést k jeho selhání v pracovním procesu. Na dodržení bezpečnosti se vždy klade důraz jako první,“ říká speciální pedagožka a mluvčí Věznice Jiřice na Nymbursku Hana Prokopová.

Dalším z kritérií je také posuzování jejich osobnosti nebo zdravotního stavu.

 „Někteří odsouzení jsou právě z toho důvodu z povinnosti pracovat vyňati. Většinou jde o invalidní důchodce nebo starší pětašedesáti let,“ říká Dušan Hájek, zástupce vedoucího oddělení ruzyňské věznice, pod kterou spadá i znovuotevřená ženská věznice ve Velkých Přílepech.

V současné době pracují v zařízeních spadajících pod Ruzyni necelé dvě stovky vězňů z celkových 354 odsouzených.

Oproti tomu ve Vinařicích nedaleko Kladna je zaměstnáno necelých 58 procent vězňů schopných práce. Podle psychologa a mluvčího věznice Ivana Suchého však věznice na aktuální poptávku pracovních míst z hlediska všech kritérií víc odsouzených vyčlenit nemůže.

V jiřické věznici z celkového počtu 740 vězňů pracuje jen 254.

Pod vedením vychovatelů, příslušníků Vězeňské služby nebo dalších zaměstnanců jsou vězni zaměstnáni většinou přímo ve věznicích: pomáhají v kuchyni, s úklidem či údržbou objektu.

Přísná kontrola pracovišť

Jejich pracovní sílu využívají také firmy „zvenku“. A to jak v prostorách pronajatých přímo ve věznici, tak i na pracovištích mimo vysoké zdi s ostnatými dráty. Tato nestřežená pracovní místa ovšem podléhají nejpřísnější kontrole výběru vhodných zaměstnanců.

Pro jiného zaměstnavatele, než je věznice, stát či obec, je třeba svolení jak vedení zařízení, tak samotného odsouzeného. Ti totiž tuto nabídku mohou také odmítnout.

Měsíčně si tak vězni mohou vydělat zhruba od čtyř do devíti tisíc korun. Z peněz, které věznice schraňuje na kontech, pak vězni platí například výživné, různé pohledávky, ale i náklady výkonu trestu odnětí svobody.

Ty se pohybují podle výše mzdy, nejvíce však pracující odsouzený hradí 1 500 korun. Trochu nespravedlivě je nepracujícím vězňům poplatek odpuštěn. „Akorát by tím vznikal dluh, který by byl stejně jen těžko vymahatelný,“ míní Ivan Suchý z Vinařic.

„Vězeň může do práce po posouzení nebezpečnosti.“

Tam mají ještě jednu zvláštní skupinu zaměstnanců, učně. Nová pobočka soukromého Středního odborného učiliště Vinařice v kladenské části Sítná umožní získat výuční list lidem, kteří začali studovat ve vězení.

„Budou mít šanci studium dokončit. Zatím podle individuálního plánu,“ uvedl ředitel Karel Vodička. Učiliště vzniklo v roce 2007 a výuční list zde získalo zhruba 700 vězňů. Další učiliště funguje také třeba ve věznici v Jiřicích. Tam se v oboru malíř-natěrač učí 76 odsouzených.