Z evropských peněz se vytvořilo 85 tisíc pracovních míst, nejvíce v Ústeckém...

Z evropských peněz se vytvořilo 85 tisíc pracovních míst, nejvíce v Ústeckém kraji – osm tisíc. Více než polovina míst byly veřejně prospěšné práce pro klienty úřadů práce Na to šel příspěvek obcím a neziskovým organizacím, které je zaměstnaly na pomocné práce. Tato místa vznikla jen krátkodobě. Kolik pracovních míst kvůli dotované konkurenci zaniklo, nikdo nespočítal. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Volných pracovních míst v Praze přibývá. Zájemci o ně ale často nestojí

  • 3
Počet volných pracovních pozic v Praze výrazně vzrostl, firmy nabízejí nové zaměstnance. Přání uchazečů se však neshodují s požadavky zaměstnavatelů, často totiž volné místo není v oboru, ve kterém by si přáli pracovat.

Metropole zažívá rekordní růst počtu volných pracovních míst. Těch je podle posledních čísel úřadu práce zhruba jedenáct a půl tisíce, tedy o devadesát procent více než loni touto dobou. Větší zájem o zaměstnance hlásí také webové portály, na kterých firmy hledají nové zaměstnance.

JobDnes.cz hlásí stovky nabídek prací především z oblasti obchodu a administrativy. Více práce je také na konkurenčních portálech. „Na našem kariérním portálu Jobs.cz zaměstnavatelé jen během června pro Prahu otevřeli přes třináct tisíc pozic, což je o 33 procent více než v červnu 2014,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz.

Současně s širší nabídkou pracovních pozic na území hlavního města nadále ubývá nezaměstnaných.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje hlavně zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. Zaměstnavatelé nám hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví,“ říká zastupující ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Přestože je počet volných míst nejvyšší od roku 2008, řada Pražanů je stále nezaměstnaná. A to prý kvůli tomu, že uchazeči mají obecně jinou představu o své budoucí pracovní pozici než společnosti, které ji nabízejí.

Nejoblíbenější na úřadu práce je povolání číšníka či řidiče

„Firmy nyní nejvíce stojí o stavební dělníky, uklízeče, řidiče kamionů a členy ostrahy. Uchazeči registrovaní na úřadu práce však chtějí nejčastěji pracovat v prodejnách, administrativě, být řidičem osobního auta nebo číšníkem,“ vysvětluje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

V Praze je těžší získat práci u velkých firem. „Každý měsíc se k nám hlásí zhruba tisíc zájemců o práci,“ říká mluvčí stavební společnosti Metrostav František Polák s tím, že firma v současnosti má zhruba tři volné pracovní pozice

Typický uchazeč o práci v Praze

Pohlaví: muž

Průměrný věk: 41 let

Vzdělání: středoškolské s výučním listem

Nezaměstnaný: většinou maximálně tři měsíce

Průměrná měsíčná dávka: 7 583 korun

Nejčastěji se zajímá o práci prodavače

Pramen: Úřad práce

Podobně hovoří i další firmy. „Každým rokem evidujeme přes tisíc zaslaných životopisů,“ říká Evžen Korec, ředitel developerské společnosti Ekospol. Ta nyní hledá zhruba dvě desítky nových lidí.

O práci ve velkých firmách se lidé zajímají především kvůli stabilnějšímu zázemí, vyhlídkám na pracovní růst a vyšší mzdě.

Právě plat hraje, co se týče hledání práce, zásadní roli. V hlavním městě podle personalistů platí pravidlo, že čím vyšší plat uchazeč o práci očekává, tím déle ji hledá.

„Dlouhodobě se velmi těžko hledá práce manažerům top managementu, kteří mají vysoký platový standard a nabídek je v daném oboru logicky málo. Hledání takové vhodné pozice může trvat jeden až dva roky,“ říká Tomáš Bergl z personální agentury Randstad.

Pražanů, kteří jsou nezaměstnaní více než dva roky, přitom není v metropoli málo. Úřad práce jich na konci června registroval 8 480.

Nezaměstnaných ubyly tisíce

Na celou Prahu aktuálně připadá 39 764 nezaměstnaných. To je zhruba o 5,7 tisíce méně než ve stejnou dobu v minulém roce. Je však nutné připomenout, že se jedná pouze o ty lidi, kteří se registrují na úřadu práce.

Jsou i tací, kteří se na úřad bezprostředně poté, co opustí své zaměstnaní, nepřihlásí. Zpravidla jde o lidi s nadprůměrným platem.

Přestože nezaměstnaných meziročně ubývá, zájemců o novou práci nikoliv. Řada lidí s nižším a průměrným platem totiž při svém zaměstnání hledá lepší práci. Především velké firmy se tak podle odborníků na personalistiku soustředí na to, aby si své zaměstnance udržely.