VIDEO: Pražané se po letech svezli žehličkou i vlakem žabotlamem

  • 60
Široká veřejnost se v sobotu mohla zdarma svézt historickými tramvajemi, autobusy, vlaky i metrem na příměstském okruhu v jihozápadní části Prahy. Pražská integrovaná doprava totiž slavila dvacetileté výročí. Cestující dokonce dostali i pamětní jízdenky.

Jednotlivé nostalgické linky jezdily v hodinovém intervalu od deseti dopoledne až do čtyř odpoledne. "Zájem byl obrovský, mile nás překvapil. Na některé se bohužel z kapacitních důvodů nedostalo, ale akce jinak jednoznačně splnila svůj účel," řekl iDNES.cz mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Lidé si v Praze mohli prohlédnout i vyzkoušet osm různých historických dopravních prostředků.

V metru na lince B mezi stanicemi Florenc a Zličín například jezdila sovětská souprava typu typu 81-71, která byla v Praze v provozu od roku 1978, tedy již čtyři roky po zprovoznění prvního úseku metra. Jde tak o druhý nejstarší typ, který v Praze jezdil, a jeho zmodernizovaná verze zde funguje dodnes.

Z tramvají se pak Pražané mohli projet vozy typu T1 a T3. Model Tatra T1 z dílny podniku Tatra Smíchov a ČKD Stalingrad v Praze začal jezdit již v roce 1951. Kvůli úzkému čelu se jí někdy přezdívalo žehlička. Později ji nahradily modely T2 a Tatra T3, která byla vůbec nejvyráběnějším tramvajovým vozem na světě.

Mezi Smíchovem a Dobřichovicemi v sobotu jezdil elektrický vlak řady 451, přezdívaný Emilka či žabotlam, který patří mezi nejstarší typy českých elektrických souprav.

Kromě historických nostalgických linek metra, vlaku a tramvají v hlavním městě jezdily i tři historické autobusy: typ Škoda 706 RTO, Karosa ŠL 11 a vůbec nejstarší Škoda 706 RO, který byl vyvinut již během druhé světové války podnikem Škoda AZ v Mladé Boleslavi.

Centrem dění bylo v sobotu Království železnic na pražském Smíchově v ulici Stroupežnického, kde se až do pozdního odpoledne kupila řada lidí. Ropid připravil i souhrnnou publikaci, která historii Pražské integrované dopravy názorně ilustruje.

Ropid (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) je příspěvkovou organizací Prahy. Začal fungovat 1. prosince 1993 a jeho úkolem je organizovat a plánovat pražskou veřejnou dopravu, sestavovat trasy linek a jízdních řádů.

Do sítě Pražské integrované dopravy jsou zapojeny všechny linky metra, tramvají, městských autobusů, regionálních vlaků a přívozů na území Prahy včetně lanové dráhy na Petřín. Do Středočeského kraje vyjíždí řada vlakových a autobusových linek PID, které pokrývají již zhruba jednu třetinu jeho území. Vozidla Pražské integrované dopravy denně přepraví přibližně milion a půl cestujících a ročně ujedou 200 milionů kilometrů.