Do Prahy zavítá špička architektonických videomappingových projekcí a světelných instalací, třeba francouzští 1024 Architecture. | foto: Signal Festival

Praha uvidí festival světla, ulice rozzáří videomapping, kostka i mrak

  • 3
Praha se zařadila po bok světových metropolí a bude hostit unikátní festival světla Signal. V jeho pozadí stojí nadšenci, vizionáři i slavní umělci. Na veřejných místech bude zářit světelná kostka nebo mrak sestavený z tisíců žárovek. Festival odstartuje 17. října.

Budiž světlo, řekl Bůh a zem se zalila sluncem. "Ozařme Prahu," řekl Martin Pošta a uspořádal festival světla Signal, první svého druhu v Praze, Česku a střední Evropě vůbec.

"Po videomappingu na Staroměstském orloji jsme měli možnost cestovat s našimi instalacemi po světě a setkávali jsme se s umělci a pracemi, které stály za představení v Praze. Inspirovali jsme se festivaly v Miláně, Lyonu a Gentu." Přípravy trvaly přes tři roky a výsledkem jsou čtyři dny nabité hrou světla a stínu, měnících se obrazů, ožívajících budov i unikátních uměleckých performancí.

KDO KDE SVÍTÍ...

Kostel sv. Ludmily – The Macula

Michnův palác – Sila Sveta

Divadlo Hybernia – Romain Tardy z Antivj visual label

Staroměstské náměstí – 1024 architecture

Kampa park – František Skála

Václavské náměstí – Michal Cimala

Muzeum Kampa – SPAM

Metronom Letná – V. K. Novák

Karlův most – Milan Cais

U Lužického semináře – Jakub Nepraš

Štupartská – Urbanvoid

Náplavka / Hergetova Cihelna – Caitlindr.c. Brown &Wayne Garrett

Petřín – Krištof Kintera

Kostel sv. Martina ve zdi – Rony Plesl

Vojanovy sady – Prokop Bartoníček

Klementinum – Andrej Boleslavský

Náměstí Jana Palacha – festivalové centrum

Piazzeta Národního divadla – A. Široký

Řetězová ulice – V. Křupka

Ovocný trh – Tichý koncert

Muzeum Karla Zemana – koncerty pod širým nebem

Náměstí Franze Kafky – Preciosa

Můstek, metro – Josef Šafařík

Kostel sv. Michala v Jirchářích – Pavla Beranová

Náplavka – Volvo mapping

Arcibiskupský palác – Telenoika

Na návštěvníky čekají venkovní světelné instalace, workshopy a noční plavby za světlem po Vltavě. Veřejný prostor se vrací ke svým počátkům - dějišti kulturního života a hledišti umění. "Chceme představit Prahu jako místo, kde se díky moderním technologiím snoubí historický genius loci se současným uměním," představuje festival jeho ředitel Martin Pošta.

Moderní audiovizuální umění light art pracuje zejména se světlem a moderními technologiemi, které umožňují jeho přetváření do nových podob.

"Z jednoho technicky vyspělého zdroje jsou moderní experimentální umělci schopni bořit a stavět imaginární architektonické celky nebo je přemodelovat a hrát si s vizuálním vnímáním prostoru jako kočka s myší. Imaginace dosahuje v tomto ohledu svého vrcholu," dodává Martin Pošta.

Umělecká výzva

Myšlenka ozářit historické centrum a architektonicky zajímavé budovy oslovila mnoho umělců, domácích i zahraničních. Svoje pojetí světla předvedou František Skála, Krištof Kintera, Milan Cais, Vladimir 518, Michal Cimala, Jakub Nepraš, Prokop Bartoníček, VJ Kolouch a další.

Účast přijal i Rony Plesl, který se sklem a světlem v architektuře zabývá mnoho let, ale nerad vystavuje na veřejných místech. "Trochu se stydím, mám raději, když si lidé má díla najdou, pokud chtějí. Vybral jsem si proto sakrální prostor, uvnitř kostela sv. Martina ve zdi umístím jednu z mála trvalých instalací," vypráví.

"Prahu navštíví naprostá špička světa architektonických videomappingových projekcí a světelných instalací: Romain Tardy z Antivj visual label (BE/FR), 1024 architecture (FR), Telenoika (SP), Sila Sveta (RU) a neskromně sem řadím i tuzemskou skupinu The Macula," dodává programový ředitel festivalu Jan K. Rolník.

Slavná jména doplňují i čtyři zajímavé projekty od dosud ne zas tak známých tvůrců, které vybrala devítičlenná odborná porota.

Celkem jsou připraveny 4 videomappingové a 25 světelných instalací. Romain Tardy z uskupení Antivj visual label osvětlí divadlo Hybernia, 1024 architecture z Francie rozsvítí světelnou "kostkou" Staroměstské náměstí, Sila Sveta chystá mapping na Tyršův dům.

Festival světla Signal

KDY: 17.-20. října
KDE: veřejná místa v Praze
ZA KOLIK: zdarma, platí se pouze za komentované plavby.

Česká dvojice The Macula, proslavená mappingem orloje, tentokrát rozzáří kostel svaté Ludmily na náměstí Míru, František Skála vyrobí stínohru v životní velikosti, z Kanady dorazí světelný mrak sestavený z tisíců žárovek.

Na svou produkci láká i Kryštof Kintera: "Platí, že tam, kde jednou byla voda, bude zas? Její objem zůstává stejný, ale v různých skupenstvích. Světlo brousí krajinou a varuje před možnou zkázou lidí. Nám suchozemcům vzdálený signalizační systém přináší světlo v jeho varovném poslání. Přináší vítr a vlny šplouchají o hrad. Z Petřína ostrov jest a z jeho majáku světlo se šíří."

Vědecký přesah

O tom, že festival není jen ukázkou možného umění, svědčí doprovodný program. Odborníky zaujme konference Světlo pro naše města 2014, kde se ve spolupráci s firmou Philips budou probírat témata veřejného osvětlení, architektonického světelného designu a možností světla do budoucna. Širší veřejnost ocení workshopy z oblasti fotografie, scénografie, multimediální tvorby, architektury a filmu.

Kreativní práci se světlem si může vyzkoušet kdokoliv včetně dětí. Muzeum Karla Zemana chystá dva koncerty Clarinet Factory na laguně Čertovky, hladinu Vltavy budou brázdit parníky Pražské paroplavební společnosti s komentovanými prohlídkami.

A proč se festival jmenuje Signal? "Signal je znamení, že Praha žije moderním uměním. Signal je informace, že i v tuto dobu lze Praze přinést největší kulturní událost podzimu. Signal je také veličina, díky které lze přenášet data, což zase úzce souvisí s našimi projekcemi," uzavírá Martin Pošta.