Caitlind r.c. Brown & Wayne Garrett - dvojice umělců pracuje s nejrůznějšími

Caitlind r.c. Brown & Wayne Garrett - dvojice umělců pracuje s nejrůznějšími materiály od klasických žárovek až po recyklovaný architektonický odpad. Instalace Mrak v Hergetově cihelně bude tvořena tisíci starých žárovek. Návštěvníci budou mít možnost si s mrakem hrát díky desítkám lampičkových šňůr. | foto: archiv festivalu

Oheň na řece i blikající bicykly rozzáří Prahu. Přijďte ji rozsvítit také

  • 0
Ve čtvrtek odstartuje v metropoli festival světla, který rozzáří historické budovy i temné břehy Vltavy. Pro návštěvníky není připravená jen jedinečná podívaná, mohou se i leccos naučit na workshopech. Například to, jak LED diodami vyzdobit svůj bicykl. Pak už stačí jen vyjet na světelnou krasojízdu městem.

Barvy, světla, paprsky, animace. To vše bude v ulicích Prahy k vidění po čtyři dny. Festival nabídne i bohatý doprovodný program, kterému vévodí plavby za světlem po Vltavě. Parníky Vyšehrad a Vltava, které se letos staly kulturní památkou, diváky provedou setmělou Prahou a postupně rozsvítí významné památky na potemnělém břehu řeky.

Mapa světelných instalací

Více než 30 míst v centru Prahy bude mezi 17. - 20. říjnem zářit světelnými instalacemi. Téměř všechny projekce začínají v 19:30 a končí půl hodiny před půlnocí.

Muzeum Karla Zemana na Kampě pak uspořádá dva koncerty skupiny Clarinet Factory pod širým nebem a přímo na hladině magického vodního kanálu Čertovka.

Dojem z koncertu jistě umocní instalace tisíců svíček či plovoucí oheň. Laguna Čertovky, viditelná přímo z Karlova mostu, bude zabydlena nejrůznějšími motivy z filmů Karla Zemana.

Muzikanti ze skupiny Clarinet Factory přitom nejsou žádní otloukánci. Svou hudební dráhu odstartovali vítězstvím v soutěži International Songwriting Competition 2005 ve Spojených státech. Zajímavostí je, že si je ke svému vůbec prvnímu pražskému vystoupení přizval americký vokalista a performer Bobby McFerrin.

Jízda bicyklů Prahou jako velká světelná show

Návštěvníci festivalu se rovněž mohou účastnit řady workshopů zaměřených na práci se světlem, určených i pro rodiny s dětmi. Například ti, kteří se zúčastní workshopu nazvaného Pimp my bike!, si mohou "vylepšit" bicykly pomocí programovatelných LED diod, které třeba vpletou do drátů kola.

S takto vyzdobenými bicykly, ale i se zdroji světla všeho druhu se pak mohou společně vydat potemnělým městem na krasojízdu, která se koná v rámci velké podzimní cyklojízdy občanské iniciativy Auto*Mat. Start je ve čtvrtek 17. října v 18:15 již tradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Workshopů, kde se lidé naučí práci se světlem, od nejmodernějších technologií po sprejerské umění s fosforeskujícími barvami, je celkem osm. Některé jsou zdarma, jiné je potřeba zaplatit předem. Rovněž mají omezenou kapacitu a je nutné si místo rezervovat.

Konference pro odborníky

Program nezapomíná ani na profesionály v oboru. Architekty, designéry či urbanisty. Ti mohou zavítat na odborné konference. Třeba o světelném designu a využití světla ve veřejném prostoru se bude diskutovat ve Francouzském institutu ve Štěpánské ulici. Světlo jako negativní faktor, tedy světelný smog, pak odborníci rozeberou v kavárně Černá Labuť.

Kdo se také představí

DÉFILÉ – Romain Tardy (Antivj)
Antivj je kolektiv evropských umělců specializujících se na světelné projekce.

Noc Sila Sveta
Členové uskupení Sila Sveta vytvořili více než 160 mappingových projektů a video projekcí pro ruské i mezinárodní klienty.

Oživlá silueta – Telenoika
Kolektiv umělců se zájmem o audiovizuální vyjádření. Dnes podporují mladé umělce příspěvky na výzkum a na jejich produkci.

Můra – Jakub Nepraš
Absolvent AVU se účastnil mnoha mezinárodních výstav či festivalů. Ve svých videomalbách ukazuje svébytné a vtipné mikrokosmy.

Dům stínů – František Skála
Jako ilustrátor dětských knih získal mnoho ocenění. Je také sochařem a tvůrcem pozoruhodných objektů či interiéru v Paláci Akropolis.

Tančící dům – Jaroslav Smetana & Filip Müller
Oba jsou tvůrci návrhů na osvětlení památek i moderních budov po celém Česku.

ArchiBio – Andrej Boleslavský
Výzkumník a umělec nových médií, který pracoval na počítačové hře Armed Assault a ArmA2 nebo simulátorech pro vrtulník a boeing.

Emauzský klášter – J. Smetana
Kromě nasvícení budov se specializuje na 3D modelování objektů a aplikace světelného návrhu na model a 2D vizualizace do reálné fotografie.

Volvo V40 Cross Country 3D Mapping – Laser Studio
Laser Studio Kiev je profesionální studio zabývající se výrobou videoobsahu a laserových show v různé míře složitosti.

Signal Column – Michal Cimala
Sochař, jehož díla jsou kromě soukromých sbírek zastoupena třeba v muzeích v Liberci, v Praze či v Hamburku. Mezi jeho poslední realizace patří světelný objekt Větvení v pražském klubu Roxy.

Papillon de nuit
Pavla Beranová, Julie Boniche, Nicolas Santamaria, Raz Ullah

P. Beranová se podílí na projektech na pomezí performancí a výtvarných instalací, využívá různorodá média i technologie. Francouzka Julie Boniche experimentuje se světlem, prostorem, videem a fotografií a podílí se na vytváření instalací či divadelních her.

Phosphor 360 ver. B – pebe/lab
Prokop Bartoníček, Tomislav Arnaudov, Pavol Rusnák

Experimentální trojice generuje vizuální technologické koncepty a řešení, která nacházejí uplatnění ve volné tvorbě i v zakázkách.

Future of Light – Philips
Snahou divize Philips Lighting je vylepšovat kvalitu života lidí pomocí efektivních a atraktivních řešení založených na hluboké znalosti jejich potřeb a tužeb.

Potrubí – Vojmír Křupka
Sochař, jehož práci tvoří tři hlavní pilíře – vytváření interaktivních konceptuálních soch, světelných instalací a práce se dřevem.

Metronom – Vratislav K. Novák
Od 60. let je známý především svými mobilními sochami a kinetickými objekty. Je autorem Metronomu, který nahradil Stalinův pomník na Letné.