Z hroznů na vinici sv. Kláry je podle degustátorů víno vynikající. (Ilustrační snímek)

Z hroznů na vinici sv. Kláry je podle degustátorů víno vynikající. (Ilustrační snímek) | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Nejen Morava má dobré víno. To z pražské Troji vyhrálo nad mikulovským

  • 2
Páté nejlepší víno v republice vyrábí pražská botanická zahrada, vyhodnotili degustátoři na celostátní soutěži Vinař roku. Pražské víno se tak umístilo například před známým a oblíbeným vínem z Mikulova. Ostatní vinice představí své produkty na několika vinobraních, která se konají tento víkend.

"Na Moravě nechápou, že se pražská vinička jako my dostala mezi takovou smetánku. Znovín, Volařík, Krist, to jsou skvělá vína. A třeba Krist skončil až za námi," říká Jan Hruška z botanické zahrady.

Pražská vinobraní

Vinobraní na Grébovce:  14. 9. od 14:00 na náměstí Míru a 15. 9. od 14:00 v Havlíčkových sadech 

Vinobraní na Pražském hradě: od 15. do 16. 9. od 11:00 v Královské zahradě Pražského hradu 

Vinohradské vinobraní: 14. 9. od 16:00 a 15. 9. od 14:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad

Vinobraní v Botanické zahradě: od 15. do 16. 9. od 11:00 do 19:00 v Botanické zahradě

Vinařství v Troji čelilo obrovské konkurenci. V letošním roce totiž vinaři přihlásili rekordních 628 vzorků vín, což je přesně o sto víc než loni.

Každý přihlášený vinař musel dodat minimálně pět druhů vína po šesti lahvích, a to tak, aby každá kolekce obsahovala vína nejméně tří soutěžních kategorií. Odborní degustátoři ze všech koutů světa pak nejlepšími víny vůbec zvolili ty z vinice Znovín Znojmo.

V Praze začínají velká tradiční vinobraní v polovině září. Vína bude možné ochutnat například na Grébovce, na Pražském hradě, na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo právě v botanické zahradě v Tróji.

Dobrou úrodu hlásí i středočeští vinaři

Na svátky vína se ale samozřejmě chystají i vinaři ze středních Čech. "Už jsme sklidili moravský muškát, ten jsme slisovali a nyní kvasí v nerezových tancích," hlásí Robert Žára z mělnického vinařství Bettiny Lobkowiczové.

Středočeská vinobraní

Mělnické vinobraní: od 21. 9. do 23. 9.  Na hlavní scéně zahraje dvacet kapel.

Vinobraní na Kačině:
22. 9. na zámku Kačina letos obnoví tradici vinobraní.

Karlštejnské vinobraní: od 29. 9. do 30. 9. Dvoudenní slavnosti vína nesoucí se v duchu středověkých slavností. Za účasti Karla IV. vystoupí skupiny dobové hudby, kejklíři i skupina historického šermu.

Ačkoli sklizeň vína v kraji teprve začíná, již nyní odhaduje technolog největšího mělnického producenta, že letos bude úroda o dost lepší než loni. "V loňském a předloňském roce to bylo velmi špatné, všechno pomrzlo," říká Žára.

Obstojnou úrodu očekává i Školní statek Mělník. "Dobře vypadají müllery i ryzlinky," pochvaluje si vinař Vojtěch Kušina. "V roce 2010 bylo víno nevýrazné, moc kyselinek a málo cukru. A loni nám moc keříků pomrzlo," srovnává vinař, který hospodaří na 24 hektarech půdy, tedy na více než o polovinu menší ploše než Bettina Lobkowiczová.

Srdce vinařství v Čechách, Mělnicko, označuje Kušina pro některé odrůdy vína za ideální. "Vápencové podloží se tady příznivě promítá do kvality. Daří se tu muškátům, ryzlinkům, modrému portugalu nebo burgundskému, které zde pěstoval už Karel IV.," zdůrazňuje Kušina.