Lékař Petr Waldauf ukazuje práci s novým klinickým informačním systémem.

Lékař Petr Waldauf ukazuje práci s novým klinickým informačním systémem. | foto: FN Královské Vinohrady

Chytrý systém počítá místo lékařů, u pacienta odhalí zánět i otravu

  • 43
Lékaři ARO vinohradské nemocnice začali využívat nový klinický informační systém. Na jednom místě mohou sledovat data ze všech přístrojů, výsledky laboratorních vyšetření nebo rentgenové snímky. Systém navíc dokáže díky snímaným hodnotám objevit začínající zánět nebo otravu, což jednotlivé přístroje nedokážou.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se připojila k asi tisícovce nemocnic po celém světě, které systém MetaVision využívají. V Česku je ale první.

Snímá data ze všech přístrojů, na které jsou pacienti na jednotce intenzivní péče anesteziologicko-resuscitační kliniky napojeni. Až v minutových intervalech dokáže zaznamenat například srdeční frekvenci, krevní tlak, množství kyslíku v krvi, objem vdechovaného vzduchu, tlak v plicích, údaje z dialýzy nebo tlak v mozku. Tyto informace sám vyhodnocuje a provádí výpočty, které ukazují a dokreslují stav pacienta.

JIP anesteziologicko-resuscitační kliniky vinohradské nemocnice.

Sestry a doktoři zaznamenávali výsledky ručně

Dříve museli lékaři a sestry provádět výpočty a vyhodnocování ručně, což bylo časově náročné a nebylo možné analyzovat stav všech pacientů.

"Už neplatí, že je u každého pacienta několik papírů a barevných pastelek, kam sestry jednou za hodinu hodnoty zaznamenávají," přiblížil přednosta oddělení ARO Jan Pachl. Teď je vedle postele jeden počítač, který data zaznamenává a archivuje. Upozorňuje na problémy nebo třeba na to, že je potřeba podat lék.

Systém tak nejen snižuje administrativní zátěž lékařů a sester, ale také zvyšuje kvalitu léčby. Obsahuje totiž i tzv. pokročilý alarm. Jednotlivé přístroje upozorní na výkyvy v hodnotách a systém jejich kombinací a výpočty dokáže odhalit například otravu krve.

Kontrola pacientů i z domova

Za licenci pro 22 lůžek ARO zaplatila nemocnice 21 milionů, přičemž v ceně byla nejen technologie, ale například i počítače. V další fázi by se měl systém rozšířit na všechny jednotky intenzivní péče v nemocnici a poté i na všechny operační sály. "Ve výsledku tak cena v přepočtu na jedno lůžko nebude tak vysoká," poznamenal ředitel nemocnice Marek Zeman.

"Pokud z naší JIP pošleme pacienta například na JIP chirurgické kliniky, a lékaři tam budou potřebovat moji konzultaci, jen se připojím," vysvětlil lékař Petr Waldauf s tím, že připojit se může třeba i z domova.

Přesnou podobu systému si přitom lékaři stanovili sami. "V podstatě jsme dostali prázdnou plochu a sami jsme si určili, jaké výstupy chceme zaznamenávat a v jaké podobě," dodal Waldauf. Konečné školení personálu tak netrvalo déle než pár hodin, protože novinka vychází ze systémů, které nemocnice používala dosud.