Z venku vilu obklopuje rozlehlá zahrada. O tu se bratři starali společně.

Z venku vilu obklopuje rozlehlá zahrada. O tu se bratři starali společně. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha 10 nabízí prohlídku Čapkovy vily, zatím jen virtuální

  • 2
Veřejnost si může prohlédnout polovinu vily Karla Čapka na pražských Vinohradech. Zatím ale jen virtuálně. Městská část Praha 10 objekt od potomků Čapkovy manželky koupila před čtvrt rokem za necelých 44 milionů korun a chce v něm zřídit expozici bratří Čapků.

Koncept na budoucí využití poloviny slavného domu se stále tvoří. Zájemci si ale už teď mohou vilu projít alespoň virtuálně.

"Teprve vzniká koncept budoucího využití vily za účasti předních odborníků na Karla i Josefa Čapka. Do doby než vilu i její unikátní interiéry zpřístupníme veřejnosti, jsme pro zájemce zajistili alespoň možnost virtuální prohlídky části vily, ve které Čapek psal nejen svá významná díla, ale kde se scházeli i tzv. Pátečníci včetně prezidenta Masaryka," řekl starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Fotogalerie

Na adrese www.praha10.cz/capek mohou nyní zájemci virtuálně navštívit nejen zahradu domu, ale rovněž Čapkovu pracovnu, ložnici i slavnou místnost Pátečníků.

Každá z historicky cenných místností je nasnímaná v 360 stupňovém zobrazení.

"I když se samozřejmě návštěva prostřednictvím webu nemůže srovnat s atmosférou, která na člověka dýchne při osobní návštěvě, i z těchto fotek je jasné, jaký neuvěřitelně zachovalý historický skvost se nám podařilo pro celý národ získat a zachovat pro budoucí generace," dodal Zoufalík.

Čapkovu vilu si virtuálně prohlédněte ZDE

Podrobný záměr využití domu chce radnice představit ještě letos. Spolupracovat chce s odborníky na dílo bratří Čapků, ale také s kunsthistoriky, architekty, muzeology a dalšími experty. Důležitá bude také i velmi citlivá rekonstrukce objektu.

Zastupitelé Prahy 10 schválili koupi části dvojvily bratří Čapků loni v září. Přestože dosavadní majitel Karel Scheinpflug měl několik nabídek za mnohem vyšší cenu, rozhodl se nemovitost i Čapkovu pozůstalost prodat radnici se slevou, a to za 43,891 milionu korun. (Rozhovor se Scheinpflugem čtěte zde)

Přitom 28 milionů je cena samotné nemovitosti, zbylá částka je za vnitřní vybavení včetně historického inventáře patřícího do spisovatelovy pozůstalosti.

Bratři Čapkové si dvojdům na Vinohradech nechali postavit v letech 1923-24 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Druhá část vily zůstává ve vlastnictví potomků Josefa Čapka.