Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Trnové je kohoutková voda stále nepitná, nedávají ji ani zvířatům

  • 1
Kohoutková voda v Trnové v okrese Praha-západ je stále nepitná. Poslední incident se stal loni v červnu kvůli bakteriálnímu znečištění, od té doby problém trvá. Přistavené cisterny s vodou v zimě zamrzaly, proto si lidé musí chodit pro barely. Obec jedná s novým provozovatelem vodovodu.

S kbelíkem k cisterně, nebo použít balenou vodu z lahve. V Trnové hygienici už loni v červnu zakázali používat vodu z obecního řadu kvůli bakteriálnímu znečištění (psali jsme o tom zde). A problémy trvají i po půl roce.

„Voda je nadále nepitná, hodnotíme ji jako vodu s omezeným užitím. Dá se v ní mýt, ale nedá se používat na přípravu polévky nebo pro studené ani teplé nápoje,“ popisuje hlavní středočeská hygienička Libuše Polanská.

Poslední kontrola byla provedena ve druhé polovině prosince a nařízení na jejím základě dále trvá. Od té doby zatím v Trnové hygienici nebyli. Lidé, kteří nechtějí riskovat, využívali jako hlavní zdroj přistavené cisterny. Ty už ale při prvním ochlazení pod nulu koncem loňského roku zamrzaly.

„Proto je v zimě nahradila dodávka vody v plastových lahvích,“ říká starosta Trnové Štefan Moravčík.

Dvoulitrové PET lahve a pětilitrové barely se skladují přímo na obecním úřadě, kde si je lze vyzvednout každé pondělí vpodvečer. „Samozřejmě, že obyvatelé nejsou tím stavem nadšeni. Vodovod využívala jako hlavní zdroj většina místních,“ podotýká Moravčík.

Zejména v nové zástavbě, která se v posledních letech v obci nedaleko Prahy rozrostla. „Manžel chodí pro balenou vodu na úřad každý týden. Zároveň ji také kupujeme,“ líčí starosti mladá žena, která je s miminkem na mateřské dovolené.

Vlastní studnu mají v obci s více než třemi stovkami obyvatel spíše starousedlíci.

„Vodu z ní používají nejen pro sebe, ale i pro zvířata. Z vodovodu jim raději pít nedáváme,“ říká muž, který provozuje koňskou farmu.

Přísun pitné vody musí pro obec zajišťovat stávající provozovatel úpravny vody, společnost Reinwasser. „Už u nás ale pomalu končí, dál s nimi spolupracovat nechceme a ani oni už zájem nemají,“ tvrdí Moravčík.

Starosta chce situaci s vodou v obci radikálně vylepšit. „Plánujeme využít možnosti napojení na mníšecký vodovod, který přivádí vodu z pražské úpravny. Ale to potrvá přibližně dva roky.“

V Trnové proto chtějí situaci řešit angažováním nového provozovatele. Vedení obce jedná se společností Vodovody a kanalizace (VAK) Beroun.

„Jsme momentálně ve fázi jednání o provozní smlouvě. Čekáme, až spolu obec a vlastník, kterým je firma S. O. N. Y., uzavřou dohodu. Na to bychom měli navázat podepsáním trojstranné provozní smlouvy,“ potvrzuje možnou spolupráci technický ředitel VAK Beroun Jiří Paul s tím, že je patrně otázkou dní, kdy VAK začne v Trnové úpravu pitné vody provozovat.

Podle Paula je hlavně třeba zapracovat na technologii. „Prioritou bude zajistit co nejdříve kvalitní pitnou vodu. Věříme, že to zvládneme.“

Přijede elitní specialista

K tomu dodává, že je nezbytně nutné, aby se na úpravnu v Trnové přišel podívat odborník. Už dokonce plánuje, na koho se v tomto ohledu obrátit.

„Přestože jsme velká vodárenská firma a máme vlastní technology, rozhodli jsme se pozvat jednoho z nejlepších specialistů na úpravu vody v Česku. Navíc uděláme hloubkový audit, zda je současná technologie v úpravně schopná vodu upravit, nebo je třeba udělat větší zásah a přebudovat zařízení,“ uzavírá Jiří Paul.

Starosta Štefan Moravčík má o služby VAK Beroun zájem. „Vypadá to, že pokud se vše dohodne, začne pro nás pracovat už velmi brzy,“ konstatuje.

VAK Beroun by chtěl v Trnové jako provozovatel zůstat. A to i po plánovaném napojení na zmíněný mníšecký vodovod. Jiří Paul počítá i s možností, že pokud by se nepodařilo zlepšit kvalitu vody krátce po převzetí úpravny, zajistí dočasně dodávku pitné vody opět pomocí cisteren či barelů.