Některé úseky pražských cyklostezek mohou být kvůli podemletí vodou nebezpečné.

Některé úseky pražských cyklostezek mohou být kvůli podemletí vodou nebezpečné. | foto: MHMP

Cyklistům v Praze hrozí nebezpečí. Některé úseky stezek jsou podemleté

  • 4
Na pražských cyklostezkách hrozí cyklistům nebezpečí. Na vodou podemletém asfaltu se totiž mohou propadnout. Magistrát již v neděli uzavřel takzvanou vodáckou a povltavskou stezku v Troji. Kolaři na ně však i přesto vjíždějí. O víkendu se naopak otevřely některé důležité ulice ve městě.

Voda v zatopených částech města rychle opadá, lidé, vojáci či hasiči uklízejí, přesto nelze tvrdit, že má Praha boj s velkou vodou za sebou. Prudké deště, které mají trvat do úterka, mohou hladinu řek a potoků opět zvýšit. I díky tomu zatím odmítl zastupující primátor Tomáš Hudeček odvolat v Praze stav ohrožení.

Povodně v Praze

Na Císařském ostrově, kde je Ústřední čistírna odpadních vod, vytvořila rozvodněná řeka koryto, které ostrov rozdělilo na dvě části. Pražský krizový štáb se rozhodl problém okamžitě řešit - pokud by se zvýšil průtok Vltavy, čistírnu by to ohrozilo. Na pomoc povolal armádu: ženisté z Rakovníka od půlnoci zaplňovali průrvy kamením.

Hasiči kvůli prudké bouři, která se v neděli v podvečer prohnala nad metropolí, zasahovali u zhruba čtyřiceti případů. Šlo o popadané stromy a větve a zatopené sklepy a garáže. V Jinonicích natekla voda do školy, zaplavené je i kino Atlas a některé silnice. Zastupující primátor Tomáš Hudeček nechal kvůli vodě uzavřít Těšnovský tunel.

Navzdory tomu od nedělního odpoledne opět staví metro ve všech ohrožených stanicích. "Ale jsme ve střehu. Protipovodňové zábrany u stanic máme připraveny, kdyby se opět hladina Vltavy zvedla," uvedla mluvčí Dopravního podniku Monika Lojínová.

Pražanům se tak významně ulehčí cestování veřejnou dopravou, ale do běžného režimu ještě nenaběhla celá řada tramvají či autobusů. Situace se stále vyvíjí, aktuální stav můžete sledovat zde. Je možné také využít informační linku DP 296 191 817.

Podobné jako u stanic metra je to i na hlavních silnicích, které mobilní zábrany přetínají. Například v Radotíně a na Strakonické ve Velké Chuchli jsou složené na hromadě a hlídají je strážníci nebo vojáci. Hlavní výpadovka na Příbram, včetně dálniční křižovatky, je průjezdná jen s menšími omezeními.

Důležitý tah z Radotína do Černošic je však stále zavřený, proto je nejlepší objet postižená místa třeba právě po Strakonické.

Horší je to v severní části Prahy. V neděli večer byla sice jednosměrně otevřena ulice v Šáreckém údolí, ale další důležité silnice u Vltavy jsou i nadále neprůjezdné.

To se týká i některých nábřeží v Holešovicích, Libni či na Novém Městě. Motoristé mohou využít stále aktualizovanou mapu na stránkách Technické správy komunikací. "Uděláme vše pro to, aby se uzavřené komunikace podařilo zprovoznit co nejdříve, ale vzhledem k tomu, co se na Prahu pravděpodobně chystá, žádné prognózy vydávat nechceme," uvedl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

"Všechny silnice postižené povodní musí projít diagnostikou a vyčištěním, dopravu na ně pustíme až ve chvíli, kdy máme stoprocentní jistotu, že jsou v pořádku," dodal.

Cyklisté, pozor! Stezky podél Vltavy se mohou propadnout

Omezení se týkají i cyklistů. Magistrát v neděli odpoledne uzavřel takzvanou vodáckou a povltavskou cyklostezku. Zákaz platí pro stezku kolem Vltavy na území Troje a Prahy 7.

Některé úseky jsou podemleté a hrozí tam smrtelné nebezpečí. "Minimálně na jednom místě za Trojskou lávkou došlo k podemletí," varovali zaměstnanci tiskového oddělení magistrátu v nedělním prohlášení.

Stezky jsou označeny policejními páskami, přesto na ně lidé vjíždějí. "Upozorňujeme důrazně, aby se na ně cyklisté nepokoušeli vjet, je zde značné riziko. Městská policie a Policie ČR nemá dostatek kapacit na zajištění každého vjezdu na stezku, žádáme cyklisty, aby zákaz respektovali," vyzval magistrát.

Podobně jako cyklostezky jsou v Praze už několik dnů až do odvolání uzavřeny asi tři desítky parků. Hrozí v nich nejen pády stromů, ale i sesuvy půdy.