Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou už nemusejí k cisternám, nebo do obchodu pro balenou vodu. Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

Voda v Dejvicích není pitná. Stovky lidí kvůli bakteriím trpí průjmem

  • 433
Lidé z pražské čtvrti Dejvice by neměli pít vodu z kohoutku. Používat by ji neměli ani k vaření a ústní hygieně. Varuje je před tím správce vodovodů, kterému byl nahlášen zvýšený výskyt střevních potíží v této oblasti. Do ulic nechal rozmístit cisterny s pitnou vodou. Podle radnice by měli být obezřetní i lidé z dalších částí Prahy 6, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací to však popřel.

„Dne 24. května 2015 byla provozovateli pražské vodovodní sítě oznámena informace o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v oblasti Prahy-Dejvic. Společnost zahájila okamžitě kontrolu kvality pitné vody a z preventivních důvodů informovala odběratele, že voda není pitná,“ uvádí na svých stránkách Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Kde je voda kontaminována

Lokalita, kde není voda pitná, je ohraničena následujícími ulicemi: Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova, Dejvická.

Společnost zároveň provádí čištění vody v této lokalitě a proplachuje vodovodní síť. Další informace bude zveřejňovat na svém webu. „Výsledky kontroly budou známé v pondělí,“ řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Problémy s vodou se týkají zhruba 32 tisíc obyvatel čtvrti Dejvice.

Podle zástupce tiskového mluvčího Prahy 6 Petra Vybírala by ale měli být opatrní obyvatelé celé městské části. Na radnici se prý se stížnostmi obracejí i lidé z Vokovic a dalších čtvrtí.

Mluvčí mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek to však popřel. „Jsou to jen Dejvice a vždy to byly jen Dejvice,“ uvedl v neděli v podvečer pro iDNES.cz.

„Potíže zřejmě způsobuje zvýšený výskyt koliformních bakterií. Nákaza není výrazněji nebezpečná, ale samozřejmě je nepříjemná. Pomáhají proti ní běžně dostupné léky, které jsou k dostání v lékárnách,“ řekla České televizi vedoucí odboru epidemiologie Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Koliformní bakterie se běžně vyskytují v zažívacím ústrojí člověka, pokud je jejich množství ve vodě nebo v potravinách zvýšeno, mohou vyvolat zažívací potíže. Lidé by si při průjmech a zvracení měli vzít běžné protiprůjmové léky a hodně pít. Pokud problémy neustoupí, měli by vyhledat nejbližšího lékaře.

Záchranka už odvezla 150 pacientů

Pražská záchranná služba podle mluvčí Jiřiny Ernestové od sobotní noci odvezla do střešovické nemocnice a Motola z Dejvic zhruba 130 pacientů, kteří potřebovali pomoc. Dalším radili záchranáři po telefonu. 

Výraznější nárůst počtu pacientů se zažívacími problémy zaznamenali na pohotovosti v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. „Jedná se řádově o desítky pacientů, u nichž jsou obdobné příznaky: nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená teplota,“ sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Potíže ale neznamenaly pro nemocné vážné ohrožení, pacienti nemuseli být ani hospitalizováni. Už v 6 hodin ráno ale byly vyprodané všechny protiprůjmové léky v jedné z lékáren v Dejvicích.

„Chtěla jsem koupit léky pro manžela a syna, ale už neměli vůbec nic. Lékárnice říkala, že tam celou noc chodili lidé rovnou z pohotovostí,“ zmínila Gabriela Ferdová.  

Registrované zákazníky upozorní na havárii SMS zpráva

Společnost PVK do dotčených oblastí rozmístila letáky, s informováním pomáhá hygienická služba a městská policie. Kdo se v minulosti registroval na webu PVK, dostal informaci do mobilu pomocí SMS. 

„Lidé si mohou zvolit, zda chtějí dostávat informace z celé Prahy, konkrétní městské části, čtvrti nebo přímo ulice,“ uvedl mluvčí společnosti. Zákazníci si službu mohou objednat přes webové stránky pvk.cz.

Školy se v pondělí otevřou, denní režim ale bude upraven

O problému byli podle místostarostky Prahy 6 Petry Kolínské informováni také všichni ředitelé škol, školek a zařízení pro seniory a dlouhodobě nemocné. „Určitě zítra ráno bude režim ve školách a školkách upraven tak, aby děti nebyly v ohrožení,“ uvedla Kolínská. S uzavřením těchto zařízení ale se zatím podle ní nepočítá.

Školy mají doporučeno udělat studenou stravu. Vodu nemají používat ani po převaření. Otevřena bude také Vysoká škola chemicko-technologická, která sídlí v Dejvicích. Studenti budou o závadnosti vody informováni, výjimečná opatření se kvůli tomu přijímat nebudou.

Situace nadělala problémy i restauratérům. „V sobotu jsme připravovali raw komponenty. Hmoty, ze kterých se vyrábí nevařené potraviny, a používali jsme při tom vodu z kohoutku. Celou produkci teď budeme muset zlikvidovat, jenom na materiálu je to škoda asi za 3 500 korun,“ řekla reportérovi iDNES.cz spolumajitelka restaurace Raw for you. 

Hygiena nemá v plánu nařídit plošné uzavření restaurací v oblasti s infikovanou vodou. 

Situace bude první bodem programu pondělního jednání vedení městské části. „Budeme samozřejmě chtít vysvětlení od ředitele PVK i od rady hlavního města, protože to není na území Prahy 6 poprvé, a budeme požadovat přijetí takových opatření, aby se to už neopakovalo,“ dodala místostarostka.

Naposledy došlo k podobnému excesu loni v srpnu. Kontaminace vody v Dejvicích údajně souvisela s havárií potrubí, ke které došlo několik dní předtím (více zde). Zhruba měsíc nato se přihodila podobná událost v Újezdu nad Lesy.

, ,