Studna, ilustrační foto

Studna, ilustrační foto

Sucho kazí vodu ve studních, je znečištěná a může způsobovat potíže

  • 12
Voda ze soukromých studní ve Středočeském kraji bývá nekvalitní a znečištěná, ukázaly rozbory. Přesto ji pije až 200 tisíc lidí. Dlouhodobé pití znečištěné vody přitom může vést ke vzniku onemocnění.

Aby měli skutečně kvalitní a pitnou vodu pro malé děti, museli přidat už dvojitý systém čištění. Také mateřská škola, stejně jako všechny domy v obci Březová na Berounsku, se musí spolehnout na vlastní zdroj pitné vody. Přes 300 lidí tam stále žije bez vodovodu a také bez kanalizace.

Zavděk musí brát jako jediný zdroj pitné vody vlastní studny. „Povětšinou to kvalitní voda není. Víme o jednom z domů, kde museli nasadit filtraci, aby mohli čerpanou vodu používat alespoň na koupání a hygienu,“ podotýká starostka Březové Martina Nedvědová.

Podle místních za to nejspíš mohou sucha v loňském roce. „Firma, která nám instalovala čisticí systém pro školku, nás informovala, že vlivem sucha došlo ke zvýšení koncentrace škodlivin ve studnách, nové pitné vody je prostě méně,“ dodává Nedvědová. Nejen v Březové, ale prakticky v celém kraji se kvalita vody ve studních zhoršuje.

Problémem jsou zejména zvýšené hodnoty dusičnanů, které mohou do studní vsakovat například z hnojiv na polích nebo nedobře utěsněnými jímkami a odpady. Při déletrvajícím suchu se pak škodliviny až příliš koncentrují ve studnách.

Opravdu kvalitní pitnou vodu má jen menší část studen. Potvrdil to i průzkum vzorků, který před časem nabídly Středočeské vodárny majitelům studen zdarma. Lidé si mohli nechat bezplatně otestovat vzorek vlastní vody. Dorazila více než stovka zájemců, povětšinou z Kladenska, ale také z Berounska, Rakovnicka či Prahy-západ a dalších okresů.

„Ve všech stanovených ukazatelích vyhovělo pouze 12,4 procenta vzorků,“ upřesňuje mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Nejvíce potíží způsobuje špatná tvrdost vody, kvůli tomu nevyhovělo 69 vzorků studniční vody. Vliv na zdraví člověka má ale hlavně vyšší koncentrace dusičnanů. „Povolených 50 miligramů dusičnanů v jednom litru vody bylo překročeno ve 43 případech,“ říká Kozlová. Podle ní jsou ale někdy obyvatelé domů na nekvalitní vodu natolik zvyklí, že jim to žádné potíže nezpůsobuje.

Dlouhodobé pití znečištěné vody ovšem může vést ke vzniku onemocnění. „Obezřetní by majitelé studen měli být hlavně v okamžiku, kdy k nim přijede návštěva, jež není na tamní vodu zvyklá a která po její konzumaci začne mít například střevní obtíže. Takovou vodu by měl nechat majitel zkontrolovat a přijmout potřebná opatření,“ podotýká Kozlová.

Středočeský kraj má přitom v zavádění vodovodů s pitnou vodou největší nedostatky ze všech českých krajů. Vodu ze studní musí využívat stále kolem 200 000 Středočechů. Nejhorší situace je podle údajů hejtmanství v okresech Praha-východ a Praha-západ. Středočeský kraj přitom na výstavbu infrastruktury jen loni poslal kolem 100 milionů korun.

O studnu je třeba se starat

O vodovod již osm let usiluje i Březová z úvodu článku. Nejprve připravovala potřebnou dokumentaci a také čekala na možnost čerpání dotací. Mnohamilionovou investici by totiž sama nezaplatila. Teď záměr zdržují dohady mezi lidmi.

„Stavbu vodovodu chceme spojit s výstavbou kanalizace, abychom obec nerozkopávali dvakrát, a k tomu musíme najít shodu mezi obyvateli,“ dodává starostka Nedvědová. Kvůli nižším nákladům chce totiž vedení obce stavět tlakovou kanalizaci, což část majitelů nemovitostí odmítá.

Lidem tak zatím nezbývá než se především o své studny dobře starat. „Řada majitelů se domnívá, že jednou vybudovaná studna bude fungovat navždy. Optimální je prohlídka dvakrát do roka, vždy před zimou a před létem. Vedle kontroly kvality vody se také prověřuje, zda je studna vodotěsně zakryta, uzamčená a nedochází k pronikání povrchové vody z okolí,“ uvedl technolog Středočeských vodáren Tomáš Hloušek.

Občas je podle něho vhodné studnu vyčistit nebo provést i kontrolu vydatnosti. Při ní se studna zcela vyčerpá, a je proto vhodné ji rovnou i vyčistit. „Obvyklý interval čištění je jednou za pět až osm let,“ dodává Hloušek.

Kontrolu kvality vody ve studni je doporučeno provádět jednou ročně. V případě, že jsou vzorky několikrát za sebou zcela vyhovující, lze tento interval zvýšit i na tři roky. Důvodem pro kontrolu kvality je podle odborníků zejména každý větší stavební zásah ve studni, náhlá změna chutí, barvy či zákalu vody, opakovaná průjmová onemocnění, velké deště, tání sněhu, ale právě i dlouhodobá sucha spojená s poklesem hladiny spodních vod.

„V laboratořích Středočeských vodáren jsou prováděny rozbory i pro externí zákazníky. Rozsah si určuje sám zákazník podle toho, jestli kontroluje kvalitu vody poprvé, nebo opakovaně, jestli bude rozbor sloužit pro soukromé účely nebo bude předkládán nějakému úřadu, například ke kolaudaci,“ vysvětlila Ludmila Hosnedlová, manažerka laboratoří Středočeských vodáren.

Cena běžného rozboru vody ze studny je asi 1 200 korun bez daně. To některé majitele odrazuje a riskují pitím nekvalitní nebo znečištěné vody.