Bez pitné vody bylo v kraji přibližně 21 tisíc obyvatel. Ilustrační snímek

Bez pitné vody bylo v kraji přibližně 21 tisíc obyvatel. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Středočeské vodovody znečištěné povodní až na jednu výjimku už fungují

  • 0
Červnová povodeň znehodnotila v kraji pitnou vodu ve více než čtyřech desítkách vodovodů, což představuje dodávku vody pro zhruba 21 tisíc obyvatel. Po měsíci a půl zůstává mimo provoz už jen jediný vodovod, a to v části obce Bražná na Příbramsku.

"Nejvíc to pocítili lidé na Berounsku, kde bylo zasaženo 14 vodovodů, a pak také na Benešovsku - tady šlo o 13 rozvodů," říká vedoucí odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Libuše Polanská.

Znečištěnou pitnou vodu měli také lidé na Příbramsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v Praze-východ i západ.

Vodovody zasažené povodní

Berounsko
14 vodovodů
Benešovsko
13 vodovodů
Příbramsko
6 vodovodů
Praha-východ
4 vodovody
Praha-západ
4 vodovody
Kutnohorsko
1 vodovod
Nymbursko
1 vodovod

celkem: 43 vodovodů

První dvacítka znečištěných vodovodů se objevila druhý den povodní, 3. června. O tři dny později už bylo hlášeno 41 zasažených vodovodů. Ve dvou se kvalita vody zhoršila až následně.

Podle Polanské šlo ve všech případech o malé vodovody, tedy takové, kdy každý z nich zásobuje méně než pět tisíc obyvatel. "V jejich případě je problém, že využívají místní zdroje. Ty mohou být umístěny v blízkosti řek, a tím pádem jsou povodní zasaženy přímo," vysvětluje Polanská. Další příčinou znečištění může podle ní být zaplavená úpravna vody. "To se však stalo v menším množství případů," dodává.

Zasažené místo se vyčistí a dezinfikuje

Uvést vodovody zasažené povodní zpátky do původního stavu není jednoduché. Nelze to vyřešit ze dne na den. Pokud jde o úpravnu vody, je proces o něco snazší. Znečištěná voda se odčerpá, úpravna se vyčistí, vydezinfikuje a znovu uvede do provozu. "Je to sice složitý proces vzhledem k technologiím, ale je snadné ho provést," říká Polanská.

U znečištěných zdrojů pitné vody je situace komplikovanější. Pokud je to z kapacitních důvodů možné, zasažený zdroj se odstaví a zapojí se náhradní zdroje, ve kterých jakost vody ovlivněna nebyla. V místech, kde nebylo možné přepojit na jiný přivaděč nebo kde přepojení mělo za následek snížení objemu vody dodávané do sítě, bylo nutné pro obyvatele zajistit cisterny.

"Pak se musí počkat, až velká voda opadne, včetně hladiny spodních vod. Poté se zasažená voda ze zdroje vyčerpá, místo se vyčistí a opět se natáhne ta spodní voda. A udělá se kontrola, zda je vyhovující, nebo ne. Případně se celý proces opakuje," popisuje Polanská.

Ve vodovodu v obci Bražná je stále znečištěná voda

Krajským hygienikům se po červnových záplavách již podařilo vyčistit a znovu zprovoznit všech 43 zasažených vodovodů v kraji. Až na jednu výjimku. Zhoršenou kvalitu pitné vody stále vykazuje vodovod Bražná na Příbramsku, který vodou zásobuje asi 40 obyvatel.

"Čistil se už několikrát. Ale vzhledem k tomu, že je na místě, které je velmi náchylné ke znečišťování, tak to tam pořád ještě není v pořádku," říká vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny územního pracoviště Příbram Luboš Mandík.

Podle jeho slov se zde stále ukazuje chemická spotřeba kyslíku manganem. "To je ukazatel organického znečistění. A tady má hodnotu, která jedenkrát překračuje povolený limit," vysvětluje Mandík.

Nedá se prý odhadnout, jak dlouho tento stav ještě potrvá. V okolí zasaženého zdroje se totiž nacházejí pastviny, které představují větší riziko znečištění než jiná místa. "Na konci týdne budeme mít další rozbory, tak uvidíme, zda se to nezlepšilo," dodává Mandík.

Pitnou vodu pro zmíněnou čtyřicítku postižených obyvatel tak už měsíc a půl dodávají cisterny, které zajišťuje provozovatel vodovodu spolu s obcí.