Vojáci z Rakovníka pomáhali v červnu také zahradit kanál v pražské Troji

Vojáci z Rakovníka pomáhali v červnu také zahradit kanál v pražské Troji | foto: Michal Šula, MAFRA

Vojáci stále odklízejí následky povodní. Jejich mise skončí v pondělí

  • 0
Více než měsíc po ničivé povodni stále některým obcím pomáhá armáda. Vojáci z rakovnické posádky jsou od středy ve Veltrusech, další jednotka zasahuje v Obříství a Novém Kníně. Odejít by měli nejpozději v pondělí, kdy končí mimořádný stav.

V zámeckém parku ve Veltrusech na Mělnicku se v červnu vylila Vltava. Koryto řeky je třeba vyčistit, naplaveniny zlikvidovat, poničené stromy ošetřit. Se škodami, které za sebou velká voda zanechala, tam od středy pomáhá devadesát šest vojáků z Chrudimi, Bechyně a Rakovníka.

Už zkraje týdne to přitom vypadalo, že se jednotky nasazené při letošních povodních vrátí k běžné činnosti. K nekonečnému odstraňování škod se však někteří museli ještě vrátit.

"Dostali jsme úkol, tak ho plníme," říká se samozřejmostí velitel rakovnického 152. ženijního praporu podplukovník Miroslav Horáček. Ve Veltrusech mají jeho lidé pracovat až do pondělí. "Mimořádnou situaci, kdy je možné nasadit ozbrojené síly, armádu, totiž vyhlásila vláda do 15. července," podotkl Horáček.

Práce na dvacet hodin denně

Rakovnický prapor při povodních nezasahoval jen ve Středočeském kraji. "Osobně jsem se dostal do Prahy na Císařskou louku. Přehrazovali jsme tam vodní kanál, stavěli hráz," doplnil Horáček.

"Vzpomínám, jak rychle se tam ta voda valila. Vypadalo to, že ochranné hráze každou chvíli prasknou. Všichni navíc pracovali osmnáct dvacet hodin denně. To všechno bylo hodně náročné jak fyzicky, tak psychicky," poznamenal velitel.

Od 2. června se v plnění úkolů při záchranných a likvidačních pracích vystřídalo přes deset tisíc vojáků z různých armádních jednotek. "Hodnocení práce, kterou u nás vojáci odvedli, je velmi jednoduché. Byla perfektní a velmi přínosná," říká starosta Hořína na Mělnicku Jaroslav Vrba.

"Vzpomínám, jak rychle se tam ta voda valila. Vypadalo to, že ochranné hráze každou chvíli prasknou. Všichni navíc pracovali osmnáct dvacet hodin denně. To všechno bylo hodně náročné jak fyzicky, tak psychicky."

Miroslav Horáček velitel rakovnického 152. ženijního praporu

Tam zasahovaly jednotky jak Armády České republiky, tak například i oddíl Hradní stráže. "Z domů a sklepů vyklízely zničený nábytek, naplaveniny. Udělaly tady kus práce, a to té nejhorší. Za to jim patří velký dík," chválí jednotky Vrba.

Nepříjemné práce nebo například demontování mostů odváděli vojáci i ve Štěchovicích nedaleko Prahy. "Jejich práce byla výborná," říká stručně a výstižně starosta Miloš Čapek. "Zásadní bylo hlavně to, že pomoc byla opravdu rychlá. Jeden den jsme o ni zažádali a druhý den už byli tady," dodává.

Kromě Veltrus úklidové práce v kraji i nadále pokračují v Obříství na Mělnicku a v Novém Kníně na Příbramsku. Nasazeno je přes sto šedesát vojáků a čtyřiasedmdesát kusů techniky. Pokud nedojde k žádným změnám, vojáci by se na své základny měli vrátit příští pondělí, kdy skončí mimořádná situace.