V domě manželů Protivových se volby konají více než dvacet let (7. října 2016). | foto: Eva Havelková, 5plus2.cz

Manželé hostí volební komisi u sebe doma. Servírují guláš i buchtu

  • 11
Opravdu rodinná atmosféra panuje ve volební místnosti v malé vísce Trpoměchy u Slaného. Místní totiž už léta chodí volit k rodině Protivových přímo domů. „Na volby se syn vždy stěhuje k babičce. V jeho pokoji sedí komise,“ vysvětlují manželé, kteří letos její členy pohostili gulášem a mléčnou buchtou.

„To víte, že před volbami vždycky hodně uklízíme a pro volební komisi vždycky něco upeču,“ usmívá se Zdeňka Protivová a před publicitou rychle utíká do kuchyně.

Po roce 1989 se v Trpoměchách, které jsou nyní pod správou města Slaný, volilo v místním statku, pak v sokolovně. Když ale oba objekty prodala obec soukromníkům, najednou tu nebyl veřejný prostor, kde by se hlasování konalo. Premiéru měla volební komise u Protivových v rodinném domku čtyři roky po revoluci. Tehdy byl Václav Protiva zástupcem obce jako části Slaného.

„Slánská radnice Trpoměchům nabídla, že tomu, kdo si volby vezme do baráku, zaplatí šest tisíc nájem. Obcházel jsem celou vesnici, všude jsem se vyptával, ale nikdo to ani za ty peníze nechtěl. Nikdo si nechtěl nikoho pustit do domu,“ vypráví Protiva.

A tak mu nezbylo, než uspořádat volby u sebe doma. „To víte, že to manželka nechtěla, zlobila se, ale prodiskutovali jsme to a nakonec nám stejně nic jiného nezbylo. Volby se u nás doma tak konají už 23 let,“ podotkl osmašedesátiletý bývalý podnikatel v živočišné výrobě a řeznictví.

Volební urna a zástěna vždy stojí v pokoji dnes čtyřiačtyřicetiletého syna Václava a Zdeňky. „Syna musíme každé volby poslat k babičce do Zlonic. Musíme z pokoje vyndat gauč, srolovat koberec, dát do krabice synovy věci, které si tam pak vrátí, a uklízíme, to tedy manželce pomáhám. Na schody vždycky lepím před volbami staré koberce, aby se tu nenašlapalo,“ ukazuje volební úpravy Václav. Většinou prý s volební komisí tráví všechen čas, jen letos po zdravotních komplikacích, které ho málem stály život, raději odpočívá ve vedlejším obývacím pokoji.

Komise se k Protivovým těší. Péče je zde nadstandardní

Volební komise má u Protivových nadstandardní zázemí i péči, chodí k nim i na toaletu. Paní Zdeňka pokaždé něco upeče, letos prý mléčnou buchtu. Členové komise dostali i guláš.

„Je to tu opravdu moc příjemné, Protivovi jsou milí lidé. Dostáváme kafíčko, vodu, paní Protivová nám upeče něco dobrého, buchtu nebo koláč. I když člověk musí u voleb trávit tak dlouhý čas, tak se sem vždy těžíme,“ pochvaluje si Luboš Horák, který je pravidelným členem místní volební komise už od roku 1990.

„Jeden člen volební komise jeden rok vždycky odskočil k nám do obýváku sledovat sportovní přenosy a jedna mladá členka si k nám zase přivezla plavky, protože bylo horko a chodila se z volební místnosti vždy vykoupat k nám do bazénu,“ vzpomíná s úsměvem Protiva.

Češi volí do krajů a Senátu. Hlas už odevzdal Babiš i Kalousek

Ani příjemné rodinné prostředí ale voliče nenaláká. S volební účastí to v Trpoměchách není valné. „Máme 136 voličů a volební účast je většinou prachbídná. Když přijde čtyřicet lidí, tak můžeme být rádi a je jedno, které volby to jsou, chodí stále stejní zodpovědní lidé,“ povzdychl si předseda trpoměšské volební komise Antonín Nepovolný.

Poslední komunální volby v roce 2014 se ale volební účast přeci jen zvýšila a bylo z toho rušno. Slánská radnice totiž šetřila podezření, že 17 obyvatelům zdejších bytovek nevalné pověsti jistý vlivný slánský podnikatel zaplatil, aby volili určitou stranu. Relevantní důkazy se ale nakonec nepodařilo úředníkům získat.

„Není v moci volební komise něco udělat, když mají občanské průkazy a chtějí volit. Ale je to tak, všichni tenkrát volili stejně. Údajně jim měl zaplatit tři sta korun a slíbit jim, že jim u bytovek postaví hřiště na nohejbal, chodník i osvětlení, “ poznamenal Nepovolný.

Tento rok se ale zřejmě u Protivových konají volby naposledy. „Manželku řekla, že už to nechce. Jeden bankéř tu ale krásně opravil sokolovnu a měla by být snad brzo hotová, tak zkusím oslovit jeho, jestli by nějaké prostory pro volby vždy uvolnil. Když to nepůjde, slíbili nám ze slánské radnice, že by nám na volby půjčili mobilní buňku (tuto praxi už v okolí Slaného praktikují třeba v Otrubech, Vyšínku nebo Tmáni, pozn. red.),“ loučí se s jednou trpoměšskou tradicí Václav Protiva.