O volná místa v Senátu se ve většině případů ucházejí známé tváře. (Ilustrační snímek)

O volná místa v Senátu se ve většině případů ucházejí známé tváře. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Změny se nekonají, do Senátu kandidují v Praze staré známé tváře

  • 5
Pražané zvolí čtyři nové senátory, o místa se bude ucházet 44 kandidátů. Pokud se ale podívají lidé na kandidátky velkých stran, zjistí, že jsou plné provařených jmen. Překvapením mezi kandidáty je snad jen exšéf fondu životního prostředí Libor Michálek. První kolo voleb se koná 11. a 12. října.

Oproti tomu kandidátka ODS je přehlídkou politicky prověřených tváří. Občanští demokraté nechají obhajovat senátory Tomáše Töpfera a Tomáše Grulicha. Novou osobnost nevybrali ani v Praze 8, kam přesunuli Danielu Filipiovou. Ta je nyní senátorkou za obvod 26, tedy Prahu 2 a 3, ale podle zákulisních informací nevychází s jejich současným vedením. Proto byla přesídlena na osmičku, kde nenašli dostatečně silného a známého kandidáta.

"ODS je konzervativní strana a jako taková sází na zkušené lidi. Z těch, kteří kandidují za TOP 09, znám jedno jméno. Oni jsou mladá strana a jako taková si tím musí teprve projít a zkušené kandidáty získat," uvedl místopředseda pražské ODS Pavel Horálek.

Na zkušené kandidáty vsadila zčásti také ČSSD. Po dohadech o tom, zda bude kandidovat bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová nebo šéf rady zdravotně postižených Václav Krása, se nakonec rozhodli pro poslance Stanislava Křečka, který je v politice od roku 1986.

Pražští kandidáti do říjnových senátních voleb

"Je to jednička v oblasti nájemního práva a v minulých volbách získal velké množství preferenčních hlasů," podotkl šéf pražské ČSSD Jiří Bodenlos.

Stejně tak komunisté sáhli po zkušených politicích. Za Prahu 8 kandiduje poslanec Jiří Dolejš, za ostatní okresy současní či bývalí zastupitelé.

Je otázka, nakolik vychází chování stran z jejich konzervativního založení a tradic, nebo zda není důvodem personální bída ve stranách.

Například na významných postech v ODS nebo na magistrátu dnes figurují lidé, kteří byli u moci ještě před nástupem Pavla Béma. ČSSD měla koncem minulého roku problém najít dostatečně silného kandidáta, který by mohl vést frakci po rezignaci expředsedy Petra Hulinského. Většina možných nástupců totiž byla spojována s nějakou aférou.

Překvapením je exšéf fondu Michálek

Politologové se shodují na tom, že hlavní důvod tohoto chování je obava ze ztráty moci. "Mají strach, že kdyby tam přišel někdo nový, tak by získal významnou pozici a oni by mohli ztratit vliv," zmínil politolog Rudolf Kučera.

To se stalo pražské ODS například při komunálních volbách, kdy tehdejší vedení přivedlo na kandidátku současného primátora Bohuslava Svobodu, ten si však chtěl dělat politiku po svém a lidé, kteří ho tehdy do strany přivedli, jsou nyní jeho oponenty v ústraní.

Politolog Josef Mlejnek však doplnil, že nominace stále stejných lidí může mít pro stranu vážné důsledky. "Většinou se tam objevují ti samí až do doby, kdy přijde nějaký velký volební propad," doplnil.

Největším překvapením mezi kandidáty je Libor Michálek. Usiluje o post senátora v Praze 2 a 3. Bývalý úředník se stal známým před dvěma lety, kdy upozornil na možnou korupci ve Státním fondu životního prostředí. Kandiduje za podpory lidovců, zelených a pirátů.