Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin. Ilustrační foto

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin. Ilustrační foto | foto: David Port, MAFRA

Volby řádně zamíchají sestavami na radnicích ve středočeských městech

  • 0
Nejnapínavější souboj se očekává v Kladně. V Kolíně se díky nedávné korupční aféře na radnici otevírají dveře stranám, které možná ani nedoufaly v úspěch. Mladoboleslavskou radnici by mohl vést nejmladší kandidát. A v Rakovníku bude svůj post obhajovat starosta, kterého pošpinila aféra s pitím. Co dalšího volby přinesou?

KLADNO

Nejnapínavější volební souboj se očekává v největším středočeském městě Kladně. Střetnou se tam primátor Dan Jiránek (ODS) a jeho předchůdce Milan Volf (na obr.), který z ODS vystoupil a založil si vlastní stranu Volba pro Kladno.

V Kladně se ve volbách utká deset politických subjektů. Silným soupeřem bude pro ODS nová politická strana Volba pro Kladno, kterou vede kladenský exprimátor a bývalý člen ODS Milan Volf. To je lídr, kterému sebevědomí rozhodně nechybí. "Dodnes mě z deseti lidí, které potkám na ulici, dvanáct pozná," řekl o sobě nedávno v rozhovoru pro MF DNES.

Bez šancí ale není ani Lepší Kladno v čele s právníkem a publicistou Milanem Hamerským. Jejich kandidátka je složená z nestraníků, zelených a části Věcí veřejných.

ON-LINE Z PRŮBĚHU PRVNÍHO DNE VOLEB SLEDUJTE ZDE

Není pochyb o tom, že i lídr kladenské ODS, současný primátor Dan Jiránek, se snaží, seč může. "Kladno je dnes moderní město, atraktivnost mu zajišťují dobrá dostupnost Prahy a zároveň rozumná cena bydlení. Samo o sobě to ale nestačí. Kladno dnes nabízí i hezké prostředí, byť dostat do povědomí lidí, že už nejsme průmyslové, ale zelené město, je docela problém," soudí Jiránek.

Pozoruhodné je, že nelítostný volební souboj mezi Jiránkem a Volfem se nakonec může přerodit v povolební spolupráci. Šéf místního sdružení ODS Kladno Vojtěch Munzar totiž nevyloučil, že s Volfovou stranou je ODS schopná uzavřít po volbách koalici.

KOLÍN

Bouřlivé změny na kolínské radnici pár týdnů před volbami pravděpodobně výrazně zamíchají s výsledky. Korupční skandál zasadil tvrdou ránu vládnoucí ODS.

Starosta Jiří Buřič, který byl prvním polistopadovým starostou města, v jehož zastupitelstvu se udržel další dvě desítky let, byl z kandidátky vyškrtnut. Korupční aféra místostarosty Romana Pekárka, rovněž vyškrtnutého, měla následky i pro Buřiče.

Pekárek si na tajně pořízené nahrávce říká majiteli stavební firmy o milionový úplatek za to, že sníží cenu městského pozemku, o který měl podnikatel zájem. Místostarostu už za to vyšetřuje protikorupční policie.

Jiří Buřič - starosta města Kolín

Jiří Buřič - starosta města Kolín

Místostarosta Kolína Roman Pekárek.

Místostarosta Kolína Roman Pekárek.

Starosta o kauze věděl, ale v rámci zachování dobré image ODS celou záležitost kryl. Na první místo kandidátky ODS se tak posunul radní Jakub Plašil, jehož podnikatelské aktivity jsou ovšem spojeny také s Pekárkem.

V Kolíně letos v komunálních volbách kandiduje třináct politických stran či sdružení. Po korupční kauze v ODS se nečekaně otevřely dveře subjektům, které možná ani nedoufaly, že se jim podaří v příštích čtyřech letech promluvit do dalšího osudu Kolína.

MLADÁ BOLESLAV

Mladou Boleslav čeká v komunálních volbách zajímavý souboj. Je možné, že v příštích čtyřech letech město povede buď stávající primátor Raduan Nwelati (ODS), nebo nejmladší muž v čele radnice, sociálnědemokratický náměstek středočeského kraje Robin Povšík (na obr.).

Do mladoboleslavského zastupitelstva letos kandiduje tři sta dvacet tři lidí z jedenácti stran a sdružení. Stávající primátor Raduan Nwelati se mezi Boleslavany těší dobré pověsti, město za poslední roky udělalo znatelný krok kupředu.

Na druhou stranu Robin Povšík na svůj věk velice zkušeně útočí na největší bolístky Mladé Boleslavi. Poukazuje na vysoký počet heren a cizinců, potažmo bezdomovců, kteří mají velký podíl na kriminalitě ve městě.

Souboj tradičních stran ovšem může ovlivnit ještě dalších devět stran. Co třeba TOP 09 nebo Věci veřejné, které tak zamíchaly kartami v parlamentních volbách?

Možné je všechno. Pokud by uspěla Kalouskova a Schwarzenbergova topka, pak by Mladá Boleslav měla ještě mladšího primátora, než je Povšík. Lídrovi strany Danielu Markovi je necelých třicet let.

RAKOVNÍK

Podle místních se v boji o rakovnickou radnici utkají především Marcel Chládek z ČSSD a současný starosta Zdeněk Nejdl z ODS. Hlavu Rakovníka ovšem značně sráží aféra s pitím.

Starosta byl už dříve donucen odejít z kandidátky pro parlamentní volby poté, co při policejní kontrole řidičů nadýchal alkohol. Dnes ale znovu kandiduje do rakovnického zastupitelstva. "Doufám, že mě budou lidé hodnotit podle toho, co jsem pro město udělal. Ne podle rok staré kauzy," přeje si Nejdl.

"Lidé budou rozhodovat spíš podle osobností, ne podle stran," myslí si Marcel Chládek. Podle něj budou voliči hodnotit hlavně jejich činnost. Hlavní problém ODS vidí v tom, že je roztříštěná a nejednotná.

Ve svůj úspěch Marcel Chládek věří. Domnívá se, že ho lidé dobře znají, protože často chodí do ulic, že není líný a že umí pro město dobře sehnat peníze. To se prý potvrdilo i v kauze z Nového Strašecí. "Povedlo se mi s tamní ředitelkou domova důchodců sehnat peníze na jeho přestavbu a vylepšení," připomíná Chládek.

V Rakovníku se utká sedm politických stran. Nejstaršímu kandidátovi Karlu Švolbovi je 86 let, nejmladší Janě Kučerové je osmnáct.

PŘÍBRAM

Současný příbramský starosta Josef Řihák z ČSSD bude o svůj post bojovat s oběma svými místostarosty z řad ODS, Václavem Černým a Ivanem Šedivým, který kandidátku ODS vede.

Řihák se při volbách navíc "potká" hned se dvěma bývalými starosty. Na kandidátce ODS patří páté místo jeho předchůdci a současnému ministrovi zemědělství Ivanu Fuksovi. Na druhém místě kandidátky Koalice Zelených a KDU-ČSL je pak Josef Vacek, který stál v čele Příbrami v letech 1991 až 2002.

Letos mohou voliči v Příbrami vybírat z patnácti stran, což je o pět víc než v roce 2006. Mezi nováčky mezi kandidáty jsou vedle Věcí veřejných, TOP 09 nebo Strany práv občanů Zemanovci i SOS Příbram, strana složená z lidí, kteří se v politice zatím neangažovali.

,