Plošina má pomoci překonat schody. Jenže klíče tu nejsou a najít někoho, kdo ji...

Plošina má pomoci překonat schody. Jenže klíče tu nejsou a najít někoho, kdo ji odemkne, chvíli trvá, | foto:  Petr Topič, MAFRA

Čtyři schody a zamčená rampa. Odborníci zkoumali s vozíčkářem úřad

  • 2
Přístupnost části berounského úřadu práce, kam si lidé chodí pro sociální dávky, ve čtvrtek zkoumali odborníci i s vozíčkářem Jiřím Posem. Plusové body si budova vysloužila za výtah a umyvadlo na toaletě, mínusy pak za zamčenou plošinu a prahy mezi dveřmi.

Pouhé čtyři schody ve druhém patře budovy berounského úřadu práce znamenaly pro Jiřího Pose dlouhé minuty shánění asistence, která plošinu pro vozíčkáře odemkne.

"Je to drobnost a jistě by se tady našel ochotný člověk, který by přispěchal na pomoc, plošinu odemkl a připravil k používání. Jenže představte si, že se takto domáháte pomoci několikrát denně nebo jste prostě jen unavený," komentuje zavřenou plošinu Marie Málková z Pražské organizace vozíčkářů.

S kolegou a lidmi z berounského sdružení Klubíčko se vypravili prozkoumat přístupnost té části úřadu práce, kam si lidé chodí pro dávky.

"Po Berouně se mi jezdí docela dobře, nepamatuji se, že bych někde měl opravdu velký problém. Spíš jsou to takové drobnosti, jako třeba kanál přímo u sjezdu na přechod. Ale zase pravdou je, že já jsem na vozíku od prosince, a venku jsem toho tak moc neprojel," okomentoval své dosavadní zkušenosti Pos.

Dodal, že ho teď čeká velký úkol - najít bezbariérovou restauraci na rodinnou oslavu.

V historických budovách upravovat nelze

Jiná města se také snaží o odstranění bariér. Řada budov i ulic se postupně upravuje tak, aby jim vyhovovala. Nebo na to aspoň existují plány. Občany ale aktivně využívají jen někde, třeba v Neratovicích.

"Vytvořili jsme k tomu neformální skupinu složenou z vozíčkářů, maminek s malými dětmi a seniorů, se kterými pak řešíme konkrétní případy," popsal Jiří Bohun z radnice.

V Benešově postupně upravují vstupy na chodníky tak, aby vyhovovaly vozíčkářům či maminkám s kočárky. "Pokud přijde jakýkoliv podnět od občanů, určitě se jím budeme zabývat," řekla za městský úřad Soňa Vanhoecke.

Zároveň však radnice přiznávají, že všude, kde je to potřeba, úpravy dělat nejde.

"Třeba radnice sídlí v historickém komplexu budov, takže jsou v ní různě vysoké podlahy i v rámci jednoho patra. Doháníme to individuálním přístupem k návštěvám," řekla mluvčí Nymburka Alida Štulajterová.

Cílem je vytvořit mapu

Ke zlepšení přitom často stačí opravdu málo. "Umyvadlo je rovné, což je v pořádku, protože si v něm pohodlně umyju ruce. Jenže je trochu výše než by mělo, takže bych si namočil rukávy," podotkl například Pos při testovací návštěvě toalety na úřadě.

V příštích dnech se chtějí kontroloři zaměřit třeba na nemocnici nebo jiné úřady. Součástí testování jsou i cesty a chodníky. Pokud zbude v rámci několikaměsíčního projektu čas, jejich očím neujdou ani další veřejná místa.

"Cílem je vytvořit mapu bezbariérových míst, což pak povede k tomu, že budou handicapovaní schopni se po městě pohybovat samostatněji," vysvětlila ředitelka Klubíčka Alena Pecková.