Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

KRIMIPOMNÍČKY: Vražda advokáta na WC stále nemá viníka ani jasný motiv

  • 16
Loupežný vrah, žárlivý milenec, nebo hodně nespokojený obchodní partner? Likvidace pražského advokáta Vlastimila Čermáka zůstává dvaadvacet let neobjasněna. Redakce MF DNES jí věnovala další díl seriálu kriminálních pomníčků 90. let.

O nehybné advokátovo tělo doslova zakopl náhodný svědek na podzim roku 1994 brzy ráno. Stalo se tak na omšelých zapáchajících veřejných záchodcích v Kinského sadech na Smíchově. Svědek z nejbližšího telefonního automatu přivolal policisty a záchranku.

Nejčtenější krimipomníčky

Lékař konstatoval dvě střelné rány na hlavě. Policisté muže identifikovali jako třiačtyřicetiletého advokáta Vlastimila Čermáka. Navzdory vážnému poranění mozku stále žil. Motolští chirurgové o jeho život bojovali devět dní, 31. října 1994 však kritickým zraněním podlehl.

„Na tom místě v Kinského sadech v té době své služby nabízeli prostituti,“ vzpomínal někdejší šéf pražských vyšetřovatelů plukovník Zdeněk Janíček. Šlo tedy o vyřizování účtů třeba ze žárlivosti? Nebo se movitě vyhlížející právník ocitl na špatném místě v nevhodný čas?

Detektivové prověřovali Čermákovu rodinu i jeho právní praxi. Tehdy se vynořily spekulace, že sáhl na peníze některého pochybného klienta. A ten na něj ze msty poslal střelce, najatého prostřednictvím některého gangu z Balkánu či bývalého SSSR.

„Prověřovali jsme také narkomany, kteří se v té oblasti pohybovali, a lidi se záznamy za násilné delikty spáchané se zbraní,“ vzpomínal na případ jeden z kriminalistů. Prověrky desítek lidí i výslechy stovek svědků k cíli nevedly. Složka s Čermákovou vraždou se ocitla v archivu.

„Mstili se za to, že jsem nedostal doživotí“

Znovu se jí vyšetřovatelé začali zabývat za dramatických okolností, když v dubnu 1998 skončila krveprolitím razie v devátém patře paneláku v žižkovské Táboritské ulici. Dvacetiletý drobný zlodějíček Petr Chromek dvěma pistolemi ráže 7,62 mm zastřelil detektiva Petra Linharta a jeho kolegu vážně zranil. Soud ho za to na podzim 1998 poslal na 22 let za mříže.

Jenže to nebylo všechno. Vyšetřovatelé vzápětí Chromkovi „sekli“ i obvinění z Čermákovy vraždy.

„Je to msta policie za to, že jsem nedostal doživotí,“ tvrdil Chromek. Jedním z důkazů měla být nová analýza otisků prstů. Ty v roce 1994 sejmuli technici z fotografie, která patřila zabitému právníkovi. Otisky patřily Chromkovi.

Jenže fotku v roce 1994 pátrači nenašli na Smíchově, ale o sedm kilometrů dál v Krči. Navíc v roce 1998 snímek už fyzicky neexistoval. Na Čermákově peněžence objevili experti Chromkovu pachovou stopu.

Ovšem náprsní tašku kriminalisté zajistili několik desítek metrů od místa činu na Kinského náměstí. Pistole použité při vraždě policisty na Žižkově nebyly podle balistiků tytéž, z nichž vyšly smrtící výstřely i v roce 1994. Soud proto Petra Chromka v této kauze zprostil viny.