Kde se vzal klokan ve znaku Bohemians? Přece v Austrálii.

Kde se vzal klokan ve znaku Bohemians? Přece v Austrálii. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Vychází 14 míčů pro Bohemians. Že by noví Muži v ofsajdu?

  • 0
Zeměměřič Petr Hugo Šlik napsal svižnou, vtipnou i jímavou knihu 14 míčů pro Bohemians o zájezdu tehdejšího AFK Vršovice do Austrálie. Až bude tu knihu polévat šampaňským, možná se v něm bude se slavnostními pocity mísit i špetka lítosti. Někdejšího fotbalového útočníka Bohemians 1905 Dalibora Slezáka v té chvíli možná zamrzí, že na tom zájezdu nebyl.

Že nebyl součástí týmu AFK Vršovice, jenž se 7. dubna 1927 z tehdejšího Wilsonova nádraží vydal na víc než 20 tisíc kilometrů dlouhou pouť do Austrálie, kde vyhrál 14 z dvaceti zápasů a domů se vrátil s novým názvem, novým erbovním zvířetem a především... S velkou slávou a respektem.

Právě o legendárním australském zájezdu tehdejšího AFK Vršovice, jenž kvůli reprezentačním účelům přijal název Bohemians, vypráví kniha 14 míčů pro Bohemians. Ta bude ve čtvrtek večer slavnostně pokřtěna.

Petr Hugo Šlik, v civilu zeměměřič a fanoušek vršovických Bohemians, na 200 stranách svižně líčí průběh zájezdu od jeho příprav až po návrat "zatoulané" trojice hráčů do Prahy (epilogem je tu opětovné shledání záložníka Jaroslava Průška s jeho milovanou Rozárkou).

Šlik používá jazyk z doby, v níž se příběh odehrává, takže dnešní klišé typu "oběd proběhl v příjemném duchu", "tajil se jim dech" či "mohli si oči vykoukat" do vyprávění naprosto zapadají.

Kouzelná je i nostalgie, kterou Šlik do příběhu rafinovaně zakomponoval: návrat do doby, kdy Češi vyučovali moderní fotbal (a to ještě jen tak mimoděk), je při čtení "14 míčů" báječně osvěžující.

Nicméně touhu sahat po kapesníku nemá čtenář dlouho, sentimentální intermezza rychle střídá vtip nebo napětí při líčení průběhu dalšího zápasu.

Kromě samotných fotbalistů (nejpozději ve druhé kapitole si zamilujete hlášky brankáře Kuldy a neustálé poučování až nezdravě sečtělého kapitána Pince) do příběhu vstupují i mimofotbalové postavy: australská servírka, asistentka ministra veřejných prací státu Queensland nebo dva školáci, kteří po příjezdu Bohemians do Austrálie začali šetřit a hrát si před maminkou na vzorňáky, aby mohli na stadion...

Užijí si i znalci italského fotbalu: nepříjemný úředník emigračního inspektorátu v Neapoli se jmenuje Francesco Totti, od něhož výprava Bohemians zamíří k fotografovi jménem Fabio Cannavaro.

A proč se kniha jmenuje právě 14 míčů pro Bohemians? Oněch čtrnáct míčů si fotbalisté vršovického klubu přivezli domů jako památku na 14 vyhraných utkání, jež mile kontrastují se slovy obránce Antonína Kašpara: "Ale vždyť my jsme si sem jen přijeli zahrát fotbal. Rozumíte? Prostě jen kopat do míče a pokusit se dát nějaký ten gól."