Renata Kucsarová se stala na den chovatelkou slonů v pražské zoo.

Renata Kucsarová se stala na den chovatelkou slonů v pražské zoo. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Od pilníčků k lopatě. Pedikérka si vyzkoušela, jak se pečuje o slony

  • 0
Jaké to je být chovatelkou slonů si vyzkoušela Renata Kucsarová z Veselí nad Moravou. Díky výhře ve fotografické soutěži MF DNES na jeden den opustila nůžky, pilníky a olejíčky, patřící k její profesi pedikérky, a místo toho čistila výběh chobotnatcům a krmila je.

Sama výherkyně hodnotí zkušenost se zvířaty v pražské zoo jako jedinečný zážitek. Povinnost vzít do ruky kbelík, lopatu či vidle, jí nevadila. Nesnadnou manuální práci si naopak pochvalovala.

"Věděla jsem, do čeho jdu, a moc jsem se těšila," popisovala Kucsarová své dojmy z osmihodinové směny.

Chovatelkou v zoo se stala díky fotografii labutích mláďat, s níž nedávno bodovala v soutěži u čtenářů MF DNES a iDNES. cz. Byť přímo nevyhrála.

Původní vítězka si hlavní cenu nemohla převzít. Kucsarová nebyla ani autorkou fotografie, výhru jí totiž věnovala maminka.

"Práce u slonů? Kvůli malé Sitě"

V zoo si mohla vybrat i jiná zvířata. "Uvažovala jsem, že bych zkusila šelmy, ale sloni zvítězili hlavně kvůli malé Sitě," usmála se při pohledu na nejmladší členku tlupy. "A pak také proto, že ráda sleduji on-line kamery ze slonince na internetu," dodala.

Směna jí začínala v půl osmé. Po bleskové instruktáži byla "hozena do vody". Se slonicemi Shanti a Gulab se skamarádila rychle. Následoval úklid exkrementů, vyčištění boxů a snídaně, při níž každý slon spořádá až 30 kilogramů zeleniny a dalších ingrediencí.

Renata Kucsarová mohla sama slonici ošetřit nohy a dopřát jí sprchu. "Spolu s ošetřovatelkou Veronikou jsme provedly drobná ošetření oleženin ve tváři," popisovala dopolední zážitky.

Sloni ji přijali vlídně

Celý den dělala, co bylo potřeba. Uklízela zázemí i expozice zvířat, připravovala krmení do pojízdných vozíků, přehazovala trus, řezala větve. Její zápal ocenila i mentorka. "Bylo vidět, že má zvířata ráda. Nejdřív sice byla vyjukaná, ale směnu zvládla s přehledem," řekla ošetřovatelka.

Renata Kucsarová pracovala i ve venkovním výběhu, ale kvůli bezpečnosti bez zvířat.

Sloni nicméně cizího člověka přijali vlídně. "Berou takovou návštěvu jako příjemné zpestření. Vědí, že vždy dostanou něco dobrého. Kdyby sem paní chodila častěji, už by si na ni zvykli a začali by ji tak trochu zkoušet. Třeba tím, že by ji přestali poslouchat," uvedla ošetřovatelka.

Několik hodin chovatelem v pražské zoo může být každý, komu bylo už 18 let. Zahrada nabízí šest programových expozic. Starat se tak lze například o kočkovité šelmy, bizony nebo plazy. Cena zážitku je 12 tisíc korun.

Zoo tento program spustila v roce 2010, podstoupí jej zhruba deset návštěvníků ročně. "Poslední dobou ale zájem výrazně narostl," poznamenal Marek Steiger z oddělení marketingu zoo.

Renata Kucsarová věří, že coby chovatelka se do pražské zoo vrátí. "Chováme doma papoušky. Kdyby se naskytla možnost, ráda bych si tady vyzkoušela práci právě s nimi," uzavřela.