Mimové budou moci na některých místech zůstat, alepouliční hudebníci musí opustit asi dvacítku míst v centru. (Ilustrační snímek)

Mimové budou moci na některých místech zůstat, alepouliční hudebníci musí opustit asi dvacítku míst v centru. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pouliční umělci kritizují vyhlášku, která je vyhání z centra Prahy

  • 18
Pouliční umělci kritizují pražskou vyhlášku, která jim za dva týdny zakáže vystupovat v nejnavštěvovanějších lokalitách. Tvrdí, že město by se spíše mělo zaměřit na to, aby se pouliční umění nezaměňovalo s žebráním.

Iniciativa Buskerville snahu magistrátu nastavit pouliční produkci pravidla sice vítá, ale k vyhlášce má výhrady. "Problém byl hlavně s těmi hlučnými a nejrůznějšími existencemi, které umění jen předstíraly. Ty opravdovým buskerům kazí jméno," poznamenal Dalibor Zíta z Buskerville.

Kde je pouliční umění zakázáno

Křížovnické náměstí, Staroměstské náměstí, Letenské náměstí, Řezáčovo náměstí, park v ul. Tusarova

Místa se zákazem hudební produkce: např.: ulice Celetná, Husova, Jilská, Karlova, Kožná, Melantrichova, Malé nám., Václavské nám. (mezi ul. 28. října a Na Příkopě), Na Příkopě, 28. října, Na Můstku, Ovocný trh, Železná

Podobně mluví i umělec Jiří Wehle. "Přišel sem Polák, který mlátil do barelů, co přivezl odněkud ze šrotu. Proti těmhle se mělo zasáhnout. Byl v tom bordel a nedivím se, že si lidi stěžovali. Ale teď se problém přesune jen do vedlejších ulic," míní Wehle, který s pouliční produkcí procestoval Evropu.

V tom se umělci paradoxně shodnou i s radnicí Prahy 1. Starosta Oldřich Lomecký tvrdí, že proti kvalitní produkci úřad nic nemá.

"Vadí nám však takové to skryté žebrání zahalené do pláštíku umění," podotkl.

Na rozdíl od umělců se však domnívá, že když se tito lidé budou muset přesunout do méně turisticky navštěvovaných míst, sami o produkci ztratí zájem.

Iniciativa Buskerville chce magistrátu navrhnout úpravu, která by umožnila hrát na lukrativních místech pouze těm nejlepším po omezenou dobu pod formou jakési licence.

"Přesně tak to funguje v Mnichově, kde si vás nejprve proklepnou, zda to skutečně umíte," uvádí Zíta.

Pouliční umělec v centru Prahy.
Pouliční umělec v centru Prahy.

Pouliční umělci v centru Prahy.

Podle něj pak například ulice Na Příkopě a 28. října jsou širokými bulváry, které jsou v Evropě buskery vyhledávány. "Kdyby zde byl vymezen čas pro hudební busking třeba dvě hodiny v podvečer, nemusely by být problémy," konstatoval.

Zíta by také přivítal, aby byly určeny prostory, kde by byl busking naopak vítaný. "Taková místa by se časem mohla stát i součástí turistických bedekrů. Lidé by je mohli navštěvovat speciálně kvůli kvalitnímu pouličnímu umění," domnívá se.

Vyhlášku vydal magistrát ve čtvrtek. Předpis udává pravidla buskingu, vymezuje místa, kde je produkce zakázána, a určuje finanční sankce za porušení. Po zkušebním roce dostává tento druh umění řád a jasné mantinely.

"Vyhlášku jsme připravili na základě praktických zkušeností z pilotního projektu, kdy byl busking povolen bez větší regulace," vysvětlila pražská radní Aleksandra Udženija. Do konečné verze byly zapracovány připomínky městských částí, ale i stížnosti občanů především na hluk některých druhů produkce.

Zákaz se týká více než dvaceti míst především v Praze 1. Někde platí zákaz úplný, jinde nejsou povolena pouze hudební vystoupení. Takže například mimové v podobách oživlých soch zde budou moci vystupovat i nadále (více čtěte zde).