Josef Řihák (ČSSD) a Pavel Jetenský (KSČM)

Josef Řihák (ČSSD) a Pavel Jetenský (KSČM) | foto: Radek Cihla, MAFRA

První vyjednávání ve středních Čechách: KSČM a ČSSD si zatím neplácly

  • 4
Týden po krajských volbách, se ve středních Čechách sešly týmy dvou nejúspěšnějších stran: ČSSD a KSČM. Sdělily si své představy, jak by podle nich měla příští čtyři roky vypadat krajská vláda. Na spolupráci se zatím nedohodly. Komunisté jednobarevnou krajskou radu ČSSD znovu podpořit nechtějí.

Křeslo hejtmana chtějí komunisté nechat sociálním demokratům, ale ze zbylých deseti křesel v krajské radě chtějí polovinu. Požadavek, o kterém komunisté mají jasno už od minulé neděle, oficiálně potvrdili na sobotním setkání se čtyřmi zástupci středočeské ČSSD.

Ti s návrhem komunistů nesouhlasili. Nejdřív chtějí zkusit s některou ze stran vyjednat podporu menšinové vlády ČSSD.

"Stanoviska jsou v této chvíli rozdílná, my chceme menšinovou vládu, KSČM chce poměrné zastoupení. Shodli jsme se na tom, že výbory a komise by měly být v poměrném zastoupení. O tom samém modelu budeme ještě jednat s ostatními stranami v krajském zastupitelstvu," řekl šéf středočeských sociálních demokratů Miloš Petera.

Komunisty navrhovaný model je podle něj pro ČSSD zatím nepřijatelný.

"Lidé dali volbami najevo, že si přejí, abychom dál se sociálními demokraty spolupracovali, a tím, že jsme díky nim získali více mandátů než posledně, tak abychom měli přímou zodpovědnost na řízení kraje," vysvětlila požadavek komunistů poslankyně a členka vyjednávacího týmu KSČM Jiřina Fialová.

Jednání netrvalo ani hodinu

O konkrétních funkcích jednotlivých radních se zatím nediskutovalo, na to podle Fialové dojde až po případné dohodě o vzniku koalice. Do obsazení funkce budoucího hejtmana komunisté sociálním demokratům mluvit nehodlají.

Sobotní jednání v Praze trvalo necelou hodinu a žádné překvapení nepřineslo, a to ani pro samotné vyjednavače. "Věděli jsme předem, co budou komunisté chtít, ale jsme teprve na začátku jednání," uvedl lídr ČSSD Josef Řihák.

Jak dopadly volby ve středních Čechách

Počet mandátů v roce 2012 (v roce 2008):

ČSSD - 20 (26)
KSČM - 19 (10)
ODS - 16 (25)
TOP 09 a STAN - 10 (4)

"Ani jedna z obou stran na setkání nešla s očekáváním nějakého překvapení. Šlo o to, abychom zahájili jednání a vzájemně se informovali o našich postojích a o základních představách o dalším směřování krajské samosprávy," dodal šéf středočeských komunistů a poslanec Stanislav Grospič.

ČSSD se s KSČM sejde znovu

V úterý by měla ČSSD jednat s ODS a na čtvrtek je předběžně naplánované setkání s týmem TOP 09 a STAN. Sociální demokraté chtějí primárně podporu jednobarevné vlády a je jim jedno, zda půjde o podporu zleva či zprava.

ODS předem odmítla, že by sociálním demokratům posloužila tak jako v předchozích čtyřech letech právě komunisté, kteří vládu ČSSD celou dobu podporovali, aniž by měli křesla v radě. Menšinovou vládu ČSSD občanští demokraté rozhodně podporovat nechtějí. Podobný postoj mají i zástupci TOP 09 a STAN, s jejichž deseti zastupiteli by navíc ČSSD stejně neměla v zastupitelstvu většinu.

Druhé kolo jednání začne příští pondělí, opět schůzkou sociálních demokratů s komunisty. "Vzhledem k určitému průniku našich volebních témat jsme se shodli, že budeme pokračovat v jednání po zasedání našich krajských orgánů," dodal Grospič.

Komunisté budou i nadále trvat na svém požadavku mít pět radních. "V této situaci trvá náš požadavek také na poměrné zastoupení v krajské radě, tedy podle výsledku voleb. Těsným volebním výsledkem, kdy máme jen o jednoho zastupitele méně než ČSSD, máme povinnost dostát našim slibům voličům," dodává Grospič.