Poničené kabely v tunelu Blanka (6.3.2015) | foto: ČTK

Výměna špatných kabelů v Blance přijde na 60 milionů, naznačují posudky

  • 303
Výměna poškozených kabelů v tunelu Blanka by mohla stát až 60 milionů korun, naznačují posudky. Voda podle nich poškodila svazky uložené v chodnících, a proto je bude třeba vyměnit. MF DNES to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Problém se týká asi 300 kilometrů kabeláže.

Vypracování znaleckých posudků v tunelovém komplexu Blanka trvalo o dva týdny déle, než se předpokládalo. I to dokládá, o jak složité zkoumání se jedná.

Kabely jsou ve speciálních betonových chráničkách, které by podle projektanta - firmy Satra - měly být vodotěsné. Do nich se dostala voda s letními přívalovými dešti v roce 2013.

Zápisy z kontrolních dní, jež má MF DNES k dispozici, zmiňují i vodu průsakovou. A právě tuto vodu v chráničkách podle jednoho zdroje znalec našel.

Kontrolní den výsledek nepřinesl

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) se v pátek ráno v rámci kontrolního dne sešel s dodavateli tunelového komplexu Blanka. Slibovaný harmonogram prací a výměny vodou poničených kabelů od nich ale nedostal. Sdělil to agentuře ČTK.

Firma ČKD Praha DIZ, která do tunelu montovala technologie, podklady shromážděné od všech dodavatelů předá v pátek odpoledne. Stavební dozor je následně prostuduje a příští týden Prahu seznámí se závěry, uvedl bez dalšího komentáře náměstek.

Společnost ČKD Praha DIZ, dodavatel technologií a kabelů, v dopise magistrátu už loni v říjnu naznačila, že i tato voda kabelům škodí.

Blanka je sušší než strahovský tunel. Proč ji neotevřít?

Avšak průsaky, které jsou při stavbách tunelů běžné, by podle výrobně-technického ředitele společnosti Metrostav Ivana Hrdiny měly současné kabely vydržet.

„Pracujeme na řadě tunelů a dodáváme i technologickou část. Ve vlhkosti nebo vodě, která tam byla před rokem 2013, by kabely měly obstát,“ dodal Hrdina s tím, že nyní je Blanka sušší než třeba strahovský tunel či Mrázovka.

„Musíme počkat na posudky,“ odpověděl Hrdina na dotaz, proč jsou tedy problémy s kabely v Blance tak velké.

Magistrát bude o posudku pojišťovny v pátek jednat s firmami, jež pracují na Blance. Znalec města, který bude krom jiného zkoumat třeba i kvalitu kabelů, má své závěry odevzdat na konci března.

Jak dlouho může výměna vadného vedení trvat, není jisté. Společnost ČKD totiž nemá ve smlouvě s městem, kterou podepsal exnáměstek Jiří Nouza (TOP 09), uvedený termín dokončení zakázky.

„Mám informace, že by výměna mohla trvat dva a půl měsíce, nebo i čtyři a půl měsíce,“ uvedl před pár dny náměstek Petr Dolínek.

Záleží na tom, kdy výměny odstartují. Zvažuje se totiž několik variant řešení a jedním z nich je, že dodavatelé poškozené kabely vymění za jiný druh, který lépe odolává vodě. Ten se však obtížně shání nejen v Česku, ale i v jiných zemích Evropy.

Nicméně prezident Metrostavu Jiří Bělohlav časopisu Reflex řekl, že Blanku lze rozjet již letos v dubnu, protože kabely lze měnit za provozu třeba v noci. O tom mluvil Nouza již před několika týdny. Problémem je, kdo by převzal odpovědnost za to, kdyby technologie selhaly a v tunelu se stala nehoda.

Potíže s vodou v tunelu řešily firmy už v roce 2012

Výskyt vody se podle společnosti IDS, která na stavbu dohlíží, v tunelu poprvé řešil již v červenci roku 2012, tedy asi rok před přívalovými dešti. Tehdy se voda objevila ve dvou technologických centrech. Současný problém s vodou se týká kabelů uložených v chodnících v jiné části komplexu.

Od té doby se průsaky Blance občas vyskytují na různých místech. Objevily se například, když firmy vypínaly čerpací systém studen kolem stavby a když stoupla hladina spodní vody.

„Pokud jsou zjištěny průsaky, Metrostav je na náš pokyn postupně odstraňuje,“ uvedl mluvčí IDS Pavel Kočiš. To potvrzuje i Metrostav s tím, že stavbu sanuje od samého začátku. Drenážní systém navíc odvádí vodu do jímek. „Když ji čidla v jímkách zaznamenají, tak se spustí čerpadla a odvedou ji pryč,“ vysvětlil Hrdina.

Podle výsledků pravidelného měření vlhkosti v Blance je nyní přibližně deset procent šachet, do nichž problémové kabely ústí, vlhkých a přibližně ve dvou procentech je trochu vody. V posledním půl roce se vlhkost v tunelu snižuje.

„Šachty byly dodatečně upraveny a vodu z nich odvedly průvrty do čerpacích stanic,“ popsal Kočiš, jak poslední vlhkost odstranili.

Podle pražské primátorky Krnáčové projektoval tunel Blanka debil:

3. března 2015