Věstonická venuše

Muzeum Eduarda Štorcha vystavuje poprsí venuší, spisovatel dostal desku

  • 2
Muzeum Eduarda Štorcha v Lobči na Mělnicku věnovalo známému spisovateli pamětní desku. K letošnímu 135. výročí jeho narození zároveň vystavuje ojedinělý soubor kopií takzvaných prsatých přívěsků, tedy pravěkých sošek poprsí.

Originály byly nalezeny v okolí Dolních Věstonic a pravěcí lidé je používali jako ozdobu. Znázorňují poprsí různých žen, tedy venuší.

"Jsme první muzeum na světě, které vlastní tuto sadu kopií. Originální sada čítá osm kusů poprsí od největších až po nejmenší a je v brněnském Moravském zemském muzeu," uvedl ředitel lobečského muzea Luděk Dohnalík s tím, že osmý kus je tak malý, že nejde odlít.

Expozice v Lobči věnovaná dílu slavného spisovatele

Portrét spisovatele v Muzeu Eduarda Štorcha

Odlitky získalo muzeum od badatele Oldřicha Kroupy. "Dříve odlitky tak malých originálů nebylo možné dělat z technických důvodů. U tří největších kusů už byly odlitky hotové, těch pět menších nikdo dříve nedělal. Já to zkusil a podařilo se, i když je to práce hrozná," přiznává Kroupa.

Chystá se i sbírka pazourků

Z jeho dílny je i další novinka lobečského muzea - kopie nejstaršího kosterního pozůstatku předchůdce člověka stará 3,2 milionu let. Kostru nalezli v roce 1978 na etiopské poušti Francouzi. Jde o jedenáctiletou dívku, kterou nálezci pojmenovali dívenka Lucy.

V muzeu je ve stálé expozici vystavena i kopie samotné Věstonické venuše. Její originál je uložen v trezoru, jeho hodnota je vyčíslena na 40 milionů amerických dolarů, tedy zhruba 800 milionů korun.

"Málokdo ví, že originál Věstonické venuše je ze dvou částí. Kopie jsou běžně k sehnání, ale jako jeden kus. My máme odlitek přímo z originálu," upozornil Dohnalík.

Muzeum Eduarda Štorcha oslaví 21. srpna tři roky existence. Jeho duchovním otcem je právě Dohnalík, který řadu let dělal starostu Lobče. Vadilo mu, že ač je Štorch v Lobči pochován a také tam žil a napsal svůj román Minehava, jeho připomínka v obci chyběla.

Každou sezonu se muzeum snaží přidat nějakou novinku, aby měli návštěvníci důvod se vracet. Letošní rok je významný tím, že v dubnu uplynulo 135 let od narození Štorcha. Muzeum k tomuto datu instalovalo pamětní desku a kopii jeho busty.

"Dozvěděl jsem se, že si Štorch přál, aby v Lobči bylo muzeum, které vystaví jeho sbírku pazourků. Ty jsou na různých místech republiky, ale budu se snažit nějaké získat a vystavit," nastínil další plány Dohnalík.