V roce 1935 už velkopopovický pivovar používal k rozvážení svých sudů s pivem...

V roce 1935 už velkopopovický pivovar používal k rozvážení svých sudů s pivem moderní nákladní automobily. Na snímku momentka z příjezdu „zásilky“ do zájezdního hostince U Šabatků v Miličíně | foto: Archiv pivovaru

Popovický Kozel se vaří 140 let. Odstartovala to pánev pro premonstráty

  • 2
Před 140 lety a dvěma týdny, 15. prosince 1874, uvařili ve Velkých Popovicích první várku piva. Tehdejší sládek Přemysl Růžička připravil šedesát hektolitrů Velkopopovického Kozla. Podle historických pramenů se zde vařilo už ve 14. století.

Sládek Růžička působil ve Velkých Popovicích patnáct let. Před touhle štací pracoval jako sládek v nedalekém pivovaru Štiřín, z Popovic pak odešel do zámeckého pivovaru v Jindřichově Hradci.

Velkopopovický Kozel byl ale jeho společníkem nejdéle. Podle historických pramenů se pivo v obci na jihovýchod od Prahy vařilo už v polovině 14. století za Karla IV.

V roce 1560 postavil tehdejší majitel Popovic Jiří z Krejštanu novou tvrz, a to na místě dnešní nejstarší budovy pivovaru.

Jiná písemnost z poloviny 16. století pak podle autorů publikace Velkopopovická legenda dokládá existenci panského pivovaru s mlýnem a spilkou.

„Patřit měl tehdejším majitelům popovické tvrze, rodu Hýzrlů z Chodů,“ uvádí se v knize.

Pozemky koupil roku 1870 smíchovský velkoprůmyslník František Ringhoffer, aby na nich postavil nový velkopopovický pivovar.

Pivo a měď

První kontakt slavného rodu s pivovarnickým světem nicméně obstaral už roku 1773 Franz Ringhoffer, rodák z Burgenlandu.

Františkův děda, tou dobou již zavedený měditepec s dílnou v pražské Platnéřské ulici, tehdy premonstrátům ze Strahovského kláštera vyrobil pivovarnickou pánev.

Na hluboký vztah piva s mědí navázal i Franzův technicky mimořádně nadaný vnuk František. Po návratu ze zahraniční zkušené zúročil nabyté znalosti a roku 1845 vyrobil v nové dílně na Mariánském náměstí první zařízení parní varny.

Součástí panství Ringhofferových se posléze díky Františkovu podnikatelskému talentu staly i menší pivovary v Pyšelích a Štiříně.

„On však zatoužil začít vařit ve velkém,“ píše se ve Velkopopovické legendě. „V roce 1870 zakoupil panské državy včetně Velkých Popovic a rozhodl se tam postavit velký pivovar. Důležitá pro něj byla hlavně kvalita tamní pitné vody.“

Kolaudace pivovaru se sladovnou v květnu roku 1874 už se ale František Ringhoffer nedožil a vedení továrny převzal syn Emanuel.