Pětice mužů sestavuje jako obří puzzle padesátku praještěrů

Pětice mužů sestavuje jako obří puzzle padesátku praještěrů | foto:  Petr Topič, MAFRA

Výstava ukáže kostry pravěkých ještěrů, tarbosaura skládali dva dny

  • 7
V Křižíkově pavilonu na pražském Výstavišti bude od pátku k vidění největší putovní výstava fosilií pravěkých ještěrů z ruských sbírek. Ukáže více než padesát exponátů starých skoro 300 milionů let, které dlouhé desítky let jen ležely v depozitáři. Výstava potrvá až do závěru června.

Pětice mužů finišuje. Ze stovek žeber, obratlů a dalších kosterních pozůstatků do konce týdne musí sestavit nejrůznější druhy dinosaurů. 

"Na ocelové konstrukce věšíme jednotlivé kůstky pomocí háčků. Máme různé nákresy a značky na kostech, ale hodně si pamatujeme z hlavy," vypráví s obřím žebrem v ruce paleontolog Maxim Bojko z moskevského Paleontologického institutu A. A. Borisjakova Ruské akademie věd, který kosti a fosilie pro výstavu zapůjčil.

Bedny plné vzácných kostí dorazily do Prahy ve speciálních kamionech před týdnem a tehdy se pětice mužů pod Bojkovým vedením dala do práce.

Skládačka na pár hodin i dva dny

Menší skelety dokážou v tomto počtu složit i za dvě hodiny. Poskládat více než tři stovky kostí největšího exponátu - šest a půl metru dlouhé kostry tarbosaura - skupince zabralo skoro dva dny. K dokonalosti mu zatím chybí ještě hlava, tedy vlastně její kopie. 

Pravá lebka "bratrance" amerického tyranosaura odpočívá v objemné krabici i s kusy země, přesně jak ji ve čtyřicátých letech dvacátého století našla sovětsko-mongolská paleontologická expedice v poušti Gobi.

Dinosaurium v Praze

Co je Dinosaurium 
Největší putovní výstava pravých dinosauřích fosilií, která byla poprvé představena v roce 2013 ve Švédsku, exponáty pocházejí z Paleontologického institutu A. A. Borisjakova při Ruské akademii věd. 

Co výstava nabízí
K vidění bude více než 50 exponátů kostí a fosilií, některé z druhohorních zvířat jsou staré až 300 milionů let. 

Kdy a kam vyrazit
Od 14. března do 29. června denně od 10 do 18 hodin do Křižíkova pavilonu E na Výstavišti v Holešovicích. 

Vstupné (v Kč, všední den/víkend))
Dospělí 300/350
Děti 3–5 let 100/100
Děti 6–15 let 200/220
Senioři 65+, studenti, ZTP 250/300
Rodinné vstupné (až 3 děti) 800/900

Přitom replik na výstavě návštěvníci uvidí jen hrstku. "Expozice je unikátní tím, že minimálně osmdesát procent tvoří pravé kosti. Z více než padesátky exponátů z období druhohor zde budeme mít minimálně deset kompletních koster. 

Většinou se jedná o vykopávky nalezené v Rusku a Mongolsku na počátku dvacátého století," popisuje Štěpán Janeček z pořadatelské společnosti Beyond Entertainment, která loni organizovala výstavu Tutanchamon: jeho hrob.

Kolem Janečka se zatím vybalují kosti staré 74 až 275 milionů let, jejich celková pojistná cena se počítá v milionech eur.

"Naprosto jedinečná je kostra mořského dinosaura Liopleurodona, které se na celém světě našly jenom tři," láká Janeček k návštěvě výstavní haly, kde pomalu rostou siluety ještěrů.

Kostry chránilo miliony let bahno

Jak je vůbec možné, že kosti vydržely stovky milionů let?

"Často se dochovají kostry zvířat na dně řek či jezer, kde jsou zahrabané do písku a bahna. Kosti jsou neuvěřitelně křehké a těžké, nejsou jako naše, připomínají kámen. Proto je natíráme speciálními lepidly, abychom je ochránili," vypráví Bojko, který se při výzkumu věnuje ještě starším živočichům, těm mořským z permu.

Výstavu zatím mohli v této podobě vidět jen návštěvníci loni ve Švédsku. Podobně jako tam i v Praze absolvují zájemci okruh plný nasvícených dinosaurů, vitrín s fosiliemi a projekcí. 

Zhruba v polovině cesty si děti mohou odpočinout v herním koutku, kde si na písčitém nalezišti s umělými kostmi samy vyzkoušejí, jaké je být paleontologem.