Výstava je určena pro děti, ale obzory si mohou stejně dobře rozšířit i dospělí.

Výstava je určena pro děti, ale obzory si mohou stejně dobře rozšířit i dospělí. | foto: Archiv Nadace Sirius

Prožijte handicap na vlastní kůži, výstava ukazuje svět postižených

  • 0
Holešovické výstaviště v Praze láká dospělé i děti na unikátní výstavu Naše cesta. Díky ní si můžete zkusit život tělesně, zrakově a také sluchově postižených. Nejde o smutnou zkušenost, naopak, poučit se můžete hravě a velmi zábavně.

Do konce listopadu se můžete dozvědět, jak hrají hrají pexeso nevidomí, jak se hudba tlumočí do znakové řeči, zda se dá hrát basketbal z vozíku nebo jestli dokážou lidé s postižením zraku například rozlišit barevné a bílé prádlo předtím, než ho vloží do pračky.

Výstava pro děti i dospělé

Kde: Výstaviště, Praha-Holešovice, Křižíkův pavilon B 

Kdy: 1. 10.–30. 11. 2014, po–pá: 9 až 17 hodin, so–ne: 10 až 18 hodin 

Vstup: zdarma, bez rezervace

Více na:
www.vystavanasecesta.cz

Orientační plánek výstavy Naše cesta

Na výstavě Naše cesta v pražských Holešovicích poznáte, že to vše možné je. Díky různým pomůckám, které lidem s tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením usnadňují život v činnostech, jež jsou pro jiného v podstatě automatickou banalitou. Ten si také takové pomůcky sotva dovede představit, protože o jejich existenci ani nic netuší.

Hlavně nepodceňovat, ani nelitovat

Na výstavě neplatí zákaz dotýkat se exponátů. Naopak. Tady si vše vyzkoušet musíte. Je to svět zážitků pro malé i velké a smyslem je pochopit, jak žijí zdravotně postižení lidé a že není důvod, aby byli podceňováni, odstrkováni nebo dokonce litováni.

„Nebudeme mentorovat, dojímat ani děsit. Zcela záměrně budeme děti i dospělé zapojovat do konkrétních situací ze života člověka se zdravotním postižením,“ říká Slávka Hocká z Nadace Sirius, která výstavu v rámci projektu chodicilide.cz pořádá.

Smyslem výstavy je prolomit bariéry, které mezi většinovou společností a lidmi se zrakovým, sluchovým či tělesným postižením staví nevědomost, neznalost nebo nepochopení. „Při troše snahy, porozumění a účelné pomoci mohou být i lidé s postižením běžnou součástí pomoci. Dokonce se od nich můžeme lecčemu přiučit,“ dodává Hocká.

A tak si návštěvníci výstavy budou moci osobně prožít manipulaci s ortopedickým vozíkem v prostředí nádraží i ulice, vyzkoušet si, jaké to je, orientovat se na náměstí bez kontroly zrakem, nebo zažít pocity člověka v hotelu, který neslyší zvuky kolem sebe.

Fotogalerie

Ve speciálním bytě budou na běžných každodenních činnostech k vyzkoušení i různé nástroje, pomůcky a postupy. Návštěvníci dostanou možnost pobavit se při speciálních sportech a hrách, které lidem s postižením obohacují život.

A přijdou také víkendové bonusy: sportovní, výtvarné nebo divadelní dílny a těšit se můžete na různá zajímavá setkání.

Výstava Naše cesta navazuje na loňskou výstavu Moje cesta, která byla velice úspěšná. Přišlo 7 300 lidí, z toho přes 3 300 dětí. Podobný projekt jako teď v Praze si pořadatelé vyzkoušeli na jaře v Brně, kde návštěvnost dosáhla téměř 20 tisíc.

„Vlastně slovo výstava je trochu zavádějící. Letos jde přímo o model normálního světa, plný aktivit a zážitků. Informace o životě se zdravotním postižením, o tom, jak se chovat, jak úspěšně komunikovat a jak účinně pomáhat, se budou návštěvníci dozvídat přímo v akci, na stanovištích, která imitují situace z běžného života,“ říká Hocká.

Personál výstavy tvoří většinou ti nejpovolanější - lidé, kteří se zdravotním postižením žijí, studují a pracují.

Krok za krokem Naší cestou

Podavač VITILITY
Velmi lehký podavač pro zvedání drobných předmětů ze země nebo podání například hrnku z poličky.

Indikátor hladiny
Jedna z nejzákladnějších pomůcek pro domácnost a sebeobsluhu. Umožňuje bezpečné nalévání tekutin bez nutnosti jejich kontroly zrakem.

Magické oko
Praktický „hlídač“, který oznamuje příchod do místnosti. Pokud se někdo přiblíží k chráněné oblasti na 1 metr, oko promluví.

Mluvící hodinky
Náramkové hodinky či hodinky ve formě přívěsku, které mají hlasový výstup. Mobilní telefon pro nedoslýchavé osoby Součástí je rovněž individuální indukční smyčka. Hlavní výhodou telefonu je zesílený zvuk až +30 dB a také zvýšená úroveň vyzvánění až 100 dB.

I4Control
Ovládání PC pomocí očních pohybů – umožňuje ovládat osobní počítač pomocí pohybů očí, případně hlavy. Základ tvoří malá kamera, která má stálou pozici vůči volně se pohybující hlavě uživatele systému díky svému umístění na brýlové obrubě. Z tohoto místa kamera snímá aktuální polohu oka a systém ji průběžně vyhodnocuje a vysílá pokyn pro pohyb kurzoru. Klik či dvojklik se aktivuje dostatečně dlouhým mrknutím oka. Je možné jej připojit k jakémukoliv počítači přes USB rozhraní.

Párovač ponožek
Praktická pomůcka používaná při praní - ponožky se protáhnou skrz otvory a zůstávají tak při praní v páru.

Funkční zvukový procesor BAHA
Elektronická pomůcka, která umožňuje slyšet prostřednictvím vibrací přenášených lebeční kostí. Ukázku doplňují i modely kochleárních implantátů.

Člověče, nezlob se
Je upravené tak, abyste si ho mohli zahrát poslepu. Běžná hra se tak stává napínavým dobrodružstvím a zkouškou hmatu, motoriky i paměti, stejně jako zvukové pexeso nebo známé domino.

,