Španělská synagoga ve Vězeňské ulici - Její vznik není znám, nicméně v roce...

Španělská synagoga ve Vězeňské ulici - Její vznik není znám, nicméně v roce 1868 byla kompletně přestavěna v novorenesančním stylu s mnoha maurskými motivy. Autory projektu byli Vojtěch Ignatz Ullmann a Josef Niklas. Uvnitř jsou velmi zdobné štuky a vitráže dokončené v roce 1893. | foto: archiv Židovského muzea

Židovské muzeum připravilo výstavu, která ukazuje osudy synagog

  • 1
Na Josefově začala v uplynulém týdnu výstava, která představí dramatické osudy českých synagog postavených v 19. století. Některé už ani neexistují.

Stačilo jedno století, to devatenácté, a v Českých zemích se téměř naráz rozrostl počet synagog o 360 nově postavených. Bylo to díky společenským změnám a reformám, kdy došlo k největšímu hospodářskému, kulturnímu a populačnímu rozkvětu židovské komunity u nás.

Galerie R. Guttmanna

Výstava poprvé podrobněji ukazuje příběhy 24 synagog postavených v 19. století
v Českých zemích se všemi dobovými souvislostmi.
Kde: Židovské muzeum v Praze, U Staré školy 3, Praha 1 www.jewishmuseum.cz
Kdy: Výstava končí 4. srpna 2013
Otevřeno denně kromě sobot a židovských svátků 9-18 hodin.
Komentované prohlídky: 28. března
a 25. dubna od 16 hodin.
Vstupné: Dospělí 40 Kč; děti do 6 let zdarma; děti do 15 let, studenti a senioři
20 Kč. Galerii je možné navštívit také v kombinaci se Španělskou synagogou.
Pak zaplatí dospělí 70 Kč; studenti a senioři 50 Kč.

O to bolestnější bylo následující století - většina chrámů byla za německé okupace zničena. Dodnes se jich dochovalo pouze devadesát.

Příběhy synagog z 19. století připomíná od čtvrtka výstava, kterou připravilo Židovské muzeum v Galerii Roberta Guttmanna na Josefově. "Vůbec poprvé podrobněji představujeme a přibližujeme dramatické osudy 24 chrámů z celé republiky. Těch, které se zachovaly, i těch zmizelých. Návštěvníci si třeba mohou prohlédnout dobové i současné fotografie, plány či zachovalé architektonické prvky," uvedla Jana Havlíková z Židovského muzea v Praze.

Výstava ukáže například honosnou Španělskou synagogu, jež se svým zdobným interiérem řadí mezi nejkrásnější vůbec. Navíc stojí v bezprostřední blízkosti zmiňované galerie.

Dále je k vidění třeba novorománský chrám v Plzni či synagogy v Teplicích, Českých Budějovicích či na pražských Vinohradech. Existenci posledních tří dokazují už jen pouhé obrázky. Českobudějovickou vyhodili do povětří nacisté, tu vinohradskou zasáhla na konci války puma při spojeneckém bombardování. Jednu z největších synagog na planetě posléze strhli.