Výstavu Poklady starého Egypta chystá na září kolínské muzeum. Stovku...

Výstavu Poklady starého Egypta chystá na září kolínské muzeum. Stovku unikátních staroegyptských předmětů zapůjčí pražské Náprstkovo muzeum. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Muzeum v Kolíně vystaví starověké památky rakouského arcivévody

  • 0
Regionální muzeum v Kolíně vystaví v polovině září část předmětů z egyptské sbírky rakouského šlechtice a následníka zaniklého toskánského velkovévodství Josefa Ferdinanda Toskánského. Stovku unikátních staroegyptských předmětů zapůjčí pražské Náprstkovo muzeum.

V egyptském městě Alexandrie vládla na začátku roku 1903 tuhá zima. Bylo zrovna dvacet stupňů nad nulou, když do přístavu dorazila rakousko-uherská loď. Z ní vystoupil štíhlý třicetiletý muž s mohutným knírem. Hrabě Buriano. Tak si na své cestě alespoň nechal říkat.

Josef Ferdinand Toskánský, jak znělo jeho pravé jméno, si pseudonym vybral podle habsburského panství v Itálii. Cestování pod falešným jménem bylo tehdy v módě.

J. F. Toskánský

Habsburk se protáhl po náročné cestě. Nemohl se dočkat lovu, za kterým do Egypta přijel. Těšil se na exotické ptáky a antilopy, které si nechá vycpat.

Jenže v přístavu už na arcivévodu čekal rakousko-uherský konzul Vetter. A tohle setkání celou výpravu dost ovlivnilo. Vetter byl majitelem vzácné sbírky starožitností. A ne ledajakých – byly mezi nimi třeba i mumie, rakve ze Západních Théb a dalších tři sta padesát předmětů dnes nevyčíslitelné hodnoty.

Vetter se stal šlechticovým průvodcem, ukázal mu egyptské památky, které znal mladík zatím pouze z knížek, a asistoval při lovu.

V polovině února mu pak nabídl i drahocennou sbírku. Je pravděpodobné, že tím sledoval své vlastní zájmy.

„Mohla to být diplomatická záležitost. Habsburkové stále patřili k nejvýznamnějším rodům Evropy,“ vysvětluje historik Radek Podhorný.

A Josef Ferdinand, vlastně hrabě Buriano, dar přijal. Později ho věnoval muzejníkům.

Fragmenty jedinečných památek starého Egypta, pocházejících například z takzvané Královské skrýše v Dér el-Bahrí, z pohřbů Moncuových kněží v Hatšepsutině chrámu, Navillových výkopů v Bubastidě či významného objevu nekropole v Achmímu budou v kolínském muzeu k vidění od 12. září.