Pražská výstava přiblíží objevení Tutanchamonovy hrobky, podívejte se

  • 19
Na pražském Výstavišti začne ve čtvrtek výstava, která přibližuje historicky jedinečnou událost – objevení hrobky faraona Tutanchamona před 90 lety v egyptském Údolí králů. Expozice umožní návštěvníkům prožít tento okamžik na vlastní kůži. K vidění bude i část faraonova pokladu.

"Vidím nádherné věci!,"prohlásil prý 26. listopadu 1922 britský archeolog Howard Carter, když svíčka prostrčená vybouraným otvorem osvětlila předsíň více než tři tisíce let staré Tutanchamonovy hrobky.

Po pěti letech namáhavých a zpočátku marných vykopávek v Údolí králů se tomuto archeologovi podařil dodnes jedinečný nález. Krátce předtím, než měl být celý projekt ukončen, objevil téměř neporušenou hrobku faraona se všemi jeho poklady.

Pražská výstava nazvaná "Tutanchamon – jeho hrob a poklady" teď návštěvníkům představí příběh a cestu, která vedla k tomuto fascinujícímu objevu.

Expozice nabízí na tisíc předmětů a ilustrací. Do historického kontextu uvede návštěvníky hned na začátku série filmů a po celou dobu výstavy je bude provázet nový audio průvodce zahrnutý v ceně každé vstupenky.

Tutanchamonův poklad čítá na tisíce pohřebních darů, od zlatých rakví přes schránky, masky či šperky. Kvůli obavám z poškození exponátů mohla být na výstavy zařazena jen velmi malá část pokladu, který je umístěn v expozicích Egyptského muzea v Káhiře. Například faraonovu slavnou zlatou masku už Egypt nepůjčuje vůbec.

Výstavu doplňují filmy i audio průvodce

Na začátku výstavy se návštěvník dozví základní informace o kultuře starověkého Egypta a Tutanchamonově době. Poté spolu s Carterem v dokumentárním hraném filmu prožijí zoufalé hledání, jež bylo nakonec přeci jen korunováno úspěchem. Poté se návštěvník přesune do místnosti, v níž uvidí faraonovy poklady ve třech komorách přesně tak, jak je nalezl Howard Carter po vstupu do hrobky.

Výstava o Tutanchamonovi

Otevírací doba:
pondělí - čtvrtek
- 9 až 19 hodin
pátek a sobota
- 9 až 21 hodin
neděle
- 9 až 19 hodin

Cena vstupenky:
dospělý 350 a 390 Kč
dítě 200 a 220 Kč
(dražší jsou o víkendech a svátcích)

Ve druhé části výstavy pak mají lidé možnost vidět nejkrásnější a nevýznamnější objekty z pokladu. Jde hlavně o velké pozlacené schránky z faraonovy pohřební komory, seřazené v monumentálním procesí od vnější schránky přes rakve až po slavnou zlatou masku.

Kvůli křehkosti originálů a obrovskému množství předmětů se musely na výstavě použít repliky. Kopie pohřebních darů nalezených v hrobce vyrobili egyptští umělečtí řemeslníci po konzultacích s egyptology.

"Při zhotovování napodobenin pro výstavu se v případě mnoha předmětů upustilo od použití původních materiálů. Většinou se začalo zhotovením sádrové předlohy, která umožňovala práci i s těmi nejmenšími podrobnostmi a odstraňování případných nedostatků," popsal Bob Partridge, který roku 2011 pracoval v Manchesteru jako odborný egyptologický poradce výstavy.

Práce se zlatou fólií vyžaduje nejjemnější zacházení

Poté, co vznikl první duplikát originálu, byla zhotovena forma, která umožňovala odlití dalších kopií z epoxidové pryskyřice. "Předností tohoto materiálu je, že je možné ho barvit. Díky tomu se blíží vzhledu a struktuře původních materiálů," uvedl Partridge.

Protože mnoho předmětů bylo pozlaceno nebo vyrobeno přímo z ryzího zlata, spotřebovalo se nemalé množství zlaté fólie, která při nanášení vyžaduje jemné zacházení. Zlato bylo využito především na velkých schránkách a na některých hlavních exponátech. V jiných případech se stejného výsledku dosáhlo použitím tepané mosazi.

Velké množství replik v rekonstruované pohřební komoře, z níž podle Carterových slov "odevšad vycházel lesk zlata", přivede návštěvníka do stavu ohromeného úžasu. Lehce si pak představí, jak se asi Carter a lord Carnarvon cítili, když prorazili zapečetěný vchod a vstoupili do hrobky.

Výstava "Tutanchamon – jeho hrob a poklady" se poprvé konala v roce 2008 v Curychu. Poté se přesunula do České republiky, kde ji v Brně od října 2008 do března 2009 vidělo přes 200 tisíc návštěvníků. Od té doby výstavu navštívily čtyři miliony lidí po celém světě, mimo jiné v Mnichově, Madridu, Dublinu, Bruselu, Soulu, v Paříži či v Amsterdamu. V Praze na Výstavišti ji zájemci mohou zhlédnout do konce června.