Výstava Středověká kniha na dosah v Národní knihovně v pražském Klementinu.

Výstava Středověká kniha na dosah v Národní knihovně v pražském Klementinu. | foto:  František Vlček, MAFRA

V Klementinu vystavují středověké knižní perly, kterými lze listovat

  • 0
V pražském Klementinu začala výstava nazvaná Středověká kniha na dosah. Návštěvníkům představuje faksimile historických vzácných svazků. Díla jako Vyšehradský kodex, Strahovský evangeliář či Bibli kutnohorskou si lidé mohou nejen prohlédnout, ale dokonce i prolistovat. Výstava potrvá do 24. března.

S originálem Vyšehradského kodexu strávili odborníci z Tempus Libri při třech návštěvách trezoru Národní knihovny jenom dvacet minut. Víc nesměli, aby se originál nepoškodil. Přesto vyrobili kopii tak věrnou, že imituje i listy prokousané od červů.

"V případě předchozích knih jsme strávili u originálu desítky hodin. Když jsem poprvé uslyšel podmínky, za kterých bychom kodex vyráběli, tak jsem to odmítl," řekl jednatel nakladatelství Tempus Libri Tomáš Žilinčár. Nakonec si to však rozmyslel.

Originál kodexu smělo vidět dvanáct lidí, byli mezi nimi knihaři a grafici. "Prováděli jsme barevnostní zkoušky. Provedl se certifikovaný digitální nátisk, který se porovnával s originálem, a podle toho se ladilo barevné schéma. Tyto zkoušky byly dvoje," doplnil Žilinčár.

Knihaři zase na díle zkoumali rozteč vazů, jejich velikost, tloušťku, vedení motouzů, způsob šití i konstrukci. To vše je podle Žilinčára autentické. Jediné, v čem se kopie od originálu liší, je materiál stránek knihy. Zatímco originál je na pergamenu, pro faksimile zvolili průmyslovou náhražku.

"Jedna kniha se skládá z 54 dvoulistů. A jeden dvoulist je tvořen z kůže jednoho zvířete. V případě, kdy se vyrábí jedna dvě knihy, tak lze přistoupit k této variantě, nicméně v nákladu 199 výtisků by to bylo víc jak deset tisíc zvířat, což je v dnešní době neetické, neekologické a samozřejmě neekonomické," odůvodnil rozhodnutí Žilinčár.

Knihy je možné si i prolistovat. Ruce musí být zcela čisté

Kromě Vyšehradského kodexu si mohou zájemci na výstavě prolistovat například i věrnou kopii Strahovského evangeliáře, který vznikl okolo roku 860. Jde o bohatě zdobenou knihu, jejíž desky jsou vykládány zlatem, stříbrem, křišťály a drahokamy.

Vystavena je i nejkompletnější sbírka právních textů z předhusitské doby Kniha zemského, městského a jiného práva, která vznikla okolo roku 1413. Návštěvníky může zaujmout také Velislavova bible, Bible kutnohorská či nejstarší dochovaná podoba staropražského znaku Polepšení znaku Starého Města pražského z roku 1475.

"Součet hodnoty všech vystavených faksimile je pět milionů korun," doplnila mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková. I přesto si mohou návštěvníci všechny vystavené publikace prolistovat. Pouze si k tomu musí navléci připravené textilní rukavice anebo si alespoň pečlivě otřít ruce. To aby se knihy příliš neponičily. Kvůli tomu také výstava trvá pouze jedenáct dní.

Zájemci ji mohou navštívit každý den kromě pondělí od 10:30 do 18 hodin. Ve čtvrtek 21. března výstavu doplní přednáška o tom, jak složité je věrnou kopii staré knihy vyrobit. Vstup na výstavu i přednášku je zdarma.