Originál Zlaté buly sicilské si lidé mohli prohlédnout Národního archivu na pražském Chodovci.

Originál Zlaté buly sicilské si lidé mohli prohlédnout Národního archivu na pražském Chodovci. | foto: Jiří Meixnervideo.iDNES.cz

Lidé stáli tři hodiny ve frontě, aby mohli vidět Zlatou bulu sicilskou

  • 3
V neděli měli lidé poslední šanci vidět na vlastní oči jeden z nejvzácnějších dokumentů české historie - Zlatou bulu sicilskou. Po čtyři dny byla vystavena v Národním archivu na pražském Chodovci. Za tu dobu si ji přišlo prohlédnout na osm tisíc lidí. O víkendu se před archivem tvořila až dvousetmetrová fronta.

"Přišli jsme 40 minut před otevřením a fronta už v tu dobu měřila asi sto metrů," popsala zážitek z nedělního rána návštěvnice Anna Roubová. Řada na ni a její rodinu přišla okolo poledne. Ještě hůř na tom byli ti, kteří dorazili po poledni. Čekáním strávili skoro čtyři hodiny.

Kdo si vzpomněl na poslední chvíli a dorazil až odpoledne, měl smůlu. "Okolo třetí hodiny odpoledne musela policie frontu ukončit, protože ti lidé by to do šesti večer, kdy zavíráme, vůbec nestihli," uvedla ředitelka archivu Eva Drašarová.

Obdobné to prý bylo i v předešlých dnech. "Zájem jsme čekali spíše až od pátku, ale lidé chodili už ve čtvrtek. Stáli tu ještě před otevřením," dodala.

Ostraha pouštěla do budovy skupinky po 15 osobách. Aby bylo střídání skupinek co nejplynulejší, rozdávali pracovníci archivu lidem čekajícím ve frontě kopii buly s překladem jejího textu z latiny. Zdaleka se však nedostalo na všechny.

Každého návštěvníka čekala při vstupu do budovy kontrola. Policie prověřovala, zda u sebe nemají zbraně. Následovala krátká přednáška o historii Zlaté buly sicilské a na závěr přišla pětiminutová prohlídka v klimatizovaném sále. Přístroje tu udržovaly teplotu na 20 stupních a vlhkost na 55 procentech.

Delší výstava by dokument zničila

Zlatá bula sicilská

Vydána byla 26. září 1212 v Basileji římským a sicilským králem a budoucím císařem Fridrichem II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Bula, jejíž součástí jsou další dvě listiny, potvrzovala práva a výsady českých králů vůči římské říši. Garantovala mimo jiné vnitřní nezávislost českého státu, nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka.

"Když se na to zadíváš, tak v tom jde plynule číst. Už jsem na druhém řádku," upozorňovala mladá dívka svou matku, když si bulu prohlížely. To však už do nich strkali další zájemci, kteří chtěli dokument také detailně prostudovat. Zaujalo je například, že část textu je orámovaná. "To budou jména těch svědků," dohadoval se pár a zkoumal přitom překlad buly.

Přestože byl o výstavu tak velký zájem, není prý možné listinu vystavit na delší dobu. "Návštěvníci v sále neustále zvyšují vlhkost i teplotu. Pergameny by to nevydržely. Ty čtyři dny byly maximum," vysvětlila Drašarová.

Kromě Zlaté buly sicilské vystavil archiv ještě dvě související listiny a také bulu vydanou Karlem IV. v roce 1348, v níž panovník potvrdil a rozšířil některá ustanovení Zlaté buly sicilské.

Ta byla vydána 26. září 1212 v Basileji římským a sicilským králem a budoucím císařem Fridrichem II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Garantovala mimo jiné nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka.

24. září 2012