Miloš Petera (ČSSD)

Miloš Petera (ČSSD) | foto: archiv MF DNES

Po silných mužích vede střední Čechy „tichý“ hejtman. Oznámkujte ho

  • 11
Středočeský hejtman Miloš Petera má podle politologů velmi dobře nakročeno k tomu, aby obhájil svou pozici ve vedení kraje. Jestli se tak stane, to ukáží výsledky podzimních voleb. Už teď ale můžete hejtmanovu práci pro kraj zhodnotit v anketě na iDNES.cz.

Hlasovat je možné od dnešního poledne do středy 31. srpna, do 23:59 hodin. Prvního září pak budou zveřejněny výsledky.

Vysvědčení pro hejtmana: známkujte zde

Miloš Petera (ČSSD) se narodil 14. března 1958, vystudoval Vysokou chemicko-technologickou školu v Praze. Do zvolení starosty v obci Nymburk v roce 2010 zastával funkci statutárního náměstka pro Davida Ratha.

Hejtmanem Středočeského kraje se stal v polovině roku 2014, na tomto postu vystřídal svého stranického kolegu Josefa Řiháka, který z funkce rezignoval. Kvůli spojení Petery s Davidem Rathem jeho volbu ale tehdy opozice nepodpořila (více zde).

Podle politologů je Petera na rozdíl od svých sociálnědemokratických předchůdců méně autoritářský a nemluví zdaleka do všeho. Stává se tak po vládě dvou kontroverzních tvářích ve vedení kraje spíše tichým šéfem. Dobře ale ví, kdy se objevit. Z druhé strany tak však nečiní zbytečně často. Dojde-li ale na lámání chleba, většinou klíčová témata uhájí. S pomocí levicových partnerů.

Kraj za dobu šéfování Petery také výrazně utáhl peněžní toky do zastupování kraje v Bruselu. Obrátil se k Východu. Zatímco v Bruselu se přímá aktivita kraje tlumí, hejtman se soustředí na rozložení sil v Číně.

Provincie S-čchuan má od května zastoupení v budově kraje v pražské Husově ulici a přímo v Číně zase recipročně otevře krajská „ambasáda“ v půli června.

„Spolupráce s Čínou je momentálně jakési zaklínadlo, začíná to prezidentem a pokračuje přes vládu až do krajů. Nejde jen o Středočeský,“ připomíná politolog Kamil Švec.

Peterovi se podařilo prosadit v Nymburce založení česko-čínské průmyslové zóny, ve které nyní sídlí výrobce televizí Changhong. Společnost proklamuje, že letos do rozšíření výroby investuje 21 milionů eur.

A to není zdaleka všechno: v únoru začala létat charterová linka z Čcheng-tu do Prahy a zpět, časem se má stát pravidelným spojením mezi českou a s-čchuanskou metropolí. V benešovské společnosti F AIR se navíc budou školit čínští piloti Sichuan Airlines.

Kritiky dráždí i kumulace funkcí

Jestli je Petera za něco výrazněji kritizován, je to kumulace funkcí. V minulosti zvládl být zároveň náměstkem krajského hejtmana, poslancem a starostou Nymburka. A k tomu spravovat středočeskou sociální demokracii. A tak mu například opozice v městském zastupitelstvu přezdívala „pondělní starosta“.

Pozornost ale přitáhlo i jeho působení ve firmě Vodovody a kanalizace Nymburk (Vak Nymburk) během výkonu funkce hejtmana.

Podle MF DNES z registru přiznání vedlejších příjmů vyplývá, že ačkoli je uvolněným, tedy placeným politikem, přivydělal si díky placené funkci v představenstvu Vak zhruba půl milionu korun. Kraj však není k nymburskému podniku v žádném majetkovém vztahu, jeho placená pozice tak není v rozporu se zákonem.

, ,