Zlatě malovaná Dvojitá Mona Lisa je vrcholem Warholova umění.

Zlatě malovaná Dvojitá Mona Lisa je vrcholem Warholova umění. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Warholova Mona Lisa je poprvé v Česku, do Kutné Hory za ní putují davy

  • 1
Středočeská galerie GASK v Kutné Hoře přivezla dvojitou zlatou Monu Lisu extravagantního výtvarníka Andyho Warhola. A renesanční obraz Madona s dítětem německého malíře Lucase Cranacha. Obě díla jsou v Česku k vidění poprvé. Jen za první návštěvní den je vidělo přes tři tisíce lidí.

Řediteli Galerie Středočeského kraje Janu Třeštíkovi se zatím daří lákat návštěvníky do letos otevřené galerie v Jezuitské koleji v Kutné Hoře na samé skvosty. Výstava s názvem Andy Warhol, Lucas Cranach: Nebezpečné vztahy tu začala ve čtvrtek.

"Jestli bude mít galerie stále takový výstavní program, tak přežije. Otázkou je, jestli na podobné výstavy bude mít dost peněz," přemýšlí pětatřicetiletý Luboš z Prahy, který se ve svátek přijel podívat hlavně na Warholovo dílo. Sám je výtvarník a zároveň milovník umění.

"Jsem tu poprvé, ale určitě se sem vrátím na Damiena Hirsta," dodal. Na Warholův a Cranachův obraz musel stát dlouhou frontu. Dveře do síně, kde byla předtím vystavena vzácná středověká iluminace, kterou kraj loni vydražil v Londýně za více než 17 milionů korun, se otevřely ve čtyři odpoledne. Chodba už byla plná lidí.

Bez zimních bund a jen po deseti

ANDY WARHOL, DVOJITÁ ZLATÁ MONA LISA

Moderní slávu Mony Lisy Leonarda da Vinciho odstartovala loupež obrazu z pařížského Louvru v roce 1911. Masové šílenství ale vyvolala v Americe putovní výstava v roce 1963. Stala se stejnou hvězdou jako Marilyn Monroe. Výstavu viděl i Andy Warhol. Reagoval tím, že na plátno umístil šest černobílých reprodukcí v pěti řadách. Stále se k ní ve své tvorbě vracel. Zlatá varianta je jeho vrchol.

Do komorního tmavého prostoru ale pouštěli návštěvníky maximálně po patnáctičlenných skupinkách. Na prohlídku měli lidé pět minut. Do expozice se navíc nesmělo v bundě ani kabátu.

"Požadavkem majitele i pojišťovny je, aby z důvodu bezpečnosti nechodilo do místnosti mnoho lidí najednou. Jde o velmi drahá díla," vysvětloval ředitel Jan Třeštík. Oba obrazy jsou pojištěny na téměř 200 milionů korun.

Třeštík dělal jednotlivým skupinkám sám průvodce. Byl to on, který Warholovu ikonu do Kutné Hory získal od soukromého sběratele. "Monu Lisu jsem viděl a nadchla mě. Byla možnost ji za určitých podmínek vystavit, a tak jsem se snažil najít něco víc, abychom nevystavovali jen obraz samotný. Chtěli jsme, aby to mělo větší smysl," vysvětlil.

Galerie propojila dva různé světy

Do místnosti proto pověsili dva rozdílné obrazy, které spolu kontrastují. Jeden od krále pop-artu Andyho Warhola a druhý od německého klasika, malíře Lucase Cranacha, zástupce renesanční malby.

"Je úžasné, že se podařilo dát do dvojice takto významné autory. Jsou to jiné světy, ale spojuje je postava madony. Dává divákům možnost, aby sledovali pomyslný dialog mezi malíři a jejich díly," poznamenal Třeštík.

"Ta kombinace nás nadchla, ale nevím, jestli všichni význam výstavy pochopí," reagoval jeden z návštěvníků Oldřich Krpec z Ostravy.

"Není to moje první setkání s Warholem, tento obraz jsem ale chtěla vidět. Teď budeme o obrazech a jejich smyslu přemýšlet," řekla Helena Navrátilová, která přijela z Prahy. "Byla bych ráda, kdyby se galerii dařilo. Zatím je brzy ji hodnotit, ale je vidět, že se snaží," podotkla.

VÝSTAVY V GALERII GASK

Start Point
18. 9. - 28. 11. (Projekt mapující nové talenty prestižních uměleckých škol napříč Evropou)
Andy Warhol, Lucas Cranach:
Nebezpečné vztahy
28. 10. - 28. 2. (Dvojitá zlatá Mona Lisa, Madona s dítětem)
Alfons Mucha: Tváře
10. 11. - 28. 2.
Sbírka 123
Stálá expozice
Damien Hirst
Od začátku prosince
Akce
Mezinárodní den nevidomých 13. 11.
Kinokavárna - promítání od 10. 11.