Sir Nicholas Winton v Praze v roce 2011

Sir Nicholas Winton v Praze v roce 2011 | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zachránce Winton je blíž Nobelově ceně, nejspíš se dostane do desítky

  • 4
Sir Nicholas Winton, zachránce 669 židovských dětí převážně z tehdejšího Československa v roce 1939, se zřejmě dostane mezi top desítku nejvážnějších kandidátů na Nobelovu cenu míru. To je věta, která udělala studentům gymnázia Open Gate miliardáře Petra Kellnera ohromnou radost.

Zvláště proto, že ji uslyšeli z úst předsedy Nobelova výboru Geira Lundestada v okamžiku, kdy mu předávali dvě stě tisíc podpisů lidí, kteří věří, že Winton si za záchranu 669 židovských dětí vyznamenání zaslouží.

Právě studenti Open Gate z Říčan u Prahy akci na podporu Wintona rozjeli. Za půl roku sehnali přes osmdesát tisíc podpisů, které připojili ke starší petici.

Nakonec natočili video, v němž je podporuje i herečka Klára Issová. "Když jsem v Oslu petici panu předsedovi předávala, zdůraznila jsem, že vítězství sira Wintona by ukázalo mladé generaci, že snaha má smysl a že by to mohlo motivovat i další mladé, aby se do podobných projektů zapojili," řekla studentka Dominika Kouřilová.

Klára Issová hrála ve filmu Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče. Popisoval dosud neznámé osudy dětí, které dnes už 104 let starý Brit zachránil před nacisty, když je odvezl z Československa do Londýna.

"Pan Winton nám všem ukázal, že nestačí o věcech mluvit, ale je třeba je prostě dělat," říká herečka ve videu, které je ke zhlédnutí zde.

Studentka Dominika tvrdí, že vyhrát není až tolik důležité. "I kdyby skončil v nejlepší desítce, byl by to ohromný úspěch," soudí. Letošní konkurence mezi nominovanými kandidáty je totiž největší v historii Nobelovy ceny.

Komise bude vybírat z 259 osobností a organizací. Velkou šanci uspět má například pákistánská školačka, patnáctiletá Malalaj Júsufzaiová, která si roky psala deník o tom, jaké je dospívání za vlády Talibanu. Když se její poznámky dostaly na veřejnost, členové Talibanu ji postřelili. Přežila zázrakem. Kulka těsně minula mozek.

Studenti z Říčan se rozhodli za Wintona bojovat poté, co se setkali se dvěma ženami, jimž zachránil život. Petici sbírali v době, kdy vrcholila prezidentská kampaň, přesto strhli lavinu ohlasů.

Podpisy jim posílaly i jiné školy. Poštovní balíky a elektronické podpisy chodily z Íránu, USA, Francie, Austrálie. Přesně 213 197 stoupenců. A to je, jak Dominice řekl předseda Nobelova výboru, druhý nejvyšší počet v historii. Kufr, ve kterém mu podklady nesli, vážil kolem třiceti kilogramů.