Strážníci našli v Čáslavi při prohlídce bývalých kasáren ampule s yperitem.

Strážníci našli v Čáslavi při prohlídce bývalých kasáren ampule s yperitem. | foto: Policie ČR

V Čáslavi se našly ampule se vzorky yperitu a dalších bojových plynů

  • 1
Strážnici v Čáslavi na Kutnohorsku našli v neděli při pravidelné prohlídce bývalých kasáren ampule se vzorky bojových plynů. Dva dvaceticentimetrové válce byly označené jako yperit a chlorpikrin. V pondělí pak strážníci objevili další látky.

Podle mluvčí hasičů Lenky Kostkové se našla takzvaná vzorkovnice BCHL (bojových chemických látek). Ta se používala k výcviku protichemických opatření a při školení obyvatel.

"Nebezpečné látky v ampulkách bylo jen minimální množství a navíc byly rozpuštěné v hlince, takže bezpečnostní riziko je nízké," doplnila Kostková.

I tak ale hasiči v neděli i v pondělí na místě zasahovali ve speciálních oblecích a ampule vždy naložili do sudu, který hermeticky uzavřeli a odvezli do hasičské chemické laboratoře v Kamenici.

"Evakuace osob nebyla nutná a při zákroku nedošlo k žádnému zranění ani ke škodě na majetku," uvedla mluvčí kutnohorských policistů Vendulka Marečková.

Při obou zásazích na místě byli hasiči i záchranáři. Podle informací z chemické laboratoře se našel konkrétně typ sady z roku 1959. Všechny látky tak už dnes velmi pravděpodobně vyprchaly.

Jak se ampule do areálu dostaly není podle policie možné jednoznačně říci, stejně dobře je mohl někdo přinést, jako je najít někde v zákoutí bývalého vojenského areálu.

Ministerstvo obrany jako někdejší vlastník kasáren tvrdí, že v době odchodu vojáků v roce 2008 zde nebyl nalezen žádný nebezpečný vojenský materiál. 

"Objekt již šest let není armády a nalezené ampule se tam mohly dostat mnoha způsoby," podotkl mluvčí resortu Jan Pejšek.

Podle něj také před předáním objektu došlo k částečné asanaci, byť byla zaměřena spíše na kontaminaci ropnými látkami. A v darovací smlouvě se město zavázalo, že případné další zátěže odstraní na své náklady. 

Vzorkovnice BCHL II/1959

Je nástupcem dřívější sady z roku 1938.Vzhledem k požadavkům na vyšší bezpečnost neobsahují jednotlivé lahvičky tekutou substanci jako takovou, ale příslušné chemikálie jsou nasorbované na granulovaném inertním sorbetu (drcená cihla). Proti vysypání je v hrdle chomáček skelné vaty. 

Tímto opatřením se dosáhlo toho, že je možné si ověřit zápach jednotlivých bojových chemických látek eventuálně ověřovat chemické průkazníky, ale vlastní možnost poškození zdraví je minimální. 

Obsah soupravy:

  • Ampulka č.1 Clark I - Ampulka neobsahuje sorbent, neboť Clark I (0,5 g) je pevná látka. Vzhledem ke stáří je již ze značné části rozložen.
  • Ampulka č.2 Difosgen - Ampulka obsahuje difosgen (0,2 ml) napuštěný ve hlince.
  • Ampulka č.3 Chlorpikrin - Ampulka obsahuje chlorpikrin (0,5 ml) napuštěný ve hlince.
  • Ampulka č.4 Yperit - Ampulka obsahuje sírový yperit (0,5 ml) napuštěný ve hlince. V později vyráběných soupravách byl nahrazen umělým netoxickým hořčičným olejem-diallylsulfidem.
  • Ampulka č.5 Lewisit - Ampulka obsahuje gama-Lewisit (0,5 ml), popřípadě směs technického lewisitu s 0,5 ml 0,1 M NaOH napuštěné ve hlince. Gama-Lewisit má menší toxicitou.
  • Ampulka č.6 Kyanovodík - Ampulka obsahuje nitrobenzen (0,5 ml) napuštěný ve hlince. Kyanovodík zde nebyl použit, jelikož by vytěkal nebo zreagoval s hlinkou.
  • Ampulka č.7 Bez označení - Ampulka obsahuje samotný sorbent (4,5 g). Byla v soupravě zařazena pro případ objevu nové látky s charakteristickým zápachem.

Zdroj: Wikipedia

,